آشنایی کودکان با نیایش در قالب شعر

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۲
 
 
واحد کودک و نوجوان انتشارات ذکر، مجموعه دو جلدی «کودک و نیایش» سروده زهرا وثوقی را با تصویرگری سمیه علیپور برای کودکان گروه سنی «ب» منتشر کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات ذکر به تازگی مجموعه دو جلدی «کودک و نیایش» سروده زهرا وثوقی و تصویرگری سمیه علیپور را برای کودکان گروه سنی «ب» منتشر کرد. آموزش مفاهیم مهمی چون عبادت و نیایش از طریق شعر، هدف نهایی این دو جلد است.

جلد نخست: «نقاشی خدا»
«نقاشی خدا» نخستین کتاب این مجموعه دو جلدی است. شاعر در این جلد سعی کرده از طریق بیان برخی از نعمت‌های خداوند به انسان‌ها، بخشندگی، مهربانی و بزرگی خدا را برای مخاطبان کودک خود، توصیف کند. انتخاب وزن مناسب و موسیقی درونی شعر به همراه لحن و بیان مناسب اشعار، شیرینی خاصی به کتاب بخشیده است. خواندن شعرها برای کودکان آسان است و با چندبار خواندن ملکه ذهن آنها می‌شود.

«مهربانی خدا»، «عبادت و پرستش»، «زیبایی دنیا»، «مشخصات دوستان خوب»، «دنیای زیبا» و... برخی از مضامین مطرح شده در این جلد است.

یکی از اشعار این کتاب را با هم می‌خوانیم:

هر شب که می‌خواهم بخوابم
من با تو حرفی تازه دارم
راز دل خود را همیشه
شب‌ها به دستت می‌سپارم
من خوب می‌دانم برایم
تو رازدار مهربانی
آن را که می‌گویم برایت
هرگز نیاید بر زبانی
تو مثل مادر مهربانی
بخشنده‌ای مانند بابا
یک دوست خوبی که دائم
همراه من هستی، خدایا
 
جلد دوم: اولین نماز من
«اولین نماز من» عنوان دومین جلد مجموعه «کودک و نیایش» است. این جلد نیز شامل شعرهای زهرا وثوقی درباره نماز برای دختران است. اصولا کودکان موضوعات مختلف را با شعر بهتر می‌آموزند و یادگیری برای آنها شیرین‌تر و آسان‌تر می‌شود. در این کتاب سعی شده تا کودکان به این وسیله آموزه‌های نماز و مسایل مربوط به آن را با رغبت و نشاط بیشتری فراگیرند.

موضوعات و مفاهیم مطرح شده در این جلد نیز به این شرح است: «چادر نماز من»، «اولین نماز»، «جشن تکلیف»، «نماز من»، «غنچه پاک» و «گلستان نماز».
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

روبه قبله، پنج بار
 روز و شب در هر نماز
با خدای مهربان
می‌کنم راز و نیاز
در شروع هر نماز
نام او را می‌برم
بعد، حمد و سوره را
بر زبان می‌آورم
در رکوعم شادمان
سوی او خم می‌شوم
می‌کنم سجده دوباره
به روی خالقم
باز هستم در قنوت
با خدا در گفت و گو
دست من پل می‌شود
از دلم تا پیش او
 
انتشارات ذکر کتاب‌های «نقاشی خدا» و «اولین نماز من» را در قالب 12 صفحه مصور رنگی و شمارگان دو هزار نسخه و بهای هرجلد دو هزار تومان منتشر کرده است.

درباره شاعر
زهرا وثوقی یکی از شاعران و نویسندگان پرکار در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است. «مثل سه تا کبوتر»، «جوجه‌های زیره‌ای»، «چتر کلاغه»، «ساعت قشنگ مینا»، «کارهای خوب سینا» و «کیف من» نام شمار دیگری از کتاب‌های منتشر شده وثوقی است
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 222914