انتشارات سمیع «درآمدی بر مفردشناسی روشمند آیات قرآن» را منتشر کرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
 
 
کتاب «درآمدی بر مفردشناسی روشمند آیات قرآن» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مروجی طبسی از سوی انتشارات سمیع راهی بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «درآمدی بر مفردشناسی روشمند آیات قرآن» در هفت فصل با عنوان‌های «کلیات و مفاهیم»، «دانش مفردات؛ چیستی،‌ پیشینه و شاخه‌های آن»، «مبانی حاکم بر تحلیل واژگان قرآن»، «منابع فهم واژگان قرآن»، «مراحل فهم واژگان قرآن»، «آسیب‌شناسی فهم واژگان قرآن» و «تطبیق مراحل فهم مفردات بر چند واژه قرآنی» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مروجی‌طبسی تدوین و از سوی انتشارات سمیع به بازار نشر عرضه شده است.
 
در مقدمه این کتاب به قلم علامه شیخ محمدجعفر خوشنویس آمده است: «قرآن کریم تنها سندیست که می‌توان روی تک تک مفردات آن اعم از اسم و فعل و حرف حساب جداگانه باز کرد. کلمه این کتاب آسمانی به تنهایی و چه در ترکیب با یکدیگر دارای معانی عمیقی است که مسلمانان از ابتدای نزول آن در تکاپوی دستیابی به آن بوده و هستند. اما آنچه مهم می‌نماید شیوه بازشناسی و شناخت مفردات است. چون هر مقصد مهمی اگر از مسیرش به سوی آن هدایت نشود، چه بسا گم شود و یا دستیابی به آن مشکل گردد. آنچه امروز در علوم مختلف انسانی و تجربی مورد توجه قرار گرفته است، شیوه‌شناسی ورود به آن علم می‌باشد. باید دانست این توجه در معارف اسلامی که نشات گرفته از قرآن کریم است، بیش از پیش باید مورد تدقیق اهل فضل قرار بگیرد.»
 
در صفحه 78 کتاب درباره «مبنا قرار دادن قرائت صحیح واژه‌ها» می‌خوانیم: «اولین گام برای فهم و تفسیر آیات قرآن، بررسی دقیق قرائت صحیح واژگان آن می‌باشد. در واقع دستیابی به قرائت صحیح، نوعی تلاش برای کشف قرائت و تلاوت پیامبر اسلام (ص) است. اهمیت این مطلب آنگاه روشن می‌شود که یک واژه دارای قرائات مختلف باشد و بیش از یک قرائت مشهور که معنا را تغییر می‌دهد یا آنکه تمامی قرائات خصوصا قرائت‌های هفت‌گانه معتبر و متواتر دانسته شود. در این صورت گرچه احراز قرائت رسول خدا (ص) مشکل یا ناممکن می‌نماید، اما می‌توان به تبیین مفاد آیات براساس قرائت‌های مختلف یک واژه پرداخت.»
 
«منابع فهم واژگان قرآنی» موضوع چهارمین فصل کتاب است. مولف در نخستین سطرهای این فصل نوشته است: «قرآن کریم نه تنها منبعی مهم برای کشف مراد جدی آیات است بلکه یکی از منابع مهم لغوی برای فهم معانی واژگان قرآنی نیز به شمار می‌‌رود. زیرا این کتاب مقدس صرف نظر از وحیانی بودن آن، متنی کهن همراه با واژگان فراوانی است که می‌توان با بررسی کثرت استعمالات و موارد مختلف کاربرد هر یک از آن واژه‌ها، به کمک قرائن موجود در متن این کتاب عزیز، به معانی مفردات آن پی برد.»
 
چاپ نخست کتاب «درآمدی بر مفردشناسی روشمند آیات قرآن» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 254 صفحه، به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات سمیع منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 238354