پنجمین شماره فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» منتشر شد/ نقد‌های ارجمند را نباید فراموش کرد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
 
 
پنجمین شماره «فصلنامه نقد کتاب قرآن و حدیث» با محوریت توجه دوباره به اهمیت نقد با 11 مقاله منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، پنجمین شماره فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» ویژه بهار 1395 به سردبیری دکتر محمد‌علی مهدوی‌راد با 11 مقاله از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.  
 
در بخش «نقد آثار پیشین» تک مقاله‌ «نقد روش‌شناختی کتاب «التفسیر والمفسرون فی توبه القشیب» نوشته سید هدایت جلیلی سنزیقی آمده است.
 
سه مقاله نخست بخش نقد آثار تالیفی شامل «گذری بر کتاب «آسیب‌شناسی جریان تفسیری و نقد آن» به قلم مریم ولایتی، «معرفی و ارزیابی خاورشناسان و ابن‌عباس» از محمد‌‌ ده‌پور، «قواعد تفسیر قران» نوشته ندا ملکی است.
 
 «نقد و ارزیابی ظاهر‌گرایی در فهم قرآن» به قلم هاجر خاتون قدمی جویباری و سید هدایت جلیلی، «بررسی مبانی تفسیر روایی» به قلم آمنه ساعدی و «تحلیل ساختار روایت در قرآن بررسی منطق توالی پیرفت‌ها» نوشته وحید باغبانی نیز عنوان سه مقاله دیگر این بخش است.
 
«قرآن در بستر تاریخی آن» به‌عنوان کتاب «شایسته ترجمه» و «روش‌شناسی نقد متن حدیث» به‌عنوان «کتاب شایسته» این شماره از فصلنامه معرفی شده است.
 
در بخشی از یادداشت سردبیری جدید‌ترین شماره فصلنامه «قرآن و حدیث» می‌خوانیم: «اثرآفرینی بسیاری از نقد‌های ارجمند را نباید فراموش کرد، می‌شود با پژوهش میدانی آن‌را برشمرد و نتایج نیکویی آن‌ را دید.» وی ادامه می‌دهد نقد نوعی پاسداشت دانش، پژوهش، معارف،‌ میراث و ارزش‌های والای فرهنگی و دینی است.»
 
ندا ملکی در نقد کتاب «قواعد تفسیر قرآن» آورده است: «یکی از بهترین مزایای این کتاب ارجاعات و منابع گسترده‌ای است که مولف در انتشار این کتاب به آن‌ها پرداخته است.» به زعم این منتقد کتاب دارای همه ویژگی‌های یک کتاب آموزشی است. ملکی به نویسنده پیشنهاد می‌کند که کتاب «قواعد تفسیر» خواهد توانست علاوه بر آشنا کردن دانشجویان و طلاب با روش‌های تفسیر‌مندی برای ارزیابی تفاسیر موجود و مجموعه‌‌ای برای استفاده مفسران در تالیف تفسیر باشد»     
 
کتاب «قرآن در بستر تاریخی آن» در این شماره از فصلنامه به‌عنوان اثر شایسته ترجمه معرفی شده است. نصرت نیل‌ساز در معرفی این کتاب آورده است: «قرآن در بستر تاریخی آن» در برگیرنده مقالات برگزیده کنفرانس «به‌سوی خوانشی نو از قرآن» است که در سال 2005 در نوتردام برگزار شد. این کتاب را انتشارات «راتلج» در سال 2008 به چاپ رساند. بخش مقدماتی کتاب شامل صفحه عنوان‌ها مقالات، معرفی اجمالی نویسندگان، سخن آغازین دانیل مدیگان، فهرست علائم اختصاری، نقشه مکان‌های نام‌برده شده در مقالات است. در بخش اصلی شامل مقدمه ویراستار کتاب گابریل سعید رینولدز و مقالات  که در سه فصل سامان داده شده است.»
 
پنجمین شماره فصلنامه نقد کتاب «قرآن و حدیث» ویژه بهار 1395 با صاحب امتیازی موسسه خانه کتاب و مدیرعاملی مجید غلامی‌جلیسه به بهای 10 هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 240337