سومین دفتر شعر سیدرسول پیره منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۴
 
 
مجموعه شعر «تسکین» سروده سیدرسول پیره، طی روزهای گذشته از سوی نشر چشمه راهی بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیدرسول پیره سومین دفتر شعرش با عنوان «تسکین» را توسط نشر چشمه منتشر کرد. «تسکین» از 48 شعر تشکیل شده شعرهایی که از سال 91 تا 95 سروده شده‌اند. فضای غالب شعرها غنایی و تغزلی است. پیره در این دفتر، شاعری پرسشگر است که عمیق می‌اندیشد، نام دیگر پدیده‌ها را جست‌وجو و به نگریستن دعوت می‌کند.

این کتاب طبیعت حضوری ملموس و عینی دارد و شاعر ما را به خوانش گذشته دعوت می‌کند؛ رجعت به فطرت، زبان موجز و مستحکم، استعارات بدیع، فضای ملی و بومی، اجتناب از شعر ترجمه‌ای و تشبیهات تازه شاعرانه، شعرهای این کتاب را خواندنی کرده است.

شاعر با انگشت، حیرت‌زده و امیدوارانه، جهان روشن و آرمان‌شهرش را می‌جوید و با تخیل و عاطفه‌ای منسجم، کلمات را خلاقانه معماری می‌کند. زبان سالم و روان شعرها سبب شده، طیف وسیعی از مخاطبان بتوانند خواننده شعرهای این کتاب باشند.

در یکی از شعرهای این کتاب می‌خوانیم:‌
«تو برای اين رودخانه خشک شده
دو ماهی قرمز آوردی
تو برای اين علف غمگين كه ميان دره و كوهستان بود
نامی انتخاب كردی

هربار نگاهت مي‌كنم
غم را در دلم مثل طاقه‌های پارچه روی هم می‌چينند
و هربار بيشتر دوستت دارم
ماهی قرمزی در حوض قلبم می‌غلتد

به من بگو
چطور می‌شود بهار را در قوطی‌های عطاری تازه نگه داشت؟»
 
سیدرسول پیره کارشناس زبان و ادبیات فارسی و برگزیده جشنواره شعر فجر، جشنواره شعر دانشجویان کشور، جشنواره شعر کار و کارگر و دو دوره جشنواره شب‌های شعر شهریور است. دو کتاب قبلی او به نام‌های «کلیدها» و «پیراهن تو پرچم کدام جمهوری است» توسط نشر فصل پنجم و نشر دفتر شعرجوان به چاپ رسیده‌اند.

مجموعه شعر «تسکین» سروده سیدرسول پیره در 82 صفحه، شمارگان 500 نسخه و به‌بهای 7 هزار تومان توسط نشر چشمه منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243363