کتاب «جنگ نرم نفوذ و سواد رسانه‌ای» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۱
 
 
کتاب «جنگ نرم نفوذ و سواد رسانه‌ای» به اهتمام گروهی از نویسندگان از سوی مرکز پژوهش و سنجش افکار اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «جنگ نرم، نفوذ و سواد رسانه‌ای» به همت اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه تهیه شده است. فصل نخست در دو قسمت به مفهوم‌شناسی پرداخته است. در قسمت اول تعریف، خاستگاه مفهومی و نظری جنگ نرم، شاخصه‌ها و ابزارها، کارکردها، اهداف و ویژگی‌های جنگ نرم و در قسمت دوم به مفهوم‌شناسی سواد رسانه‌ای پرداخته و اصول آن را مورد تحلیل قرار داده است.

در فصل سوم ابتدا جنگ نرم در آیات قرآن کریم مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس جنگ نرم از دیدگاه امام خمینی(ره) و پس از آن از دیدگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این قسمت نیز همچنین آسیب‌های جنگ نرم و نیز شروط تحقق اهداف رسانه ملی در حوزه جنگ نرم و راه‌های مقابله با آن با یک جمع‌بندی به پایان می‌رسد.

در فصل سوم به «جنگ نرم در حوزه خانواه و سبک زندگی» پرداخته می‌شود که در این فصل جنگ نرم و سبک زندگی و چرایی هجمه دشمن به جایگاه زن و خانواده مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

در فصل چهارم جنگ نرم در حوزه باورها و اعتقادات دینی بررسی می‌شود. در این فصل ابعاد جنگ نرم در حوزه اعتقادات و طرح انواع شبهات و راه‌های مقابله و پاسخگویی به آن مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است.

در فصل پنجم و نیز آخرین فصل آن جنگ نرم در حوزه انقلاب اسلامی، آرمان‌ها و ارزش‌های آن به همراه بحث‌هایی درباره جنگ نرم و مبانی نظری انقلاب اسلامی و سپس جنگ نرم و ارزش‌های انقلاب اسلامی و حوزه عملکرد انقلاب اسلامی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. 

از قرون گذشته بهترین شیوه برای تسلط بر جوامع و به دست‌گیری حکومت‌ها جز از طریق جنگ سخت و به‌کارگیری ابزار و حرفه‌های نظامی امکان‌پذیر نبود و نتیجه اولیه چنین جنگ‌هایی قتل و کشتار انسان‌ها بود. جنگ نرم به لحاظ آن که فرا منطقه‌ای است راهبردی فرهنگی، اعتقادی سیاسی و اجتماعی دارد و بدون سرو صدا بسیار گسترده است و از طرفی کم هزینه‌ و با شیوه‌ها و ابزار گوناگون عمل می‌کند و در نهایت بر روح و روان و اخلاق و دین آثار تخریبی دارد و بسیار مورد توجه سازمان‌های جاسوسی و محافل استکباری قرار گرفته است. اگرچه جنگ نرم در طول قرون مختلف خصوصاً در صدر اسلام و زمان امامت ائمه معصومین وجود داشته است و به روشنی می‌توان به نمونه‌های فراوانی از این سبک استناد و به حرکت‌های فریب و شایعه و روش‌های مشابه جنگ نرم فعلی اشاره و تحلیل کرد.

جمهوری اسلامی ایران نیز از ابتدای انقلاب اسلامی از سوی استکبار جهانی و با برنامه‌ریزی‌های دقیق مورد این هجمه واقع شده است. اصلی‌ترین هدف جنگ نرم در برابر نظام اسلامی برخورد و تقابل با ماهیت اسلام ناب است چرا که کشورهای استکباری مهم‌ترین خطر مقابل خود را نهادینه شدن و گسترش اسلام ناب می‌دانند و در این راستا اهدافی مانند هدف قرار دادن وحدت امت اسلام، افکار و روحیات جامعه اسلامی، اعتقادات عفاف و حجاب، خانواده و جوانان به هدف اصلی دشمنان اسلام که همان برخورد با اسلام نجات‌بخش امت‌های مختلف است مورد توجه آنان بوده است.

یکی از مهم‌ترین روش‌های برخورد با جنگ نرم در ابتدا شناخت شیوه‌ها و ابزارهای جنگ نرم است. برای این مهم ارتقاء سطح دانش، دقت و درایت، کسب تخصص‌های لازم و مهمتر از همه مطالعه در علوم دینی و قرآنی که عالی‌ترین شکل مواجهه با دشمنان را آموزش داده است و رئوس حفظ حاکمیت دینی، جامعه اسلامی، افکار و روحیات و اعتقادات دینی، خانواده و خصوصا جوانان را بیان داشته است به طریق عالمانه و ماهرانه با رعایت ضرورت‌های زمان و مکان لازم است و باید با بیان شیوا و به روز و بهره‌گیری از عناصر مهمی نظیر رسانه و وسایل ارتباط جمعی، روش‌ها و اهداف دشمنان را خنثی کرد. بیانات و هشدارهای مدبرانه رهبر معظم انقلاب درخصوص مواجهه با ترفندهای سلطه‌طلبانه استکبار چراغ پرفروغی در شناخت و شیوه‌های تقابل با جنگ نرم دشمنان است.

کتاب «جنگ نرم نفوذ و سواد رسانه‌ای» به اهتمام گروهی از نویسندگان با شمارگان 600 نسخه در 402 صفحه به بهای 170 هزار ریال از سوی مرکز پژوهش و سنجش افکار اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243816