«طراحی فضاها و مکان‌های سالم» در کتابفروشی‌ها

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۱
 
 
کتاب «طراحی فضاها و مکان‌های سالم» به قلم مشترک اندرو ال دننبرگ، هاوارد فرامکین و ریچارد جی جکسون، با ترجمه مریم طباطبائیان، سهیلا غفور و پردیس معین‌زاده از سوی نشر دانگاه هنر روانه بازار کتاب شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دانشگاه هنر به‌تازگی کتابی را با عنوان «طراحی فضاها و مکان‌های سالم؛ طراحی برای سلامت، تندرستی و پایداری» روانه بازار نشر کرده است.
 
این کتاب به قلم مشترک اندرو ال دننبرگ، هاوارد فرامکین و ریچارد جی جکسون نوشته شده و مریم طباطبائیان، سهیلا غفور و پردیس معین‌زاده آن‌را به فارسی ترجمه کرده‌اند.
 
اندرو آل دننبرگ به‌عنوان مشاور و پیش از آن رهبر گروه خلق جامعه سالم در مرکز ملی سلامت محیطی مجمع پیشگیری بر کنترل بیماری‌های آتلانتا (CDC) فعالیت می‌کند. همچنین وی در انتصابات اعضای هیات‌ علمی بخش‌های علوم سلامت محیطی و شغلی و برنامه‌ریزی و طراحی شهری دانشگاه واشنگتن سیاتل نیز همکاری می‌کند.
 
هاوارد فرامکین، رئیس مدرسه سلامت عمومی دانشگاه واشنگتن است. پیش از آن به مدیر مرکز ملی سلامت عمومی در برابر بیماری‌ها و مواد سمی در CDC فعالیت می‌کرد؛ جایی که برنامه‌هایی برای تغییرات آب و هوایی و محیط ساخته شده بنیان نهاد. وی و لاورنس فرانک و ریچارد جکسون مؤلفان پراکندگی شهری و سلامت عمومی در نشریه آیلند 2004 هستند.
 
ریچارد جی جکسون، کرسی استادی بخش علوم سلامت عمومی دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس را دارد. پزشک متخصص اطفال است و پیش از آن مدیر مرکز ملی سلامت عمومی در CDC و عضو هیات‌رئیسه سلامت عمومی ایالات کالیفرنیا بود.
 
کتاب «طراحی فضاها و مکان‌های سالم» پنج بخش دارد. در بخش نخست کتاب به توضیحی با عنوان مقدمه‌ای بر مکان‌های سالم می‌پردازد و در بخش دوم طراحی با هدف افزایش سطح سلامت جامعه را مورد بررسی قرار می‌دهند. در بخش سوم به آسیب‌شناسی و بهبود محیط‌ زیست می‌پردازد. بخش چهارم این کتاب نیز به ارائه راهکارهایی برای مکان‌های سالم اختصاص داده شده و چشم‌انداز به آینده عنوان بخش پایانی این کتاب است.
 
در صفحه ۲۹۶ این کتاب در بخش سوم در قسمتی با عنوان «مقاومت زیست‌محیطی: حفاظت و احیای سیستم‌های طبیعی» آمده است: «اکوسیستم‌ها و محیط‌های طبیعی محل سکونت جوامع، در معرض تأثیرات وقایع طبیعی مثل طوفان و آتش‌سوزی هستند و علاوه بر آن تعدیل‌کننده تأثیرات این نیروها بر مردم و ساختمان‌ها هستند. مثالی از فعالیت‌های برنامه‌ریزی برای حمایت از مقاومت زیست‌محیطی، برنامه‌های تضمین وجود تالاب‌های کافی است که در واکنش به بالا آمدن طولانی‌مدت سطح آب دریا به زمین‌های مرطوب ساحلی اجازه پیشرفت به سمت خشکی می‌دهد. حفظ و احیای سیستم‌های طبیعی مزایای چشمگیری برای جوامع و محیط‌های ساخته‌شده دارد؛ مثل سیستم‌های تالاب که آب سیل را جذب می‌کند و توده‌های شنی ساحلی که به‌عنوان یک دیواره طبیعی ساحلی عمل می‌کنند...»
 
نخستین چاپ کتاب «طراحی مکان‌ها و فضاهای سالم» در 467 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به بهای ۲۴ هزار تومان از سوی نشر دانشگاه هنر روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243831