دو عنوان کتاب تازه از دانشگاه صنعتی شریف رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
 
 
«حساب دیفرانسیل و انتگرال» و «رمزشناسی در ایران و جهان» دو عنوان کتاب جدید موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف دو عنوان کتاب، شامل ویراست دوازدهم کتاب «حساب دیفرانسیل و انتگرال» و «رمزشناسی در ایران و جهان: چالش‌های پژوهشی، آموزش و ساختارهای اجرایی» را منتشر کرد.

حساب دیفرانسیل و انتگرال
این کتاب به قلم جورج بی. توماس و موریس دی. جوئل هاس تالیف و سیامک کاظمی ترجمه این اثر را برعهده داشته است. ویرایش دوازدهم دومین جلد این کتاب، ترجمه جدیدترین ویراست حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس است. حساب دیفرانسیل و انتگرال از معروف­ترین کتاب­‌های درسی ریاضیات عمومی در نیم قرن اخیر به حساب می‌آید و همواره استقبال زیادی از آن شده است.

دیدگاه کاربردی، دقت بیان ریاضی، و تنوع مثال­‌ها و تمرین­‌های این کتاب موجب شده که چند نسل از دانشجویان در رشته­‌های گوناگون علوم و مهندسی و اقتصاد، ریاضیات عمومی را از روی این کتاب بیاموزند. این ویراست، روزآمد شده ویراست­‌های قبلی براساس تجربیات آموزشی نوین و بهره­‌گیری از فناوری رایانه برای کمک به آموزش است.

ترجمه فارسی کتاب در دو قسمت چاپ و ارائه شده است؛ قسمت نخست در دو جلد، شامل مباحث ریاضیات عمومی 1 و قسمت دوم در یک جلد شامل مباحث ریاضیات عمومی 2 در نظام دانشگاهی ایران است. عنوان فصل­‌های قسمت دوم کتاب عبارت‌اند از: «بردارها و هندسه فضا، تابع‌برداری و حرکت در فضا»، «مشتق‌­های جزئی»، «انتگرال­‌های چندگانه و انتگرال­‌گیری در میدان­‌های برداری»

چاپ نخست از دومین جلد از دوازدهمین ویراست «حساب دیفرانسیل و انتگرال» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 460 صفحه، به بهای 42 هزار تومان از سوی موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شده است.
 
رمزشناسی در ایران و جهان

«رمزشناسی در ایران و جهان: چالش‌های پژوهشی، آموزش و ساختارهای اجرایی» تالیف مشترک جواد مهاجری، محمود سلماسی­زاده و مهشید دلاور است. زهرا احمدیان، نصور باقری، وحید جهاندیده، سید امیر مرتضوی و علی ورداسبی نیز در تدوین این کتاب مشارکت داشته‌اند.
 
در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «شاهد شکل‌‏گیری فضایی به نام «فضای تولید و تبادل اطلاعات» هستیم که عمده فعالیت‌‏های کلان و استراتژیک از جمله روابط و تعاملات حاکمیتی، مدیریت زیرساخت‏‌های حیاتی و منابع مالی و اطلاعاتی کشورها، همچنین، تعاملات تجاری، مالی، کسب و کار، فعالیت‏‌های آموزشی و حتی روابط و تعاملات روزمره آحاد جامعه را شامل می‏‌شود. گسترش روزافزون این فضا، در کنار ایجاد فرصت‏‌های بی‌شمار، تهدیدات و مخاطرات جدید فراوانی به همراه داشته است. این فضا در معرض انواع حملات، آسیب‏‌ها و چالش‌‏ها از شنود اطلاعات مهم و ارزشمند، نقض حریم خصوصی افراد و نهادها تا تخریب بانک‌‏های اطلاعاتی حساس و ایجاد اختلال در زیرساخت‏‌های حیاتی قرار دارد، به گونه‏‌ای که کم‌‏توجهی به مقوله تامین امنیت آن می‌‏تواند حوزه‌‏های وسیعی مانند حاکمیت، شبکه‏‌های ارتباطی و شبکه‏‌های مدیریت و توزیع انرژی را ‏متأثر کند.

یکی از مولفه‌‏های اساسی و پایه در تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، مباحث مربوط به رمزشناسی و پروتکل‏‌های رمزنگاری است، به‌­گونه‏ای که تامین امنیت این فضا بدون توجه و استفاده صحیح از ابزارهای رمزنگاری در عمل ناممکن است.

فصل‌های اول تا چهارم این کتاب به دسته‎بندی موضوعی و بررسی زمینه‏‌های پژوهشی، معرفی چالش‏‌ها و مسائل باز در حوزه الگوریتم‎های رمز متقارن، توابع چکیده‎ساز، سامانه‎های رمز نامتقارن و پروتکل‎های رمزنگاری اختصاص دارد. فصل پنجم کتاب، مباحث مربوط به طول کلید الگوریتم‎های رمزنگاری مورد ­توجه قرار گرفته است. فصل ششم برخی از ساختارهای تأثیرگذار بین‏‌المللی در حوزه رمزشناسی و امنیت داده را معرفی می­‌کند و در نهایت، در فصل هفتم، وضعیت آموزش و پژوهش در ایران در حوزه رمزشناسی و امنیت داده بررسی شده است.

کتاب «رمزشناسی در ایران و جهان: چالش‌های پژوهشی، آموزش و ساختارهای اجرایی» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 312 صفحه، به‌بهای 25 هزار تومان از سوی موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245699