عکس‌های انتخابات نود و دو کتاب شد

من رییس‌جمهور ایرانم!

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۰
 
 
کتاب‌عکس «من رییس‌جمهور ایرانم» از امیر نریمانی با موضوع «ثبت نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران» به بازار کتاب عرضه شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «من رییس‌جمهور ایرانم» عنوان کتاب عکسی است با موضوع ثبت نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران که توسط امیر نریمانی‌ ـ‌ عکاس خبری و مطبوعاتی‌ ـ در قطع خشتی با فرمت سیاه و سفید روانه بازار شد.

این عکس‌ها در طول 5 روز مهلت قانونی نام‌نویسی ـ 17 تا 21 اردیبهشت 92ـ در ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت شده است. «من رییس‌جمهور ایرانم» با مقدمه‌ای از امیر نریمانی آغاز و با مطالبی از «محمدمهدی رحیمیان»‏، «مهدی محسنیان‌راد» و «ابوالحسن تنهایی» با نگاهی رسانه‌ای و جامعه‌شناسی به محتوای عکس‌ها ادامه داده می‌شود.

در ادامه، مقررات شرکت در انتخابات طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ذکر و تصاویر با عکسی از کاندیدای ناشناس شروع و با عکسی از تریبون حاضر در وزارت کشور که محل اعلام اطلاعیه‌های ستاد انتخابات وزارت کشور بود، ادامه داده می‌شود. سپس با ارائه آماری از درصد مشارکت مردمی و تعداد آرای کاندیداهای نهایی شرکت‌کننده در فرآیند رای‌گیری، به اتمام می‌رسد.

طبق آنچه مؤلف در مقدمه به آن اشاره کرده است چیدمان عکس‌ها بر اساس روز، ساعت و ثانیه حضور افراد به‌همراه معرفی کاندیداها (شامل نام، نام‌خانوادگی، سوابق، اهداف و برنامه‌هایشان) است.

نریمانی تلاش کرده در کنار اطلاعات شخصی افراد و اهدافشان، اشاره‌هایی به سوابق کاندیداها به‌‌ویژه کاندیداهای شناخته شده‌تر داشته باشد، تا مخاطب نگاه دقیق‌تری به عکس‌ها داشته باشد. به‌عنوان نمونه به سخنان رییس‌جمهور وقت در مورد لنکرانی‌ـ وزیر وقت بهداشت‌ـ و به برکناری وزیر وقت امور خارجه اشاره‌ای کوتاه دارد.

وعده‌های اغلب محال کاندیداهای ناشناس و حواشی پنج روز ثبت نام به جذابیت این کتاب افزوده است. حمایت از چند همسری‏، تبدیل ایران به مزرعه کشت سیب‌زمینی، کوبیدن و ساختن دوباره ایران و بازپس‌گیری کشورهایی که در گذشته از ایران جدا شده‌اند‏‎‏، در کنار وعده‌های اقتصادی، نظامی و ضدآمریکایی از جاذبه‌های دیگر این مجموعه مستند است. طبق آنچه در مقدمه آمده است، مولف تلاش کرده بدون هیچ قضاوتی و تنها در نقش راوی و شاهد بی طرف روایت‌کننده کتاب باشد.

در این مجموعه تلاش شده است عکس‌ها در کنار متن همراه، مورد خوانش قرار گیرد و مخاطب اطلاعات کافی برای درک درست مفهوم عکس در اختیار داشته باشد. برخلاف اغلب کتاب‌های عکاسی که «عکس محور» هستند، در این مجموعه تلاش شده است توازنی بین عکس و متن ایجاد شود.

کتاب «من رییس‌جمهور ایرانم» در 197 صفحه، شامل 96 قطعه عکس از 82 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، با شمارگان یک‌هزار نسخه به همت انتشارات پرگار منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245720