«صبحانه در تیفانی» در بازار کتاب

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸
 
 
کتاب «صبحانه در تیفانی» رمان کوتاهی از ترومن کاپوتی با ترجمه بهمن دارالشفایی منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، هالی گولایتلی، شخصیت اصلی داستان «صبحانه در تیفانی» اثر ترومن کاپوتی در نگاه اول یادآور شخصیت‌های اصلی داستان‌های هرمان هسه است. از این رو که مانند آن‌ها تعلق خاصی به مکان و شخصی ندارد و مانند کوله به دوشانی که رندگی را جاده می‌بینند همواره در حرکت است. اما در دنیای ادبیات به‌ازای هر شخصیت مردی که با این ویژگی‌ها می‌شناسیم، تعداد کمی مانند هالی، از زنان دوجود دارند.
 
هالی دختر جوانی است که به یک آپارتمان در دل نیویورک نقل مکان می‌کند و با وجود اینکه ارتباطات زیادی با افراد مختلف دارد اما کمتر کسی چیز زیادی از او و زندگیش می‌داند. هالی سرخوشانه زندگی می‌کند و به سادگی با مستاجران دیگر واحدها ارتباط برقرار می‌کند اما اجازه نمی‌دهد که آنها سر از راز و رمز زندگی او درآورند.
 
غم و نگرانی‌های او بابت زندگی را می‌توان از نوای غم‌انگیز گیتارش که گاهی اوقات پشت پنجره زیر نور آفتاب می‌نوازد و می‌خواند درک کرد. یا اینکه معمولا قهوه شروع روزش را ساعت پنج بعدازظهر می‌نوشد.
 
رمان «صبحانه در تیفانی» از زبان نویسنده ساکن طبقه بالای هالی روایت می‌شود و ماجراهایی را روایت می‌کند که در ان دوران کوتاه، نویسنده شاهدش بود.
 
پشت جلد کتاب آمده است: «ناگهان با دیدن رنگ‌های درهم و برهم موهای هالی که در نور زرد و قرمز برگ‌ها می‌درخشید، فهمیدم آن‌قدر عاشقش هستم که خود را از یاد ببرم، همین‌طور ناامیدی‌ها را که برآمده از احساس بدبختی بودند، و خشنود باشم که چیزی دارد اتفاق می‌افتد که خوشحالش می‌کند. خوشی، نشاط بودن در این جهان، بدنم را به رعشه انداخته بود.
 
هالی گولایتلی شخصیت اصلی رمان «صبحانه در تیفانی، یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ ادبیات است و نثر ترومن کاپوتی در این رمان یکی از اوج‌های ادبیات آمریکا در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم. فیلمی که از روی این رمان ساختند، با این‌که تفاوت‌های زیادی با کتاب دارد، در شهرت آن نقش مهمی داشته است.»
 
ناشر در معرفی این اثر آورده است: «ترومن کاپوتی صبحانه در تیفانی را در سال ۱۹۵۸ منتشر کرد. این رمانِ کوتاه داستانِ هالی گولایتلی، دختر جوانی ساکن نیویورک، را روایت می‌کند که انگار نه شغلی دارد و نه خانواده‌ای و زندگی‌اش را با مردان در کافه‌ها و بارها و رستوران‌ها می‌گذراند. هالی گولایتلی مشهورترین شخصیتی است که ترومن کاپوتی، نویسنده‌ی بزرگ امریکایی، خلق کرده، همچنین در تاریخ ادبیات امریکا هم یکی از مشهورترین شخصیت‌ها محسوب می‌شود. نثر کاپوتی در صبحانی در تیفانی در اوج پختگی است، تا آن‌جا که این رمان کوتاه موجب شد نورمن میلر، نویسنده‌ی هم‌نسل کاپوتی، او را «کامل‌ترین نویسنده‌ی نسلش» بنامد. اقتباس سینمایی بلیک ادورادز از صبحانه در تیفانی بیش از پیش بر شهرتش افزود.‌ ادری هپبورن در این اقتباس نقش هالی گولایتلی را بازی کرده و آن را به یکی از به‌یادماندنی‌ترین شخصیت‌های تاریخ سینما بدل کرده است.»
کتاب «صبحانه در تیفانی» نوشته ترومن کاپوتی با ترجمه بهمن دارالشفایی، در 142 صفحه، با شمارگان 1500 نسخه، به بهای 8500 تومان توسط نشر ماهی منتشر شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246032