پرسش‌هایی بنیادین در «دلایل عشق» بررسی شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
موضوعاتی که کتاب «دلایل عشق» به آنها اختصاص یافته با تمشیت عادی زندگی سروکار دارد. این موضوعات به‌نحوی به پرسش‌هایی مانند شخص چگونه باید زندگی کند؟ مربوط می‌شود که هم نهایی و هم ابتدایی است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «دلایل عشق» نوشته هری فرانکفورت با ترجمه ندا مسلمی و مریم هاشمیان نخستین مجموعه فکر و زندگی به دبیری مالک حسینی است که از سوی نشر کرگدن روانه بازار نشر شده است.

تقریباً تمام مضامین مهم تفکر هری فرانکفورت، نویسنده پرفروش سال 2005، را در کنار هم به صحنه می‌آورد. کار فلسفی او در اینجا چالش‌برانگیز و نافذ است. مهم‌تر از همه، پرسش‌هایی که در این کتاب تعقیب می‌شود پرسش‌هایی بنیادین است، نه فقط برای فیلسوفان حرفه‌ای بلکه برای همه کسانی که دلمشغول پرسش‌هایی هستند از این دست: چه چیزی در زندگی اهمیتی اصیل دارد؟ میان عقل و عشق چه نسبتی هست؟ چگونه باید زیست؟

در بخشی از مقدمه کتاب از زبان نویسنده اثر می‌خوانیم: «قصد دارم اینجا در میان دیگر مسائل به ناخرسندی‌ها و پریشانی‌هایی بپردازم که انسان‌ها کمابیش در محاصره آنها هستند. اینها هم با آن‌گونه ناخرسندی‌ها و پریشانی‌هایی متفاوت است که ممکن است معلول دشواری‌های منطقی باشد، نظیر موردی که سقراط ذکر می‌کند، و هم با آنهایی که در واکنش به ویژگی‌های جهان پدید می‌آید، مانند آنهایی که در فهرست ارسطو ذکر شد. اینها مواردى عملی‌تر است و چون با علاقه ما به تلاش در جهت اداره معقول زندگی‌هامان ارتباط نزدیکی دارد، مبرم‌تر است.

آنچه ما را به کاوش در آنها وامی‌دارد کنجکاوی بی‌طرفانه، سردرگمی، تحیر یا هیبت نیست، بلکه فشاری روانی‌ است به‌کلی از گونه‌ای دیگر: نوعی اضطراب آزارنده یا تشویش. مشکلاتی که هنگام تفکر درباره این امور با آنها رو‌به‌رو می‌شویم شاید گاهی گیج‌مان کند. هرچند محتمل‌تر آن است که موجب احساس پریشانی و بی‌قراری و نارضایتی از خودمان شود.»

موضوعاتی که این کتاب به آنها اختصاص یافته با تمشیت عادی زندگی سروکار دارد. این موضوعات به‌نحوی به پرسشی مربوط می‌شود که هم نهایی و هم ابتدایی است: شخص چگونه باید زندگی کند؟ ناگفته پیداست که این پرسشی نیست که فقط حائز اهمیتی نظری یا انتزاعی باشد. این پرسش به‌نحو انضمامی و به‌طریقی بسیار شخصی برای ما مهم است. پاسخ ما به این پرسش مستقیماً و به‌طرزی نافذ بر نحوه سلوک ما ـ یا دست‌کم بر چگونگی قصد ما برای این کار ـ تأثیر می‌گذارد. شاید حتی از این هم مهم‌تر، این پرسش بر نحوه تجربه زندگی‌هامان تأثیرگذار باشد.

این کتاب در سه بخش اصلی سامان یافته است. در بخش نخست به پاسخ این سوال پرداخته شده که چگونه باید زندگی کنیم. در بخش دوم درباب عشق و دلایل آن سخن گفته شده و بخش سوم نیز به «خود عزیز» می‌پردازد.

کتاب «دلایل عشق» نوشته هری فرانکفورت با ترجمه ندا مسلمی و مریم هاشمیان با شمارگان هزار نسخه در 103 صفحه به بهای 95 هزار ریال از سوی نشر کرگدن منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246128