​«برادر کشی» در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
 
 
مجموعه شعر «برادر کشی» اثر محمد افندیده توسط انتشارات فصل پنجم منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب محمد افندیده، شاعر سپیدسرا با عنوان «برادرکشی» توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شد. این کتاب در 55 صفحه و با 32 شعر که مضامین جنگ، عاشقانه، اجتماعی و سیاسی دارند در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.
 
محمد افندیده شاعری است که زیست شاعرانه و نگاهی عمیق به پیرامون و وقایع جامعه و حتی بیرون از جامعه دارد و ادبیات را جدی و حرفه‌ای دنبال می‌کند. این مجموعه پر از کشف و شهود شاعرانه همراه با زبانی سالم و تصویرگری است.

این شاعر جوان وقتی از جنگ می‌نویسد بوی مرزها و تاثیر عمیق زیست در چنین مناطقی در آثارش مشهود است. شاعر در نگاه و موضوعیت شعر خود را معطوف به یک نقطه نمی‌کند و به صورت پیوسته مضمون و دریچه نگاه خود را در مجموعه تغییر می‌دهد و با کنکاش در ساختار زبانی و بافت‌های نحوی و همچنین خلق تصاویر بدیع مخاطب را به خواندن ادامه کتاب مجاب می‌کند.
 
بکر بودن کشف‌های اتفاق افتاده در متن اشعار از نقاط قوت دیگر مجموعه است که نشان می‌دهد مولف در جهان شعر خود پرسه می‌زند و تمام تلاش خود را می‌کند تاثیر پذیری خود را به حداقل برساند و به این دلیل در متن کتاب با کشف‌هایی مواجه می‌شویم که قطعا به نام شاعر ثبت خواهند شد و این خود موضوعی قابل بحث و مثبت در خصوص اشعار این مجموعه است که مخاطب در هر شعر انتظار غافلگیر شدن و متحیر شدن را خواهد داشت.
 
در یکی از آثار این کتاب می‌خوانیم:
«زمین تبعیدگاه خوبی ست
دریا به قدر کافی دریا
جنگل به قدر کافی جنگل
و آغوش زمین به روی عشق باز است
همیشه پاسخ عشق را با نفرت داده‌ایم
گواهش همین مرز‌ها
که تن زمین را چاک چاک کرده‌اند
 حالا دریا
روزی هزار بار سرش را به ساحل می‌کوبد
فلزات از ترس تبدیل شدن به گلوله
در دل سنگ‌ها پنهان شده‌اند
و کلاغ‌ها
که روزی آواز می‌خواندند
فقط فریاد می‌زنند
همیشه پاسخ عشق را با نفرت داده‌ایم
مثل روزی که
کودکان حلبچه برای هواپیماها دست تکان دادند»

مجموعه شعر «برادر کشی» اثر محمد افندیده در 55 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 7 هزار تومان توسط انتشارات فصل پنجم منتشر شده است.
 
محمد افندیده متولد 1365 از استان کرمانشاه است. وی فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی بوده و پیش از این، کتاب «آخرین غروب» را توسط نشر الف منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246968