بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
 
 
«بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود» کتابی است به قلم حسین راست‌منش که نگارنده در آن، طی مقایسه‌ای تطبیقی در پی بررسی علل تفاوت شخصیت‌های اصلی در سینمای ایران و هالیوود است.
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- بیشتر فیلم‌های محصول هالیوود به مخاطبان قهرمانانی را نشان می‌دهند که به‌ظاهر با مشکلاتی عجیب‌وغریب و گاهی حل ناشدنی روبه‌رو هستند اما درنهایت قهرمان داستان نه تنها درنمی‌ماند بلکه با چاره‌اندیشی و تفکر برمی‌خیزد و موانع را یکی‌یکی  از میان برمی‌دارد. در سینمای ایران اما شخصیت اصلی در آغاز موقعیتی مشابه با قهرمانان فیلم هالیوودی دارند اما پایان کارشان با پایان کار قهرمان داستان فیلم‌های هالیوودی کاملاً متفاوت است.

این تفاوت، به‌احتمال در باورهای اساطیری، کهن‌الگوها و آرای فلسفیِ متفاوت جاری در فرهنگ هرکدام از این دو کشور ریشه دارد. اساطیر و باورهای فلسفی که در فرهنگ هالیوودی به قدرت فاعلیت تکیه دارد و همین عنصر را برای موفقیت کافی می‌داند و در فرهنگ ایرانی علاوه بر قدرت فاعلیت، بر لزوم وجود امداد عناصر فرامادی برای رهایی از مشکل تأکید دارد.

«بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود» موضوع پایان‌نامه حسین راست‌منش بوده که این نویسنده در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه علم و فرهنگ از آن دفاع کرده است. این پژوهش در دی‌ماه سال ۹۵ به شکل کتاب از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

فصل اول این اثر، چهار بخش اساطیر، فلسفه، سینما و روش‌شناسی پژوهش را در زیر عنوان «کلیات و تدارکات نظری» بررسی می‌کند.

راست منش در فصل دوم این کتاب که بازنمود کهن‌الگوها و اسطوره‌ها در سینمای ایران و هالیوود نام دارد، از میان فیلم‌های برتر جشنواره‌های فجر و اسکار طی دهه ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ شمسی، سه فیلم  را تحلیل کرده است.

تفاوت‌های نشانه‌ای شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود نام سومین فصل  کتاب حاضر است که نگارنده در آن نشانه‌های مشترک شخصیت اصلی در سینمای ایران و نشانه‌های مشترک شخصیت اصلی در هالیوود را ارائه می‌دهد، برخی تفاوت‌ها میان این دو را نشان می‌دهد و در پایان تلاش می‌کند با کنار هم قرار دادن چند نشانه به‌صورت وضعیت کلی ویژگی‌های مربوط به شخصیت اصلی را به‌طورکلی نشان دهد.

راست منش در این کتاب درصدد مقایسه‌ای تطبیقی است که طی آن دلایل فکری و فرهنگی تأثیرگذار بر بازنمایی متفاوت شخصیت اصلی در دو سینمای ایران و هالیوود را بیان کند.

کتاب «درآمدی بر بازنمایی شخصیت اصلی در سینمای ایران و هالیوود» نوشته حسین راست منش با ۱۷۱ صفحه و ۱۰۰ نسخه  به بهای ۲۰ هزار تومان، سال ۱۳۹۵ از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات روانه بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247623