​«قصه ضرب‌المثل» به پیشخان کتابفروشی‌ها رفت

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
کتاب «قصه ضرب‌المثل1» نوشته محمود توسلیان با تصویرگری شیرین عبدالملکی از سوی انتشارات آبرنگ منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «قصه ضرب‌المثل1» نخستین جلد از مجموعه 16 جلدی «قصه ضرب‌المثل» شامل داستان‌هایی برای گروه سنی «ج» است که به قلم محمود توسلیان و تصویرگری شیرین عبدالملکی منتشر شده است.
 
در این کتاب به داستان‌هایی از ادبیات عامه پرداخته شده است. ادبیات عامه قسمتی از درخت تناور و استوار تاریخ و ادبیات ایران زمین و ضرب‌المثل، یکی از شاخه‌های این درخت پربار است. این نوع ادبی با عبور از سنگلاخ‌های دشوار و فراوان از گذشته تابه امروز به حیات دیرپای خود ادامه داده است. ادبیات عامه و به ویژه ضرب‌المثل‌ها هستی خود را وامدار مردمانی هستند که با شعور اجتماعی و ادبی خود آنها را آفریده، نسل به نسل و سینه به سینه به آیندگان سپرده‌اند. پدیدآورندگان ضرب‌المثل آن قدر عمیق اندیشیده‌اند که ضرب‌المثل قرن‌ها نقش دانشگاه رسانه‌های عمومی را برای مردم دیروز و امروز، بازی کرده؛ زیرا در پس هر ضرب‌المثل یک حادثه یا واقعه تاریخی، اجتماعی، سیاسی و ادبی نهفته است.

این مجموعه تلاشی است برای بازآفرینی برخی از ضرب‌المثل‌ها که مناسب درک و دریافت کودکان و نوجوانان بوده که به زبان امروزی و در نهایت سادگی روایت شده است.

«پهلوان و پوریا، جارو به پارو خورده، حرف راست، خیاط و کوزه، دهان و دروازه و فالگیر و پادشاه» ضرب‌المثل‌هایی است که در این کتاب به آنها اشاره شده است.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «نیم ساعت گذشت. پادشاه داشت خوابش را برای وزیر تعریف می‌کرد که در تالار اصلی کاخ باز شد و خواب‌گزارها اجازه خواستند تا وارد تالار شوند. وارد که شدند تعظیم کردند و ماجرا را از پادشاه جویا شدند.
پادشاه گفت: «دیشب خواب دیدم که در پای یک کوه بزرگ ایستاده‌ام و دارم تماشایش می‌کنم که ناگهان تمام دندان‌هایم ریخت.»

یکی از خواب‌گزارها گفت‌: «چه خواب عجیبی.» دومی هم گفت: «واقعا. خیلی عجیب است. تا به حال نشنیده‌ام کسی بگوید که چنین خوابی دیده‌ام.»
پادشاه عصبانی شد و گفت: «اینکه عجیب است مهم نیست مهم این است که چه تعبیری دارد.»

خواب‌گزارها یکیشان چاق بود و یکی دیگر لاغر.
خواب‌گذار چاق گفت: «تعبیر خواب شما این است که تمام اطرافیان و دوستان و آشنایان شما می‌میرند اما خودتان زنده خواهید ماند.»
 
کتاب «قصه ضرب‌المثل1» در قالب 80 صفحه مصور رنگی با شمارگان پنج هزار نسخه و قیمت 95 هزار ریال از سوی انتشارات آبرنگ منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248904