چاپ مجموعه نمایشنامه‌ای جدید از نصرالله قادری

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
نصرالله قادری بی‌شک یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان عرصه تئاتر کشور است، حال وی با یک مجموعه نمایشنامه جدید که توسط انتشارات یکشنبه به چاپ رسیده، به عرصه نشر آمده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشر یکشنبه یک مجموعه نمایش‌نامه از نصرالله قادری چاپ کرده است. نصرالله قادری به واسطه پژوهش‌ها و همچنین حضوری طولانی در عرصه آکادمیک و داوری و دبیری جشنواره‌های مختلف کشور برای جامعه تئاتر کشور شخصیتی شناخته شده است.

کتاب «کشتار خاموش و چهار نمایشنامه دیگر»  به تازگی توسط نشر یکشنبه چاپ شده است؛ همانطور که از نامش پیداست دربرگیرنده پنج نمایش‌نامه از نصرالله قادری است. برخی از آن‌ها  قبلا منتشر شده است، اما حالا با آخرین تغییرات توسط نویسنده مجددا در این مجموعه ارائه شده است.

نصرالله قادری در مقدمه‌اش بر  این مجموعه  از  سختی‌هایی می‌گوید که برای نوشتن این نمایش‌نامه‌ها متحمل شده است و همچنین بی‌مهری که در راه اجرای نمایش‌هایش دیده است  و بعضا حتی مجوز اجرا دریافت نکرده است.

وی در جایی از مقدمه‌اش می‌گوید: «اگر نمایش‌نامه، نمایش‌نامه باشد به وقتش دیده می‌شود. فعلی از من سر زده است و در کائنات منتشر شده است. بی‌تردید تاثیرش می‌ماند. اما برای ماندنش حاضر نیستم که هزینه گزاف بندگی و عمله آماتور ظلمه بودن را بپردازم. آدم صاحبان زر و زور و تزویر شدن و خود را فریفتن از شرافت قلم به‌دور است. تاریخ گواهی خواهد داد که ما چه کرده‌ایم، چون قاضی بی‌رحمی است.»
 
 
 
 نمایش‌نامه‌های «هِرا»، «بسیار نزدیک، هر اندازه که دور!»، «حکایت غریب و باور نکردنی سفر همسایه‌ی دل!»، «کشتا خاموش» و «من سهیلا، قاتل دخترم هستم!» عنوان نمایش‌نامه‌های این مجموعه است. در بیش‌تر این نمایش‌نامه‌ها شخصیت محوری نمایش‌نامه یک زن است، که بار اصلی و معنایی نمایش‌نامه را به‌دوش می‌کشد.
 
بریده‌ای از نمایش‌نامه «هرا»: «تو پناری که چنین نخواهم کرد؟ [سکوت] کمانم را بیاورید. مشعل‌ها را برافروزید. او را... [مکث] نه! درنگ کنید. می‌خواه قبل از تباه شدن شاهد باشی که چه فرمان خواه داد. آهای حاجب، منادیان را بگویید مردم را ندا دهند که پیش از سپیده صبح همه برادران این دیار باید همسر خواهران خود باشند. بگویید سلطان ذونواس به حجله خواهر خود شد و الساعه این فرمان باید اجرا گردد. صبح فردا، پیش از سپیده صبح، در سرخ فلق، می‌خواهم نو عروسان این دیار بر گرد چوبه‌ی داری که این پلید بر آن استوار است، حاجت خود را از من طلب کنند، هر چه باشد، اجابت می‌کنم. اینکه برویم. برویم ببینیم چه کس قوی‌تر است، تو و خدایت یا هرا و تدبیرش؟»

نمایش‌نامه «هرا»، پنج شخصیت مرد، دو شخصیت زن و تعدای نگهبان و سپید پوش و همچنین چهار صحنه دارد. نمایش نامه «بسیار نزدیک، هر اندازه که دور!»، نمایشنامه‌ای در یک صحنه با سه شخصیت زن و یک شخصیت مرد است. نمایش‌نامه «حکایت غریب و باورنکردنی سفر همسایه دل»، از سفر صفر شروع می‌شود و تا سفر ششم ادامه پیدا می‌کند، این نمایش‌نامه، متنی پر کاراکتر است. نمایش‌نامه «کشتار خاموش»، در شش صحنه و با هفت شخصیت مرد و سه شخصیت زن نوشته  شده است. نمایش‌نامه «من سهیلا، قاتل دخترم هستم»، هم  یک تک‌گویی بلند است.

نصرالله قادری نمایشنامه‌نویس و مدرس تئاتر است و از وی تا به‌حال کتاب‌های زیادی به‌چاپ رسیده است. این مجموعه اولین عنوانی است که توسط انتشارات یکشنبه از وی چاپ شده است. از دیگر عنوان کتاب‌های قادری می‌توان به «موخره به سوي دمشق» ،«زن، مذهب، نسل آينده در آثار برگمن» انتشارات برگ،«فرياد و نجواهاي دختر ترسا»، «آناتومي ساختار درام» و «غم عشق»، نيستان، «حديث آصف»، «وين راه بي‌نهايت» سوره مهر، «قصه شهر فرنگ شهر ما»، «زندگي شايد»،‌ «تئاتر ملي» و «يک قمقمه از کوثر» انتشارات نمايش و ... اشاره کرد. 

مجموعه نمایشنامه «کشتار خاموش و چهار نمایشنامه دیگر» نوشته نصرالله قادری در بهار ۹۶ و با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۱۸۸ صفحه به قیمت ۱۶ هزار تومان، توسط نشر یکشنبه راهی پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248916