جستجوی «صفر ماجراجو» برای به‌دست آوردن جایگاهش

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰
 
 
کتاب «صفر ماجراجو» نوشته آنجلین لوپرستی با ترجمه مجید عمیق از سوی انتشارات شورا راهی پیشخوان کتابفروشی‌ها شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «صفر ماجراجو» نوشته آنجلین لوپرستی و تصویرگری فیلیپس هورناگ با ترجمه مجید عمیق از سوی انتشارات شورا برای کودکان گروه سنی «ب و ج» منتشر شده است.
 
در این داستان ماجرای عدد صفر بیان می‌شود. عدد صفر در بین دیگر عددها تنها مانده است، همبازی ندارد و دیگر عددها با او دوست نمی‌شوند؛ زیرا جایگاه عدد صفر برای آن‌ها معلوم نیست. صفر ماجراجو تصمیم می‌گیرد جایگاه واقعی خود را به آن‌ها نشان دهد. بنابراین تلاش می‌کند و پس از گفت‌وگو با جناب بی‌نهایت که وظیفه ساختن عددها را برعهده دارد، در ماشین عددساز قرار می‌گیرد و یکی از نقش‌هایش مشخص می‌شود.

سپس با خوشحالی درصدد کشف سایر توان‌مندی‌هایش برمی‌آید و آن‌گاه آشکار می‌شود که اگر هرچیز در جای خودش به کار گرفته شود، می‌تواند مفید باشد.
 
این داستان که به‌ظاهر آموزش ریاضی را دنبال می‌کند، در باطن، تلاش و کوشش و حل مسئله را به کودکان می‌آموزد.

در صفحه آخر این کتاب، چند تصویر آورده شده است که والدین یا مربیان باید از کودکان بخواهند بر اساس این تصاویر داستانی تعریف کند.
 
مجید عمیق، درباره این کتاب می‌گوید: «شاید ظاهراً این اعداد برای مخاطب کودک مطرح شده باشد ولی قالب داستانی این کتاب به‌طور غیرمستقیم کودک را با این مفهوم آشنا می‌کند که فرد می‌تواند جایگاهش را در هر جایی که هست از قبیل مدرسه، خانواده و جامعه از طریق امیدوار بودن، مایوس نشدن، راه ندادن یأس و اندوه پیدا کند. وقتی می‌گوییم کسی از صفر شروع کرده و به جایی رسیده معنی «صفر» آن نیست که از هیچ شروع کرده باشد زیرا خودشخص می‌تواند برای رسیدن به آرزوهایش سکوی پرتاب باشد و همین هیچ چیز می‌تواند سکوی پرش باشد.»
 
به اعتقاد این مترجم، بچه‌ها از مستقیم‌گویی فرار می‌کنند در نتیجه قالب داستانی این کتاب سبب می‌شود که کودک با علاقه و اشتیاق کامل اعداد را یاد بگیرد.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «صفر در سرزمین عددها زندگی می‌کرد، سرزمینی عجیب و غریب که توسط سلطان ضرب و ملکه‌ی جمع اداره می‌شد. آینده‌‌نگری سلطان و ملکه سبب پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر سرزمینشان شده بود. جناب بی‌نهایت، مشاور قابل اعتماد سلطان تنها کسی بود که می‌توانست همه‌ی عددها را شکل بدهد وقتی عددها کهنه می‌شدند، جناب بی‌نهایت عددهای تازه‌ی مشابه را جایگزین آن‌ها می‌کرد.»
 
از مجید عمیق تاكنون بیش از 240 عنوان كتاب به چاپ رسیده كه نخستین آنها «جغد و داركوب» بود. از دیگر آثار وی می‌توان به «نقش اندام‌ها در طراحی ابزارها»، «فناوری حیات وحش»، «نگهبان قوچ های وحشی» و «اسلحه سری» اشاره کرد. وی علاوه بر حوزه‌ تخصصي ادبيات و كتاب‌هاي علمي برای كودكان و نوجوانان در حوزه‌ بزرگسال نيز آثاري را ارايه كرده است.
 
انتشارات شورا کتاب «صفر ماجراجو» را در قالب 32 صفحه مصور رنگی با شمارگان هزار نسخه و قیمت 70 هزار ریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249071