۲
 

«نای سوخته» روایتی از زندگی شهید امر به معروف

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
 
 
کتاب «نای سوخته» شرح خاطرات و زندگی‌نامه شهید امر به معروف، مربی مجاهد شهید علی خلیلی است که از سوی انتشارات تقدیر منتشر و روانه بازار کتاب شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «نای سوخته» شرح خاطرات و زندگی‌نامه علی خلیلی، طلبه جوانی است که برای امر به معروف و برای نجات یک خانم از دست مزاحم‌های خیابانی در شب نیمه شعبان سال 1390 با قمه از ناحیه گردن مجروح می‌شود و سرانجام پس از تحمل دو سال و نیم رنج و درد در پاییز سال 1393 به شهادت می‌رسد. این کتاب را هانیه ناصری نوشته و توسط انتشارات تقدیر منتشر شده است.
 
کتاب شرح داستانی از زندگی شهید است که نویسنده گاهی در میان روایت، خاطراتی از زبان خانواده و به‌ویژه مادر او، دوستان و... آورده است. برخلاف دیگر کتاب‌های زندگی‌نامه که با کودکی فرد شروع می‌شود داستان با شهادت علی خلیلی آغاز شده و در آخر به کودکی او منتهی می‌شود. یعنی روال کلی داستان بازگشت به عقب است و همین باعث متمایز شدن آن با سایر کتاب‌های این حوزه می‌شود.
 
«نای سوخته» در هشت فصل تنظیم شده که فصل اول با نام «شهادت» به لحظات آخر عمر خلیلی و شهادت او، تشییع و خاکسپاری او و احوالات دوستان و خانواده در این لحظات می‌پردازد. نویسنده در فصل دوم با نام «نقاهت دوم» به حال نامساعد خلیلی به دوماه آخر زندگی و آمادگی او به شهادت اشاره دارد. «سفر کربلا» عنوان فصل سوم کتاب است که در آن جریان سفر خلیلی به کربلا و شرکت در پیاده‌روی اربعین سال 1392 به همراه تعدادی از دوستان اوست.
 
نویسنده در فصل چهارم با عنوان «نقاهت اول» ماجرای خلیلی از زمانی که در بیمارستان بستری می‌شود تا زمان مرخصی و تجلیل از او را روایت می‌کند، در فصل پنجم با عنوان «ضربت خوردن» روایت لحظات ملتهب ضربت خوردن خلیلی تا رساندن او به بیمارستان و خبر دادن به خانواده و دوستان را آورده است.

در فصل ششم با عنوان «جوانی» به روحیات، اخلاقیات و سرگرمی‌های خلیلی در زندگی و به ویژه در جوانی پرداخته است. فصل هفتم با عنوان «کودکی» حول محور رابطه عمیق او با مادر از زمان تولد و کودکی است و در فصل پایانی هم عکس‌های شهید در مراحل مختلف زندگی با دلنوشته‌هایی آورده شده است.
 
در بخشی از کتاب می‌خوانید: «از روزی که دوست علی انگشتر شرف‌الشمسی را که با ضریح امام رضا علیه السلام متبرکش کرده و به مادر داده بود تا در دست علی کند خیلی گذشته بود، بخصوص برای مادر؛ شادی آن روز او که از حرکت دستان پسرش شروع شد، امروز در حال تمام شدن بود و پسر برای همیشه عزم رفتن کرده بود و مادر آنقدر عاشق بود که چاره‌ای جز سکوت نداشت، سکوتی که این بار برخلاف همیشه دوران، آنقدرها هم علامت رضایت نبود.»
 
کتاب «نای سوخته» در 168 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه و بهای 7500 تومان توسط انتشارات تقدیر منتشر و راهی بازار کتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249075
 


 
دوست علی خلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۱-۰۴ ۱۲:۲۵:۱۶
سلام

دستتون دردنکنه که سعی می کنید در حوزه فرهنگی و انقلابی تولید و نشر محتوا داشته باشید.

ممنون


راستی تا جایی که یادمه و خودمون خاکش کردیم


سوم عید بود ها

فروردین

نه پپاییز!!!!!!!!!! (223997)
 
Sadat
Romania
۱۳۹۷-۱۰-۲۴ ۱۰:۵۱:۴۱
سلام چرا دانلود نمیشه (227668)