کتاب «شیوه‌های مطالعه و کتابخوانی» ‌چاپ شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
کتاب «شیوه‌های مطالعه و کتابخوانی؛ با گام‌های عملی برای دانشجویان» اثر پریسا ایران‌نژاد است که مخاطبان را با مهارت‌های مطالعه آشنا می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «شیوه‌های مطالعه و کتابخوانی؛ با گام‌های عملی برای دانشجویان» در دو بخش و چهار فصل تنظیم شده است. «کلیات مهارت‌های مطالعه»، «آشنایی با راهبردهای مطالعه»، «آشنایی با انواع مهارت‌های مطالعه» و «آشنایی با مهارت‌های خواندن» عناوین فصول کتاب را تشکیل می‌دهند.
 
مؤلف در پیش‌گفتار این اثر درباره اهمیت مجهز بودن به مهارت‌های چگونه یاد گرفتن چنین بیان کرده است: «آن‌چه آدمی را به انجام و تکرار یک عمل ترغیب می‌کند، کسب موفقیت و دریافت لذت ناشی از آن است که می‌تواند علیرغم موانع محیطی به تلاش خود ادامه دهد. به نظر می‌رسد مهارت چگونه یاد گرفتن که اساس یادگیری است و باید از سال‌های ابتدایی تحصیل، معلمان به دانش‌آموزان خود بیاموزند، آموزش داده نمی‌شود.
 
از طرف دیگر شیوه‌های تدریس سنتی نیز با علایق و سلیقه‌های فراگیران هماهنگ نیست. بنابراین امر یادگیری به سختی و بدون در نظر گرفتن و برانگیختن رغبت افراد صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر خواندن به معنی انجام عملی اجباریست که صرفاً هدف از آن کسب نمره برای قبولی است. در صورتیکه اگر انواع راهبرهای مطالعه و خواندن و زمان استفاده از هر کدام و نحوه کنترل و مدیریت احساسات و هیجانات به فراگیران آموخته شود، چه بسا بار سنگین روانی انتقال مطالب از دوش معلمان و اساتید کاسته شده و خودباوری و توانمندی را در فراگیران ایجاد نماید.
 
در دنیای امروز هدف از مطالعه صرفاً کسب نمره قبولی و فراموشی مطالب نیست بلکه در دنیای اطلاعات معاصر، پردازش اطلاعات و استفاده کاربری از آن و در نهایت تولید علم و حرکت رو به جلو در جهت توسعه همه جانبه فردی و گروهی هدف اساسی آموزش تلقی می‌گردد.»

مخاطب‌ها با مطالعه این اثر با ضرورت و اهمیت مطالعه، اصول قبل از مطالعه، اصول هنگام مطالعه، اصول بعد از مطالعه و عادت‌های مؤثر برای مطالعه مؤثر آشنا می‌شوند.
 
مهارت کنترل اضطراب، مهارت مدیریت کار، مهارت جمع‌آوری اطلاعات، مهارت یادداشت‌برداری، اصول یادداشت‌برداری علمی، علامت‌گذاری و خط کشیدن، پیش‌نویس و پاک‌نویس مقاله، گزارش‌نویسی، آماده شدن برای امتحانات، بازنگری و نکات کلیدی مطالعه عناوین برخی دیگر از مطالب این کتاب را شامل می‌شوند.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «راه دیگر برای بهسازی حافظه، تمرین بازیابی است. به این معنا که درباره مطلب مورد یادگیری سؤال‌هایی از خود می‌کنید، برای این منظور یک‌بار مطلب مورد نظر را بخوانید و به همراه آن پرس‌وجو‌هایی از خود بکنید بعد بحث‌های معینی از آن را مجدداً بخوانید تا نکاتی را که بازیابی آن‌ها در دور اول مطالعه، مشکل بود، بهتر درک کنید، به علاوه ضمن این‌ کار می‌توانید معنای آن نکات را بسط دهید تا به خوبی با یکدیگر و با بقیه مطالب پیوند یابند. تمرین بازیابی راه درستی برای استفاده از زمان مطالعه است.»
 
نخستین چاپ کتاب «شیوه‌های مطالعه و کتابخوانی؛ با گام‌های عملی برای دانشجویان» اثر پریسا ایران‌نژاد، با شمارگان 1000 نسخه، در 144 صفحه، به بهای 100 هزار ریال از سوی سازمان انتشارات جهان دانشگاهی راهی بازار نشر شده است.                                                           
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249077