«بگو تا بگم» اسدالله شعبانی در بازار کتاب

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
مجموعه 6 جلدی «بگو تا بگم» اثر اسدالله شعبانی با تصویرگری حدیثه قربان و ندا عظیمی از سوی انتشارات خط‌خطی راهی پیشخوان کتابفروشی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مجموعه شش جلدی «بگو تا بگم» اثر اسدالله شعبانی با تصویرگری حدیثه قربان و ندا عظیمی از سوی انتشارات خط‌خطی برای کودکان گروه سنی «الف» منتشر شده است.

کودکان به‌وسیله این مجموعه می‌توانند با طبیعت، جانوران، کسب‌وکار، خوراک و پوشاک و محیط اطرافشان بیشتر آشنا شوند. موضوع‌های این مجموعه همه از دنیای بچه‌ها گرفته شده و متناسب با آموزش‌های رایج در مراکز پیش از دبستان و اول دبستان است.
 
در توضیح این کتاب آمده است: «بازی با کلمه‌ها به تنهایی شعر نیست اما پنجره‌ای است که به باغ شعر باز می‌شود. بازی با کلمه‌ها (قافیه‌بازی) همواره یکی از گیراترین بازی‌ها برای کودکان بوده است. بچه‌ها می‌توانند دوتایی و یا سه‌تایی این ترانه‌بازی‌ها را اجرا کنند. بزرگترها هم می‌توانند با آنها همبازی شوند. شیوه کار به اینگونه است که نخست یکی از بچه‌ها به دیگری می‌گوید: بگو آب/ بچه دوم می‌گوید آب/ دوباره بچه اول بازی را کامل می‌کند و می‌گوید آب می‌خوری یا مهتاب؟

نام این مجموعه را «بگو تا بگم» گذاشته‌‌ایم. نکته‌ای که در اینجا باید گفت این است که بچه‌ها و بزرگتر موقع اجرای این ترانه بازی‌ها می‌توانند به سلیقه خودشان ترانه بازی‌های دیگری هم بسازند. مثلا به جای «آب می‌خوری یا مهتاب» می‌توانند بگویند: «آب می‌خوری یا آفتاب» و یا بگویند: «بپر به شهر مهتاب» و یا «گنجشکه پاشد از خواب» و ... در نتیجه باید گفت این مجموعه همزمان چندین هدف را دنبال می‌کند نخست بازی و سرگرمی گیرایی برای کودکان فراهم می‌کند سپس می‌کوشد با گسترش دامنه واژه‌ها، به پرورش ذوق هنری و ادبی و در نهایت گسترش تخیل آنها یاری رساند.»
 
«بگو شکلات شکلات: دوسته با قند و نبات»، «بگو راننده راننده: دعوا داره با خنده»، «بگو سبزی فروش سبزی‌فروش: حرف می‌زنه با خرگوش»، «بگو سنگ سنگ: دست نزنی به خرچنگ»، «بگو گوش گوش: گربه می‌ترسه از موش» و «بگو گرگه گرگه: چه دندوناش بزرگه» عناوین این مجموعه 6 جلدی هستند.
 
در یکی از شعرهای این مجموعه می‌خوانیم:
«بگو بگو ستاره ستاره: امشب میاد دوباره
بگو آب آب: کاش که نباشه مرداب
بگو برکه برکه: برکه آبش چه چرکه
بگو برگ برگ: برف اومده با تگرگ
بگو ساحل ساحل: آب شده قاطی با گل!
بگو خواب خواب: بخواب تو شهر مهتاب
بگو باغ باغ: پر شده از باغ کلاغ
بگو کویر کویر: افعی داره جای شیر
بگو باد باد: وای که کلاهم افتاد
بگو باغچه باغچه: پروانه کو؟ رو تاقچه
بگو درخت درخت: ساقه داره سفت و سخت»
 
اسدالله شعباني، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان، متولد 1337 است و برخي آثارش همچون «‌پرچم سبز درخت»، «ماه نو، نگاه نو» و «‌زمين ما، دل ما» تاكنون جوايزي را براي او در حوزه ادبيات كودك به ارمغان آورده‌اند. همچنين از دیگر آثار او می‌توان به مجموعه شعري با عنوان «يك نفر رد شد از كنار دلم» و مجموعه «خرمن قصه خردسالان» اشاره کرد.
 
مجموعه 6 جلدی «بگو تا بگم» در قالب 22 صفحه مصور رنگی با شمارگان 2هزار نسخه و قیمت 42هزار ریال برای هر جلد از سوی انتشارات خط‌خطی منتشر شده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249107