«امدادهای پزشکی طب طبیعی» به کتابفروشی‌ها رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
 
 
«امدادهای پزشکی طب طبیعی» به قلم حکیم مظفر ذاکری از سوی انتشارات استاد مطهری روانه بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) طب طبیعی یا همان طب سنتی از دیرباز در جامعه پزشکی و کسانی که اهل علم و دانش هستند دارای جایگاه ویژه بوده است. انتشارات استاد مطهری در این راستا به انتشار کتابی تحت عنوان «امدادهای پزشکی طب طبیعی» به قلم حکیم مظفر ذاکری پرداخته است.

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: «جامعه‌ی پزشکی امروز با دو واقعیت انکارناپذیر روبروست؛ اول: پزشکی جهانی در جهت تامین سلامتی ده میلیارد جمعیت کره زمین زیر نظر سازمان بهداشت جهانی و همکاری‌های سازمان‌های بهداشتی- درمانی ممالک با پیشبرد طب پیش‌گیری و آزمایشگاهی، تجهیزات، وسایل، لوازم علوم پزشکی و ارتقا سطح علمی دانشمندان و پزشکان فعالیت می‌کند.

دوم: پزشکی منطقه از طریق طب طبیعی و به تناسب شرایط جوی منطقه و آداب و رسوم  و فرهنگ طبیعی که خود روی هم رفته معنای جهانی فکر کنیم و منطقه‌ای عمل کنیم را دربردارد، یا بهتر بگویم در کنار صنعت طب، سنت حفظ گردد و این دو رشته از یک علم، همگام با هم بر یک هدف استوار است و آن هم سلامتی و بهداشت جسمی، روحی و اجتماعی افراد جامعه است، که البته این بار سنگین علمی و عملی بر دوش پزشکان خدمت‌گزار نهاده شده است.»

کتاب «امدادهای پزشکی طب طبیعی» در هفت بخش به عناوین «کلیات»، «مزاج شناسی»، «روش‌های درمانی در طب طبیعی»، «اصول معالجه و درمان در طب طبیعی»، «تب‌ها»، «بیماری‌ها»، «پماد، روغن، شربت، مشمع و بدل دارو» گرداوری شده است همچنین در قسمت انتهای کتاب اسامی همه داروها به ترتیب حروف الفبا آورده شده است.

در این کتاب خواننده در بخش اول ابتدا با خلاصه‌ای از بدن‌شناسی آشنا می‌شود و سپس از اعضای مختلف بیرونی و درونی بدن شناخت پیدا می‌کند. در فصل دوم انواع مزاج‌ها و مزاج اندام‌ها تشریح شده است. در فصل سوم و چهارم نویسنده به شرح روش‌های درمانی و اصول معالجه و درمان در طب طبیعی پرداخته است.

تب و مراحل آن و دستورات کلی در از بین بردن آن مباحثی است که خواننده در فصل پنجم کتاب با آنها آشنا می‌شود. در فصل ششم کتاب علت، علامت و علاج هر بیماری به شکل جدولی و به صورت مفصل به نگارش درآمده است. در فصل آخر نیز روش درمان با استفاده از پامادها، شربت‌ها، مشمع‌ها و شیاف‌های دارویی و نحوه تهیه آنها شرح داده شده است.

در قسمت حجامت به وسیله زالو در بخش سوم کتاب آمده است: «در طب سنتی برای درمان بعضی از بیماری‌های پوستی، ورم‌ها، عفونت‌های خونی، کک و مک و بهک و به خصوص در مواضعی از بدن که نزدیک اعضای شریف مثل چشم یا اعضای قابل پوشش و جاهایی که امکان حجامت نیست زالو خون را بهتر از بدن می‌کشد و در بیماری‌ها تاثیربخش‌تر است.»

کتاب «امدادهای پزشکی طب طبیعی» در 384 صفحه به قیمت پنجاه‌هزار تومان از سوی انتشارات استاد مطهری چاپ شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249238