مروری بر احوالات شیعیان در گذر تاریخ و عصر ظهور

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
 
 
سید محمدحسین حسینی در کتاب «خط حقیقت، اصحاب بصیرت، ره‌یافتگان و جاماندگان طریق معرفت» با معرفی احوال شیعیان در دوره‌های مختلف تاریخی، اوضاع فردی شیعیان در عصر ظهور را تبیین می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اکنون 1400 سال از فتنه جمل و جنگ صفین و نهروان و دیگر وقایع تلخ و عبرت‌آموز می‌گذرد و تنها نخل‌ها و چاه‌های کوفه، راز دل علی (ع) را در سینه خود مخفی کرده‌اند و در و دیوار آن زمان مسجد کوفه و بازارها و خانه‌ها، تاریخ را در خود ثبت و ضبط کرده و آن‌ را از نوشته‌های مورخان و سینه راویان اخبار و وقایع تاریخی، درون کتاب‌ها به امانت گذاشتند و نسل به نسل و قلم به قلم و نسخه به نسخه چرخیده تا به روزگار ما رسیده است.
 
سید محمدحسین حسینی در کتاب «خط حقیقت، اصحاب بصیرت، ره‌یافتگان و جاماندگان طریق معرفت» در قالب سه فصل به تشریح «شیعیان، پیرو خط حقیقت»، «اصحاب بصیرت، یاران و سرداران سپاه امام علی (ع)» و «ره‌یافتگان و جاماندگان قافله سالار شهیدان» پرداخته و ضمن معرفی احوال شیعیان در یک سیر تاریخی، اوضاع فردی شیعیان در عصر ظهور را تبیین کرده است.  
 
نویسنده در فصل نخست مباحث را در قالب 6 بخش با عنوان‌های «باب رجاء و امیدواری»، «باب خوف و ترس»، «به چه کسی شیعه می‌‌گویند؟»، «شیعه در عصر ظهور»، «اوضاع فردی شیعیان در عصر ظهور» و «اوضاع کلی مردم و جامعه در عصر ظهور» تنظیم کرده است.
 
فصل دوم به معرفی برخی از نامدارترین یاران و شیعیان امام علی (ع) همچون ابوذر، عمار، مالک اشتر، حُجر بن عدی و میثم تمار اختصاص دارد و فصل سوم نیز در دو بخش به تفکیک به «ره‌یافتگان قافله عشق» از جمله زهیر، حر بن یزید ریاحی و سُوَید بن عمرو بن ابی مطاع و همچنین «جاماندگان قافله عشق» مانند سلیمان به صُرَد خزاعی، یزید بن مسعود، عبیدالله بن حر جُعفی، هرثمة بن ابی مسلم و طِرِماح بن عدی پرداخته است.
 
در صفحه 83 کتاب در ذیل عنوان «دین در آخرالزمان» می‌خوانیم: «امام علی (ع) فرمود: بعد از من زمانی بر شما بیاید که در آن روزگار، هیچ چیزی نهان‌تر از حق نباشد و هیچ چیزی آشکارتر از باطل نباشد و هیچ چیزی بیشتر از دروغ بر خدای و پیامبرش نباشد و نزد مردم آن دوران، هیچ کالایی بی‌ارزش‌تر از قرآن نیست، در صورتی‌که درست تلاوت شود و بدان عمل شود اگر دستخوش تحریف شود، به سود دنیاپرستان تفسیر می‌شود، در آن‌صورت هیچ کالایی از آن رایج‌تر و ارزشمندتر نیست. در آن زمان میان بندگان و در شهرها هیچ چیزی زشت‌تر از کار خوب و هیچ‌ چیزی بهتر از کار زشت نیست. نزد گمراهانِ آن زمان هیچ کار هرزه‌ای بدتر از رفتن به راه هدایت نیست و هیچ شکنجه‌ای جانکاه‌تر از آن نیست. کسانی که خود را دانای قرآن می‌دانند آن‌را پشت‌سر اندازند و حافظان قرآن، آن‌را به دست فراموشی سپارند تا جایی که به هوسرانی و ضلالت رو آورند که خود از آن خسته و ملول‌تر گردند. آن‌ها دین گمراهی را از پدران خود به ارث بردند و به دروغ و به عمد، قرآن را تحریف نمایند و آن‌را تکذیب کنند و به بهایی اندک، قرآن را بفروشند و نسبت به آن بی‌میل و رغبت هستند. (روضه کافی، ص 759)».  
 
نخستین چاپ کتاب «خط حقیقت، اصحاب بصیرت، ره‌یافتگان و جاماندگان طریق معرفت» در198 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات آرایان راهی بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249922