​حضور «کلکسیونر» در بازار کتاب‌های شعر

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۸
 
 
مجموعه شعر «کلکسیونر»، اثر مهسا رهنما توسط انتشارات شانی وارد بازار نشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «كلكسيونر» عنوان نخستین دفتر شعر مهسا رهنما، شاعر و ترانه‌سرا است كه به تازگی توسط نشر شانی منتشر شده است. «كلكسيونر» شامل 54 شعر سپيد است كه بين سال‌های 90 تا 94 سروده شده‌اند.

اکثر شعرهای این کتاب فضایی نزدیک به مقدمه کتاب دارند؛ جایی که شاعر به جمله «‌تقدیم به خودم، که هرگز دست‌های مرا رها نکرد» بسنده می‌کند و مجموعه را بر خلاف اتفاقات رایج به خودش تقدیم می‌کند.

«کلکسیونر» را می‌توان یک مجموعه عاشقانه نامید؛ شعرهایی که از فاصله میان عاشق و معشوق سخن می‌گوید و به نوعی بیانگر تنهایی عاشق است؛ چراکه المان‌های تنهایی به خوبی در برخی شعرها نمایان است.

برخی از شعرهای این کتاب نمادی از ناچاری عاشق است که نشان می‌دهد نتوانسته با اتفاقات کنار بیاید و سردرگمی به خوبی در کلمه به کلمه شعرها جریان دارد و نشان می‌دهد که عاشق نه پای رفتن دارد و نه با شرایط موجود می‌تواند بماند.

با توجه به تلاش‌های برخی شعرها این مجموعه برای نشان ندادن جنسیت شعرها اما می‌توان گفت که این کتاب، یک مجموعه شعر زنانه است؛ چراکه در اکثر شعرهای این کتاب المان‌هایی مانند بستن مو، استفاده از کلمه زن، استفاده از پوشش‌های زنانه مانند دامن و رفتارهای زنانه مانند گریه کردن به وضوح مشاهده می‌شود.
 
در کل مخاطب در مجموعه «کلکسیونر» با تصاویر بکر، زیبا و خواندنی روبه‌رو است که می‌تواند او را وادار کند تا مجموعه را تا شعر پنجاه و چهارم دنبال کند.
 
در یکی از شعرهای این کتاب می‌خوانیم:

«دخترم از تاريكی می‌ترسد
دخترم
تاريكی يعنی نبودن نور
نبودن نور كه ترس ندارد،

خودش را جا می‌كند ميان بازوهام؛
مامان...از جنگ می‌ترسم...
می‌خواهم بگويم نترس!
جنگ يعنی نبودن صلح
نبودن صلح كه ترس ندارد،

پلک‌هايم را می‌بندم
و پشت خواب پنهان می‌شوم.»

مجموعه شعر «کلکسیونر»، اثر مهسا رهنما در 85 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 8 هزار و 300 نسخه توسط نشر شانی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249967