در قالب مجموعه‌ «تازه‌هایی از ادبیات کهن ایران»؛

شعرهای فرخی سیستانی به دست نوجوانان رسید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
 
 
کتاب «شعرهای خواندنی فرخی سیستانی» با گردآوری احسان عظیمی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «شعرهای خواندنی فرخی سیستانی» عنوان کتابی است از احسان عظیمی که در قالب مجموعه‌ «تازه‌هایی از ادبیات کهن ایران» به تازگی از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده است.

مجموعه «تازه‌هایی از ادبیات کهن ایران» با بیش از 60 عنوان از آثار برجسته ادبیات فارسی کشورمان بازنویسی شده است. ادبیات کهن ایران شناسنامه تک تک مردم ایران‌زمین است. گنجینه‌ای است از حکمت و اندیشه، فلسفه و عشق و عرفان، زیبایی و غنای زبان فارسی و تشخیص ایرانی.
 
نام فرخی سیستانی، علی و کنیه‌اش ابوالحسن بود. روستازاده‌ای باصفا از مردم سیستان بود. علاقه‌اش به شعر سبب آشنایی علی نوجوان با دیوان شاعران بزرگ شد. این الفت تا آنجا پیش رفت که احساس کرد خود نیز می تواند شعر بگوید. او شاعری را از سرودن شعرهای ساده آغاز کرد. او خیلی زود خود را شاعری بزرگ ‌دانست که در شهرش امکان پیشرفت نداشت؛ پس بار سفر بست تا هنرش را در شهر و دیاری بزرگ‌تر عرضه کند. در آن زمان در اطراف سمرقند و در شهر چغانیان امیری شعردوست به نام امیر چغانی زندگی می کرد که قدر شاعران را می‌دانست و هنرشان را ارج می‌نهاد. به همین دلیل فرخی سیستانی به سوی آن دیار رفت.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«ندهم دل به دست تو، ندهم
گر به تو دل دهم ز تو نَرَهم
کوی تو جایگاه فتنه شده‌ست
بر سر کوی تو قدم ننهم
دوستان از فراق تو شِکُهَند
من همی از وصال تو شِکُهَم
گر من لابه‌ساز چرب‌سخن
چه بسی لابه‌ها به دل ندهم
سخت بسیار حیله باید کرد
تا زدست تو سنگدل بِجَهَم...»
 
 
احسان عظیمی، متولد سال 1359 در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است و تا به حال آثار زیادی را در زمینه متون کهن منتشر کرده است. از او کتاب‌های داستان‌های شاهنامه(آرایان)، غزلیات شیرین سنایی(پیدایش)، قصاید و غزلیات شیرین سنایی(پیدایش)، قصاید شیرین سنایی(پیدایش)، نیز در بازار کتاب موجود است.
 
انتشارات پیدایش، کتاب «شعرهای خواندنی فرخی سیستانی» را در قالب 200 صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت 180 هزار ریال منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249984