کتاب «قصه خواندنی شرف‌نامه اسکندرنامه نظامی» منتشر شد:

آخرین گنج نظامی در کتاب‌فروشی‌ها

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷
 
 
احسان عظیمی در کتاب «قصه خواندنی شرف‌نامه اسکندرنامه نظامی» نوجوانان را با خلاصه‌ای از زندگی‌نامه فرمانروا و جنگجوی حکمت‌طلب یونانی معروف به اسکندر رومی آشنا می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «قصه خواندنی شرف‌نامه اسکندرنامه نظامی» عنوان کتابی است از احسان عظیمی و تصویرگری کمال طباطبایی که در قالب مجموعه‌ «تازه‌هایی از ادبیات کهن ایران» از سوی انتشارات پیدایش منتشر شده است.
 
مجموعه «تازه‌هایی از ادبیات کهن ایران» با بیش از 60 عنوان از آثار برجسته ادبیات فارسی کشورمان بازنویسی شده است. در توضیح این مجموعه آمده است: «ادبیات کهن ایران شناسنامه تک تک مردم ایران‌زمین است. گنجینه‌ای است از حکمت و اندیشه، فلسفه و عشق و عرفان، زیبایی و غنای زبان فارسی و تشخیص ایرانی.»
 
اسکندرنامه‌، آخرین گنج از مجموعه پنج گنج (خمسه) معروف نظامی است. این گنج شامل دو بخش جداگانه، اما (به لحاظ موضوع) به‌هم پیوسته شرفنامه و اقبالنامه است.
 
شرفنامه خلاصه‌ای از زندگی‌نامه فرمانروا و جنگجوی حکمت‌طلب یونانی معروف به اسکندر رومی است. زندگی کوتاه، اما پرماجرای اسکندر چنان لبریز از اتفاقات و وقایع خارق‌العاده است که نظامی ادامه آن را در اقبالنامه یعنی بخش دوم اسکندرنامه روایت می‌کند و این بار اسکندر را در لباس حکیم و پیامبر یا همان ذوالقرنین قرآن (به‌قول بعضی از مفسّران) باز می‌شناساند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «شبی در اندیشه بودم کار تازه‌ای آغاز کنم و برای دوستان هدیه‌ای ارزنده آماده سازم. در این فکر بودم که چه داستانی بگویم؛ به یاد شرفنامه افتادم. شرفنامه داستان پادشاهان و بزرگان است که شاعران گوناگون آن را به زبان‌های مختلف سروده بودند؛ اما دhستان‌های آنان، با هم اختلاف داشت. حکیم فردوسی، استاد توس، نیز این داستان را در شاهنامه بزرگ سروده بود. اما او همه داستان را نقل نکرده بود.»
 
احسان عظیمی، متولد سال 1359 در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی است و تا به حال آثار زیادی را در زمینه متون کهن منتشر کرده است. از او کتاب‌های داستان‌های شاهنامه(آرایان)، غزلیات شیرین سنایی(پیدایش)، قصاید و غزلیات شیرین سنایی(پیدایش)، قصاید شیرین سنایی(پیدایش)، نیز در بازار کتاب موجود است.
 
انتشارات پیدایش، کتاب «قصه خواندنی شرف‌نامه اسکندرنامه نظامی» را در قالب 200 صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت 200 هزار ریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250002