در قالب یک کتاب منتشر شد؛

خدمات کتابخانه عمومی برای نوزادان، کودکان و نوجوانان

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱
 
 
مؤسسه انتشارات کتاب نشر به‌تازگی کتاب «رهنمودهای ایفلا: خدمات کتابخانه عمومی برای نوزادان، کودکان و نوجوانان» را منتشر کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجموعه «رهنمودهای ایفلا: خدمات کتابخانه عمومی برای نوزادان، کودکان و نوجوانان» سه اثر با نام‌های «رهنمودهای خدمات کتابخانه برای نوزادان و نوپایان»، «رهنمودهای خدمات کتابخانه‌های کودکان» و «رهنمودهای خدمات کتابخانه برای نوجوانان» است که در کنار هم قرار گرفته‌اند. به گفته دفتر برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور «ترکیب این سه به دلیل آن است که هر عنوان لاغرتر از آن بود که جامعه کتاب بر تن آن بنشیند و از سوی دیگر با توجه به قرابت موضوعی و کارکردی، می‌توانستند محتوایی یکپارچه به دست دهند.»
 
در پیشگفتار اثر می‌خوانیم: «این باور فراگیر که تربیت و آموزش باید از کودکی آغاز شود، بخش قابل توجهی از تلاش‌های بسیاری از نهادهای اجتماعی از جمله کتابخانه های عمومی را به سمت ارائه خدمات به این گروه متوجه کرده است. در سند «چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در افق ایران 1404» نیز این مهم مورد تأکید قرار گرفته است. کتاب «رهنمودهای ایفلا: خدمات کتابخانه عمومی برای نوزادان، کودکان و نوجوانان» برای آن برگزیده شده که برخاسته از این باور و در راستای مأموریت نخست گروه استاندارد است.»
 
رهنمودهای بخش نخست این مجموعه بر خدمات کتابخانه به نوزادان (بدو تولد تا یک سالگی) و نوپایان (یک سالگی تا سه سالگی) خانواده‌ها و سازمان‌های حامی آن‌ها که خدمات سواد اولیه و مناسب بچه‌های بسیار کوچک ارائه می‌دهند، تأکید و توجه دارد. مخاطبان این رهنمودها کتابداران متخصص، دست‌اندرکاران و تصمیم‌گیران کتابخانه، دانشجویان و آموزشگران برنامه‌های آموزشی کتابداری و اطلاع‌رسانی است.
 
هدف رهنمودهای ارائه شده در بخش دوم این مجموعه با عنوان «خدمات کتابخانه عمومی برای کودکان» کمک به کتابخانه‌های عمومی در کشورهای مختلف دنیا برای عرضه خدمات با کیفیت برای کودکان است. مخاطبان این رهنمودها کتابداران متخصص، مدیران و تصمیم‌گیران کتابخانه‌‌ها، دانشجویان و آموزشگران برنامه‌های آموزشی علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی است.
 
در بخش سوم این مجموعه یعنی «خدمات کتابخانه عمومی برای نوجوانان» می‌خوانیم: «رهنمودهای این بخش چارچوبی برای بسط خدمات به نوجوانان و کتابخانه‌ها در اجتماع جهانی است. این رهنمودها بنای فکری برای یک کشور و خدمات آن از طریق کتابدارانش است. این رهنمودها حاوی ایده‌‌های فلسفی و عملی است که توان کتابخانه در برآوردن نیازهای آموزشی، اطلاعاتی، فرهنگی و تفریحی نوجوانان را به شیوه‌‌هایی متناسب با رشد آنان را ارتقا می‌دهد. اینها در حکم سندی برای کتابداران، تصمیم‌سازان، سیاستگزاران، دانشجویان کتابداری و ذینفعان در گسترش خدمات برای نوجوانان به کار می‌روند.»
 
مخاطبان رهنمودهای این بخش، کتابداران متخصص در تمامی انواع کتابخانه‌ها و اجتماعات، مناطق شهری و روستایی جهان، متخصصان، دستیاران و داوطلبان، عوامل اجرایی و تصمیم‌گیرندگان کتابخانه، آموزشگران و دانشجویان حرفه‌مند در دانشکده‌های کتابداری است.
 
نخستین چاپ کتاب «رهنمودهای ایفلا: خدمات کتابخانه عمومی برای نوزادان، کودکان و نوجوانان» با ترجمه حیدر مختاری، با شمارگان 2700 نسخه، در 87 صفحه، به بهای 145 هزار ریال از سوی مؤسسه انتشارات کتاب نشر منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250132