منابع مربوط به سازمان ملل متحد در قالب یک کتاب عرضه شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
 
 
کتاب «کتابشناسی مطالعات و پژوهش‌های سازمان ملل متحد در ایران» که به‌تازگی از سوی نشر میزان منتشر شده است، منابع مربوط به سازمان ملل متحد را دربردارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در گذار از هفتاد سالگی سازمان ملل متحد با حجم عظیمی از ادبیات درباره سازمان و فعالیت‌های آن که به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده‌اند، روبه‌رو هستیم؛ کتاب «کتابشناسی مطالعات و پژوهش‌های سازمان ملل متحد در ایران» به ارائه آن‌ها مزین است.
 
مؤلفان در این کتابشناسی سعی کرده‌اند با جست‌وجو در پایگاه‌های اطلاعاتی نظیر مگ ایران، نما متن، کتابخانه دیجیتالی دید و نرم‌افزارهای کتابخانه‌های دانشگاه تهران، مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران مجموعه منابع مربوط به سازمان ملل متحد که به‌صورت تألیف و ترجمه در قالب کتاب، مقاله و پایان‌نامه تحصیلی توسط نویسندگان و محققان کشور آمده‌اند، گردآوری کنند.
 
این کتابشناسی، نخستین تجربه در زمینه مطالعات و پژوهش‌های سازمان ملل متحد در ایران است و فقط شامل سه بخش کتاب، مقاله و پایان‌نامه است. به گفته نویسندگان، طرح‌های پژوهشی و گزارش‌های دولتی متعدد در این زمینه وجود دارد که کار گردآوری آن‌ها آغاز شده است و در ویرایش‌های بعدی ارائه خواهد شد.
 
این اثر با الهام از کتاب «شیوه‌های استناد در نگارش‌های علمی: رهنمودهای بین‌المللی» نوشته شادروان دکتر عباس حری از پیشکسوتان حوزه کتابداری و اطلاع‌رسانی و متخصص روش تحقیق با همکاری اعظم شاهبداغی، تهیه شده است.
 
اثر «کتابشناسی مطالعات و پژوهش‌های سازمان ملل متحد در ایران» در دو بخش «سازمان ملل متحد: کلیات، اهداف، اصول و ارکان اصلی» و «موضوعات» تنظیم شده است.

از میان کتاب‌هایی که در این اثر معرفی شده‌اند می‌توان به «تحول در ساختار نظام ملل متحد»، «آداب تشریفات و آیین کار در سازمان ملل متحد»، «ماهیت سازمان ملل متحد»، «60 دلیل برای اهمیت وجود سازمان ملل متحد»، «راهنمای اطلاعاتی سازمان ملل متحد»، «نقش سازمان ملل متحد در قرن بیست و یکم»، «تفسیر منشور و تشریح سازمان ملل متحد»، «سازمان ملل متحد و اساسنامه دیوان بین‌المللی دادگستری»، «سازمان ملل متحد و آن‌‌چه لازم است درباره آن بدانید»، «سازمان ملل متحد و طرز کار آن»، «تحولات سازمان ملل متحد»، «تحول مفهوم حاکمیت در سازمان ملل متحد»، «شناسنامه سازمان‌های بین‌المللی» و «تدریس اصول ملل متحد» اشاره کرد.
 
نخستین چاپ کتاب «کتابشناسی مطالعات و پژوهش‌های سازمان ملل متحد در ایران» اثر مشترک نسرین مصفا و میترا سیفی، با شمارگان 200 نسخه، در 160 صفحه، به بهای 130 هزار ریال از سوی نشر میزان راهی بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250682