نگاهی به نخستین اندیشه‌ها بازار سرمایه در ایران

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱
 
 
کتاب «تاریخ بازار سرمایه» روایت فراز و فرود 57 سال بازار خدمات مالی کشور با تکیه بر اسناد و مستندات مکتوب است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «تاریخ بازار سرمایه» تالیف مشترک شهلا کشاورزنژاد و دکترعلی سعیدی نگاهی به فراز و فرود 57 سال(1367-1315) بازار خدمات مالی کشور با تکیه بر اسناد و مستندات مکتوب کرده است.

مولفان در مقدمه کتاب با اشاره به بسترهای تشکیل بازار خدمات مالی آورده‌اند:«تاریخ آینه تمام نمای تلاش گذشتگان برای نیل به اهداف و آرمان‌هایی است که شالوده و اساس پیشرفت امروز را تشکیل داده‌اند و نقل داستان چگونه شدن‌ها به قلم صداقت است تا دیروز، رهگشای امروز شود. اما تاریخ فقط داستان دیروز نیست که به فردا، امروز نیز تاریخ خواهد شد.

روایت تاریخ اگرچه در لایه‌های پیشین زمان شکل می‌گیرد، اما به محک راستی و ناراستی امروز عیارسنجی می‌شود. بی‌شک امروز نیز به روزهایی نه چندان دور، در آینه تاریخ به محک قضاوت بر راستی و ناراستی خواهد رفت. در این کتاب کوشش شده است تا با تکیه بر مستندات مکتوب، بی‌هیچ تعصب و به دور از گرایش‌های سیاسی، فراز و فرودی که بازار خدمات مالی کشور طی 75 سال گذشته با آن دست به گریبان بوده را به تصویر کشیم. بررسی تاریخ بازار خدمات مالی کشور در دوره مذکور با اشاره به چگونگی شکل‌گیری بستر حضور این خدمات آغاز می‌شود و از نخستین اندیشه‌ها و نخستین گام‌هایی سخن می‌گوید که بنای تشکیل بازار سرمایه کشور شد و در ادامه از تاسیس بورس تهران به عنوان نقطه عطفی در این مسیر یاد کرده و رویدادهایی که بورس در دوران گذار با آن دست به گریبان بوده، روایت می‌کند.

گردآوری مستندات مربوط به هر بخش، از زمان تاسیس بورس تا کنون، کاری بس دشوار بود که به پشتوانه عشقی سره به میهن و نیتی خالص بر ارج نهادن به تلاش تمام آنانی که در این مسیر گامی برداشتند، در سایه تلاشی وافر به اهتمام نویسندگان جامعه عمل به خود پوشید. اما بی‌شک نقصان بسیار دسترسی به منابع مستند تاریخی، ما را از هر ادعایی بر کمال بر حذر می‌دارد.»

در ادامه در رابطه با کمبودهای تحقیقات تاریخ‌اقتصادی می‌خوانیم:«روایت حوادث اقتصادی و صنعتی، در مواردی با هدف تبیین و تشریح شرایط و جایگاه بازار سرمایه و بورس در کشور ایجاب می‌کند که این مهم به قدر نیاز رعایت گردیده است. در تقریر این بخش از تاریخ بازار سرمایه کشور نه فقط مستندات مکتوب برگرفته از کتاب‌ها، نشریات و صورت‌جلسات که نقل قول شفاهی پیشکسوتان این صنعت نیز مورد توجه قرار گرفته است. البته پراکندگی و فقدان مدارک مکتوب، هماره شائبه‌ای به دور از چشم ماندن بخشی از این مسر تاریخی را در ذهن نویسندگان متبادر ساخته که جز به همت خوانندگان گرامی این کتاب زدوده نخواهد شد.»

کتاب «تاریخ بازار سرمایه» تالیف مشترک شهلا کشاورزنژاد و دکترعلی سعیدی در 562 صفحه، شمارگان یکهزار نسخه و به قیمت 120 هزار تومان از سوی انتشارات بورس به چاپ رسیده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251569