روایتی از زندگی سه زن شهید

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
 
 
کتاب «سه فرشته سفید‌پوش» شامل زندگی‌نامه سه بانوی شهید از سوی «سوره سبز» منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «سه فرشته سفید‌پوش؛ روایت زنانی که مردانه ایستادند» نوشته مشترک فاطمه دانشور جلیل، پریا منصوربیگی و رقیه مهری آسیا‌بر را انتشارات «سوره سبز» منتشر کرده است.  

این کتاب شرح زندگی‌نامه سه بانوی شهید، زرین‌‌تاج گودینی، سلطنت علیخانی و اقدس احمد‌وند است.   

درباره اهمیت پرداختن به زوایای مختلف دفاع مقدس در «حرف اول» می‌خوانیم: «شاید به خاطر نوع نگاهی که تاکنون به موضوع دفاع مقدس شده است و خروجی که برای آن تعریف کرده‌ایم ناخود‌آگاه آن‌ را به مجموعه پیچیده‌ای بدل کرده باشیم که بسیاری حتی از سر کنجکاوی هم علاقه‌ای به گشودن آن ندارند؛ چه رسد به داخل شدن و حضور.»

در ادامه آمده است: «اما یک چیز مسلم است، در داستانی که در طول سال‌های 1359 تا 1367 بر مردم ما گذشت مردان و زنانی دیده می‌شوند که جنسشان با اکثریت، متفاوت و عیارشان خالص‌تر است. عملشان را با معیار‌های دنیوی نمی‌توان محک زد و فقط خدا از عمق روح  و عظمت وجودشان آگاه است و بس.
 
در بخش دیگر این معرفی می‌خوانیم: «کتاب «سه فرشته سفید‌پوش» داستان شیدایی نسلی است که جانانه با همه تعلقات ریز و درشتشان به زندگی دنیا، دست از خواسته‌های خویش شستند و با ارزش‌ترین دارایی خود را برای ما که اکنون به دور از غوغای جنگ و خونریزی، همسفر ثانیه‌های حیاتیم ، نثار کردند. اثر حاضر می‌خواهد گواهی دهد که چه بسیار زنان و مردان مردی که بی‌نام ‌و نشان بر سریر عشق نشستند و بی‌هیاهو مرکب کوچ خود را تا دیار معشوق راندند آنقدر بی‌صدا که حتی نامشان را هم کسی به خاطر نمی‌آورد و بر کوره‌راهی نیز به یادگار نوشته نشده است.
 
نخستین داستان این کتاب به زندگی شهید زرین‌تاج گودینی اختصاص دارد. وی سال 1340 در کرمانشاه به دنیا آمد و سال 1365 در محل کار خود، بیمارستان 520 ارتش بر اثر اصابت بمب خوشه‌ای عراق به محوطه بیمارستان به شهادت رسید.
 
زندگی‌نامه شهید سلطنت علیخانی، دومین داستان کتاب «سه فرشته سفید‌پوش» است. وی سوم شهریور‌ماه در کرمانشاه به دنیا آمد و در بیمارستان 520 ارتش این شهر اشتغال داشت. بانو علیخانی 26 اسفند‌ماه سال 1366 به دنبال حمله موشکی به پارک شیرین باختران همراه مادر و دو فرزندش به شهادت رسید.
 
سومین داستان این کتاب به زندگی شهید اقدس احمد‌وند یکی دیگر از شهدای ارتش اختصاص دارد. وی سال 1335 در ملایر به دنیا آمد و هفتم بهمن‌ماه سال 1357 در جریان مداوای تظاهر کنندگان انقلابی در خیابان پیچ شمیران تهران به شهادت رسید.
 
کتاب «سه فرشته سفید‌پوش» با شمارگان پنج‌هزار نسخه در 128 صفحه، به بهای 9 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات «سوره سبز» منتشر شده است. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251642