​«قصه ضرب‌المثل» به پله دوم رسید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۵
 
 
دومین جلد از مجموعه «قصه ضرب‌المثل» نوشته لیلی کشفی با تصویرگری سمیه بیگدلی از سوی انتشارات آبرنگ منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «قصه ضرب‌المثل2» دومین جلد از مجموعه 16 جلدی «قصه ضرب‌المثل» شامل داستان‌هایی برای گروه سنی «ج» است که به قلم نوشته لیلی کشفی و تصویرگری سمیه بیگدلی از سوی انتشارات آبرنگ منتشر شه است.
 
نخستین جلد از این مجموعه با عنوان «قصه ضرب‌المثل1» پیش از این به قلم محمود توسلیان و تصویرگری شیرین عبدالملکی منتشر شده بود و در آن داستان ضرب‌المثل‌هایی مانند «پهلوان و پوریا، جارو به پارو خورده، حرف راست، خیاط و کوزه، دهان و دروازه و فالگیر و پادشاه» بیان شده بود.
 
در این کتاب نیز به داستان‌هایی از ادبیات عامه پرداخته شده است. ادبیات عامه قسمتی از درخت تناور و استوار تاریخ و ادبیات ایران زمین و ضرب‌المثل، یکی از شاخه‌های این درخت پربار است. این نوع ادبی با عبور از سنگلاخ‌های دشوار و فراوان از گذشته تابه امروز به حیات دیرپای خود ادامه داده است. ادبیات عامه و به ویژه ضرب‌المثل‌ها هستی خود را وامدار مردمانی هستند که با شعور اجتماعی و ادبی خود آنها را آفریده، نسل به نسل و سینه به سینه به آیندگان سپرده‌اند. پدیدآورندگان ضرب‌المثل آن قدر عمیق اندیشیده‌اند که ضرب‌المثل قرن‌ها نقش دانشگاه رسانه‌های عمومی را برای مردم دیروز و امروز، بازی کرده؛ زیرا در پس هر ضرب‌المثل یک حادثه یا واقعه تاریخی، اجتماعی، سیاسی و ادبی نهفته است.
 
«دو قورت و نیم، سفر خام را پخته می‌کند، یک صبر کن و هزار افسوس، در پس پرده بسی حادثه‌ها پنهان است، لحظه اجل گو به هندوستان باش و عید گرگ» ضرب‌المثل‌هایی است که داستان‌هایشان در این کتاب آمده است.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «خداوند به سلیمان قدرتی داده بود که می‌توانست با همه موجودات، به زبان خودشان حرف بزند. همه موجودات در کنار هم با صلح و آرامش زندگی می‌کردند و هیچ موجودی باعث آزار دیگری نمی‌شد. روزی از روزها سلیمان تصمیم گرفت پادشاهی‌اش را به همه موجودات نشان بدهد و به همه ثابت کند که از همه بالاتر و برتر است. پس از خداوند اجازه خواست که همه موجودات را به یک وعده غذایی دعوت کند.
خداوند به سلیمان فرمود: «فقط من، روزی همه موجودات را می‌توانم بدهم. از کس دیگری این کار برنمی‌آید.»
سلیمان به خداوند گفت‌: «این همه نعمت را تو به من داده‌ای بگذار این کار را انجام بدهم.»
خداوند به او اجازه داد.»
 
این مجموعه تلاشی است برای بازآفرینی برخی از ضرب‌المثل‌ها که مناسب درک و دریافت کودکان و نوجوانان بوده که به زبان امروزی و در نهایت سادگی روایت شده است.
 
کتاب «قصه ضرب‌المثل2» در قالب 80 صفحه مصور رنگی با شمارگان پنج هزار نسخه و قیمت 95 هزار ریال از سوی انتشارات آبرنگ منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251794