دومین شماره فصلنامه ایرانشناسی جام‌جهان‌بین منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
 
 
فصلنامه ایرانشناسی جام‌جهان‌بین در سه بخش «موسیقی مقامی تربت‌جام»، «از ایران و ایران‌شناسی» و «یگانگی فرهنگی» چاپ شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، دومین شماره فصلنامه ایرانشناسی جام‌جهان‌بین منتشر شد. سردبیری این فصلنامه را علی ایلنت، دانشجوی ایران‌شناسی دانشگاه تهران به عهده دارد.

در این شماره علاوه بر سخن سردبیر، مطالب در سه بخش با عنوان‌های «موسیقی مقامی تربت‌جام»، «از ایران و ایران‌شناسی» و «یگانگی فرهنگی» گنجانده شده است.

در بخش نخست با عنوان «موسیقی مقامی تربت‌جام» مطالبی مانند «درباره همایش خنیاگران جام»، «تصنیف‌های عامیانه تربت جام؛ پیوند موسیقی و کلام»، «واکاوی و پژوهش در تاریخ پیدایش تنبور و مطالعه تطبیقی دوتار امروزی شرق خراسان»، «این سازها هميشه كوك نمی‌مانند؛ ضروت «برندسازی» و «تجاری‌سازی» موسيقی مقامی تربت‌جام» و «گردشگری موسیقی؛ موسیقی مقامی تربت‌جام» آمده است.

بخش دوم فصلنامه با نام «از ایران و ایران‌شناسی» از برخی عناوین چون «گفت‌وگوی جام جهان‌بین با سیدمحمد بهشتی درباره چیستی و اهمیت ایران‌شناسیِ ایرانی»، «ایران‌شناسیِ ساخت ایران؛ چند نکته درباره ایران‌شناسی ایرانی»، «وضعیت تغییرات نام و نام‌گذاری و تحولات زبان وگویش در کاشغر»، «بی‌بی‌شهربانو، تلفیق سنت‌های ایران باستان و اسلام» و «سفرنامه: کلات؛ از اسطوره تا تاریخ» تشکیل شده است.

اشعار منتشر نشده‌ای از شاعران برجسته حوزه تمدن نوروز با عناوینی مانند «عاقبت شرر خیزد از ضمیر سنگ ما»، «بهار را خبر کنید»، «جهان دلتنگی و اندوه آدم را نمی فهمد» و «پاره ملک خراسانیم ما» بخش سوم مجله «یگانگی فرهنگی» جام جهان‌بین را دربرمی‌گیرد.

قیمت مجله در ایران 11 هزار تومان، در افغانستان 203 افغانی و در تاجیکستان 27 سامانی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251853