«زباله‌ها چشمک می‌زنند»؛ راهکارهایی برای نظام آراستگی

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
کتاب «زباله‌ها چشمک می‌زنند» با عنوان فرعی راهکارهایی برای استقرار بهتر نظام آراستگی در محیط کار با استفاده از مدل جدید تعالی نظام آراستگی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «زباله‌ها چشمک می‌زنند» با عنوان فرعی راهکارهایی برای استقرار بهتر نظام آراستگی در محیط کار با استفاده از مدل جدید تعالی نظام آراستگی نوشته رضا یاوری منتشر شده است.

مخاطبان در کتاب با مباحثی چون تعریف نظام آراستگی، اجزای نظام آراستگی، موانع اجرای نظام آراستگی، عوامل بیرونی، عوامل درونی، امکانات مورد نیاز برای استقرار نظام آراستگی، مدل تعالی سازمانی، تولید ناب، چه کسانی را باید در سیستم نظام آراستگی به کار گرفت؟، دستاوردهای نظام آراستگی، نحوه پیاده نظام آراستگی، ابزارهای ارزیابی نظام آراستگی و... آشنا می‌شوند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «امروزه رقابت بین سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، صنعتی و خدماتی بسیار تنگاتنگ و حتی بسیار پیچیده شده است. با توجه به توسعه علم مدیریت و نیز در دسترس بودن اطلاعات در تمامی حوزه‌ها به لطف دنیای دیجیتال، داشتن فکر و ایده‌های نو و متمایز می‌تواند فرصت جدیدی را برای یک سازمان در جهت رسیدن به بهره‌وری بیشتر ایجاد نماید. اما در چنین شرایط حساس و پررقابتی هنوز روش‌هایی وجود دارند که اگرچه رنگ و بوی نو بودن خود را از دست داده‌اند، اما باز هم می‌توانند موثر واقع شوند، چرا که از آن‌ها می‌توان به‌عنوان زیر ساخت‌ نام برد، زیرساخت‌هایی که می‌تواند از اتلاف جلوگیری کند. یکی از این روش‌ها و تکنیک‌های موثر، نظام آراستگی (s5) است. نظامی که سال‌ها قبل توسط ژاپنی‌ها مطرح شد و به‌سرعت سازمان‌های ژاپنی با بهره‌گیری از این نظام، نتایج فوق‌العاده را به لطف آن به‌دست آوردند، یعنی بهره‌ورتر شدند.

نظامی که اگرچه ساده به نظر می‌آید اما هنوز در بسیاری از سازمان‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته هنوز نهادینه نشده است و به‌همین دلیل بالارفتن هزینه ناشی از اتلاف‌ها، توانایی رقابت را از بسیاری صنایع گرفته‌اند. در کشور ما نیز سال‌هاست که موضوع نظام آراستگی مطرح شده، اما کمتر سازمانی به‌ویژه سازمان‌های دولتی در نهادینه‌سازی این موضوع ساده، دچار چالش شده‌اند و به همین دلیل پرداختن به این نظام به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اثرگذار امری واجب به‌نظر می‌رسد.»

به گفته مولف، اگر نگاهی به دلایل عدم توفیق نظام‌های در بعضی از سازمان‌ها بیاندازیم در می‌یابیم علت نهادینه‌نشدن آن‌ها، عجله در پیاده‌سازی و در نتیجه همه‌گیر نشدن آن به دلیل عدم آموزش کافی در همه لایه‌های سازمان است و البته این آسیب گریبان‌گیر نظام آراستگی نیز شده است و تنها راه‌حل برای رفع این آسیب، داشتن رویکرد دانشی به موضوع است. یعنی می‌بایست موضوع نظام آراستگی (s5) را به‌عنوان یک علم در نظر گرفت و در درجه اول اطمینان یافت که کلیه کارکنان متناسب با ماموریت خود آن را به درستی فراگرفته‌اند.
 
شما در این کتاب با فصول مختلفی آشنا می‌شوید که می‌تواند برای شما راهگشار باشد و شما را زودتر به مقصد برساند. در این کتاب، کمتر به تعاریف پرداخته شده و بیشتر با شرح فعالیت‌ها برای شما توضیحاتی ارایه کرده‌ام و برای اینکه مطالب را بهتر یاد بگیرید، نویسنده شما را به وب‌سایت ارجاع داده‌ تا بهتر بتوانید مطالب را فرا بگیرید. شما می‌توانید از مطالب وب‌سایت به‌طور رایگان بهره‌مند شوید و حتی تجربیات خود را برای مولف ارسال کنید تا دیگران نیز از آن‌ها استفاده کنند و بهتر بتوانند نظام آراستگی را در سازمان و یا هرجایی که مدنظر دارند اجرا کنند.

همچنین شما در این کتاب با تعاریف نظام آراستگی و موانع اجرای آن آشنا می‌شوید در فصول بعد، با امکاناتی که مورد نیاز اجرای نظام آراستگی می‌باشد، آشنا می‌شوید. شما باید بدانید که این نظام چه ارتباطی با دیگر نظامات دارد و برای اجرا باید از چه کسانی کمک بگیرید تا سریع‌تر به مقصد برسید در ادامه به یک مدل تیم کاری که در یکی از صنایع پیاده‌سازی شده اشاره خواهیم کرد. شما با این مدل می‌توانید گستره عظیمی از کارکنان را در اجرای این نظام به یاری خود درآورید و از آنان کمک بگیرید. با مزایا و معایب نظام آراستگی آشنا می‌شوید و اجزای نظام آراستگی را فرا می‌گیرید.

برای اینکه پیاده‌سازی نظام آراستگی شما دارای یک روند مشخصی باشد، برای شما از یک مدل بلوغ صحبت شده است و برای این‌که شما بهتر بتوانید کار را پیش ببرید، تعدادی از فرم‌ها و دستورالعمل‌های کاری که نیاز شماست، بیان شده و مطالبی برای نحوه استقرار در برخی از مکان‌ها، از جمله واحدهای اداری، تولید و ... برای راهنمایی بیان شده است. نحوه ممیزی‌ها و چک‌لیست‌ها آورده شده است، استاندارد رنگ‌ها بیان شده و در خصوصی استراتژی‌ها و خط‌مشی و اهداف مطالبی به اختصار بیان شده است. 

کتاب «زباله‌ها چشمک می‌زنند» با عنوان فرعی راهکارهایی برای استقرار بهتر نظام آراستگی در محیط کار با استفاده از مدل جدید تعالی نظام آراستگی نوشته رضا یاوری با شمارگان هزار نسخه در 150 صفحه بهای 20 هزار تومان توسط نشر تعالی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 251911