«اینشتین به زبان ساده» منتشر شد

دانش‌آموز اخراجی که انقلابی در درک فضا و زمان ایجاد کرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
کتاب «اینشتین به زبان ساده» نوشته ایرا مارک اگدال به اصول بنیادی نسبیت اینشتین پرداخته است. این کتاب روایت شوخ‌طبعانه از انقلاب یک دانش‌آموز اخراجی است که درک جهان از فضا و زمان را وسعت بخشید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درک افکار اینشتین برای کسانی که همواره علاقه‌مند به تئوری‌های مطرح شده توسط وی بودند، در کتاب «اینشتین به زبان ساده» امکان‌پذیر شد. ایرا مارک اگدال، نویسنده کتاب و سجاد قنبرزاده ترجمه آن را بر عهده داشته است.
 
کتاب «اینشتین به زبان ساده» بر اساس دوره‌های آموزشی عمومی نوشته شده است که نویسنده مدت‌ها در موسسات آموزشی چند دانشگاه در فلوریدای جنوبی تدریس می‌کرد. او ابتدا اینشتین را به عنوان یک انسان معرفی کرده و سپس به اصول بنیادی نسبیت پرداخته است. این کتاب به آزمایش‌های تاریخی مهمی نیز استناد می‌کند که با تایید پیش‌بینی‌های نسبیت، به خواننده کمک می‌کند ایده‌های ضد شهودی اینشتین را بپذیرد.
 
بیان کتاب «اینشتین به زبان ساده» شوخ‌طبعانه و با جزئیات اندک است. این کتاب آشکار می‌سازد که چگونه دانش‌آموز دبیرستانی اخراج شده، انقلابی در درک ما از فضا و زمان ایجاد می‌کند.
 
نظریه نسبیت عام که بنیان درک بشر از عالم بزرگ مقیاس است، نویسندگان کتاب‌های علمی دیگر به ذکر تنها یک صفحه بسنده کرده و به بهانه‌ دشوار بودن مطالب از کنار آن می‌گریزند. این کتاب برای نخستین‌بار نسبیت عام را برای عموم افراد شرح داده که اثر فوق را شایسته تقدیر بسیاری از نویسندگان حوزه دانش کوانتوم و نسبیت کرده است.

این کتاب در چند سطح سازمان‌دهی شده است. متن اصلی که مفاهیم پایه با قیاس‌ها و داستان‌هایی با حداقل ریاضیات یا بدون آن، در این قسمت تشریح می‌شود. نویسنده در کل متن جزئیات ریاضی را در سطح دبیرستان فراهم می‌آورد و در قسمت پیوست‌ها موضوعات کلیدی را گسترش می‌دهد. در بخش اول کتاب پیرامون نسبیت خاص می‌آموزیم که چگونه با حرکت، زمان کند و فضا منقبض می‌شود و چگونه جرم و انرژی معادل یکدیگرند.

بخش دوم پیرامون نسبیت عام، کیهانی را آشکار می‌سازد که سیاهچاله‌ها نور را به دام انداخته و زمان را متوقف می‌کنند؛ جایی که کرم‌چاله‌ها ماشین‌های زمان گرانشی را تشکیل می‌دهند؛ جایی که فضا خود دائما در حال انبساط است و جایی که حدود 13/7 میلیارد سال پیش جهان ما در دورترین پدیده کیهانی یعنی مهبانگ متولد شد.
 
در پشت جلد کتاب‌ آمده است: «آلبرت اینشتین را همه ما به عنوان بزرگترین نابغه‌ی قرن بیستم می‌شناسیم. وی با فکر درخشان و پشتکار فراوان خود تصور ما از جهان اطرافمان را برای همیشه تغییر داد. نظریه نسبیت او را بزرگترین اعجاز ذهن بشر می‌دانند، با این وجود تعداد اندکی موفق به درک این نظریه شدند. ایرا مارک‌ اگدال در کتاب حاضر تلاش می‌کند ضمن شرحی از زندگی اینشتین، با بیانی شیوا و روشن و با ذکر مثال‌های ساده ما را با این نظریه شگفت‌انگیز آشنا نماید. وی به خصوص، این کار را برای نظریه نسبیت عام به زیبایی بسیار انجام می‌دهد.»

ایرا مارک اگدال، نویسنده کتاب الکترونیکی «قهرمانان ستایش‌نشده‌ی عالم هستی» است. وی یکی از مدیران بازنشسته‌ برنامه هوافضا با مدرک کارشناسی فیزیک از دانشگاه نورث‌ایسترن است. اگدال در حال حاضر واحد‌های غیر تخصصی درباره فیزیک نوین در موسسه‌های دانش برای دانشگاه بین‌المللی فلوریدا، دانشگاه میامی و دانشگاه نوا  نورث‌ایسترن تدریس می‌کند.
 
کتاب «اینشتین به زبان ساده» در 440 صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و به قیمت 35000 تومان از سوی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252261