​انتشار رمانی با اتفاقاتی درفرانکفورت

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
 
 
کتاب «سه سکانس از پاییز» اثر مائده مرتضوی، رمانی شهری است که اتفاقاتش در سه شهر تهران، نوشهر و فرانکفورت رخ می‌دهد. این رمان توسط نشر البرز راهی بازار نشر شده است.
 
مائده مرتضوی در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عنوان کرد: «سه سکانس از پاییز»، نخستین رمان من است. تنها وجه شباهتی که با مجموعه داستان قبلی من به نام  «مرگ رنگ» دارد،‌ پر کاراکتر بودنش است. رمان ماجرایی از رابطه بین دو نفر را بیان می‌کند که روی زندگی بقیه آدم‌هایی که با آنها در ارتباط هستند تاثیر می‌گذارند. ماجرای رمان مانند آینه‌ای است که خُردش کنند و هر تکه از آن را به دست یکی از کاراکترها بسپارند.

او ادامه داد: رمان در سه سکانس و با سه راوی، روایت می‌شود. خواننده با دنبال کردن راوی‌ها به ماجرای اصلی رمان پی می‌برد. ماجرای اصلی رمان هم چیز عجیب غریبی است که بین یک سری آدم بی نام و نشان و در یک ناکجا آباد اتفاق می‌افتد. قصه‌ای است بس آشنا که بارها دیده‌ایم و شنیده‌ایم اما این بار از زاویه دید دیگری به آن نگاه شده است.این نویسنده در توضیح زمان داستان گفت: «سه سکانس از پاییز» یک رمان شهری است و وقایع آن مربوط  به زمان حال است. داستان در بازه‌های زمانی نزدیک به هم و در شهرهای تهران،‌ نوشهر و فرانکفورت رخ می‌دهد. رمان،‌ قصه آدم‌های همین حوالی است،‌ زن ها و مردهایِ متولد دهه شصت که تجربه‌های مشترکی را پشت سر گذاشته‌اند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «بین آن دو تا خیابان عریض وطویل زیر پل، ساختمانی سه طبقه است با دری باریک. از در که می‌روید داخل،‌ سمت راست‌تان کافه‌ای بزرگ و جا‌دار است اما کافه‌ای که من می‌گویم یک طبقه بالاتر است. کافه‌ای شیک و زیبا با حیاطی بزرگ و جا‌دار. زیر چترهای سفیدش، پر از میز و صندلی است. صندلی‌هایی حصیری و چوبی. آدم‌هایی که روی این صندلی‌ها می‌نشینند عاشق پزهای روشنفکری‌اند، قهوه سفارش می‌دهند و سیگار دود می‌کنند. بیشترشان هم یا می‌نویسند یا عاشق خواندن و نوشتن‌اند یا مثل "تینوش" عاشق آدم‌هایی هستند که می‌نویسند.

صاحب کافه، پسر یک نویسنده معروف است. نویسنده‌ای که همه دوست دارند، نوبل بگیرد. تقریبا تمام کتابهایش را خوانده‌ام. به پیشنهاد فرخ. وقتی هر دویمان دانشجو بودیم. همان روزها بود که با هم آشنا شدیم. توی همان دانشگاه دوست داشتنی که تمام سه سال دبیرستان در رویای قبولی‌اش شب و روز گذراندم. یک روز که توی راهرو دنبال هم می‌دویدیم...»
 
رمان «سه سکانس از پاییز» در 120 صفحه، شمارگان 700 نسخه و به‌بهای 9 هزار تومان توسط نشر البرز منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252735