زندگی مشاهیر تارسازی در شماره جدید ماهنامه هنر موسیقی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۸
 
 
یکصد‌‌و شصت‌ونهمین شماره ماهنامه هنر موسیقی ویژه دی و بهمن 1396 منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکصد‌وشصت‌‌و‌نهمین شماره ماهنامه «هنر موسیقی»، با مطالبی پیرامون موسیقی ایران و جهان و با محوریت هنر سازسازی و یحیی تارساز، ویژه دی و بهمن 1396 به صاحب امتیازی و سردبیری مهدی ستایشگر منتشر شده است.

در سرمقاله این شماره به قلم مهدی ستایشگر با عنوان «همیشه حق با مردم است»، ابتدا نوشته‌ای از هوانس آبکاریان معروف به یحیی‌خان، تارساز مشهور ایران که سال 1306 در تشکر از مدیر مجله ناهید منتشر شده بود را آورده و در ادامه به معرفی یحیی تارساز اصفهانی و هنر او پرداخته است. در بخشی از این مقاله می‌خوانیم: «یحیی از نخستین برپادارندگان نمایشگاه ساز بوده است که میهمانان نوازنده و سازنده تار در یک روز تمام همراه با نهار دیگ جوش که طبخی مطبوع و خانقاهی است، مرغوبیت سازهای او را تایید می‌کردند. مرغوبیت ساز یحیی را می‌توان معلول توجه وی به دو مرحله از زندگی و محک‌زدن سازهایش هنگام دعوت از استادان و امتحان سازها در دست آنان و اظهار نظرهای آن ارجمندان هنرمند دانست.»
 
در ادامه مطلبی با عنوان «رشته‌های دوستی بر ساز تار؛ از ساخت تا نواخت» از داریوش طلایی، نوازنده پیشکسوت درباره محمود فرهمند، سازنده پیشکسوت ساز تار و از بنیان‌گذاران مرکز سازسازی چاووش و دوستی دیرینه این دو کار شده و همچنین گفت‌وگویی مفصل با محمود فرهمند انجام شده است که تصویر جلد این جلد از ماهنامه به محمود فرهمند در همین گفت‌وگو اختصاص دارد.

در این شماره از ماهنامه هنرموسیقی همچنین می‌توان مطالبی درباره سازندگان تار از گذشته تا به حال و چگونگی ساخت ساز، نقد موسیقی به زبان ساده، سبک‌های موسیقی و اینکه آیا سبک‌های موسیقی منقرض می‌شوند؟، برخی از مشکلات پزشکی نوازندگان ساز‌های بادی برنجی، قسمت پایانی «دست‌نویس پنهان‌شده کنسرتوی ویلن روبرت شومان و سرنوشت غم‌انگیز آن» نوشته هلموت فون‌اولمان با ترجمه رامین ورزنده و ذیل عنوان «موسیقی در سینمای وحشت» قسمت پایانی «از آواز کلیسایی تا موسیقی الکترونیک؛ بررسی موسیقی فیلم تلألو» را مطالعه کرد.
 
از دیگر مطالب این ماهنامه می‌توان به گفت‌وگوی محمدجواد کسائی با علی‌اصغر شاهزیدی درباره وضعیت فعلی موسیقی با عنوان «آن سوتر از تکرار»، نگاهی به زندگی اجتماعی و هنری و اشعار ابوالقاسم حالت به قلم مهدی ستایشگر و با عنوان «بی تو شط دگری می‌رود از چشم تر من»، سرگذشت اکبر نوروزی، تارنواز اصفهانی به روایت حسن کسائی و به قلم مهدی فیروزیان و مقاله‌ای از محسن گلتاش با عنوان «از کرافت ورک تا شیلر» اشاره کرد.
  
یکصد‌و شصت‌ونهمین شماره ماهنامه فرهنگی، هنری، اجتماعی «هنر موسیقی»، ویژه دی و بهمن 1396 در قالب 80 صفحه و قیمت 12هزار تومان منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257407