«برادران سیاه» روایتی که بخشی از آن برعهده تصاویر است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۱
 
 
رمان تصویری «برادران سیاه» نوشته لیزا تِتسنر و هانِنس بیندر با ترجمه پروانه عروج‌نیا از سوی نشر کرگدن منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رمان تصویری «برادران سیاه» نوشته لیزا تِتسنر و هانِنس بیندر با ترجمه پروانه عروج‌نیا از سوی نشر کرگدن در مجموعه همه‌سالان منتشر شده است.
 
لیزا تِتسنر و همسرش «کورت هِلد» در اواسط قرن بیستم در داستانی، به بیان سرگذشت پسر بچه چهارده‌ساله‌ای از ورزاسکا به نام جورجو در اواسط قرن نوزدهم پرداختند. در آن دوران، نوجوانان «تیچینو» برای بخاری پاک کردن به میلان فروخته می‌شدند. آنان به اجبار مانند بردگان زندگی می‌کردند. فقط عده کمی از این نوجوانان از این کار خطرناک جان سالم به در می‌بردند. در چنین دورانی جورجو در میلان در گروهی مخفی به نام «برادران سیاه» دوستی و همبستگی را برای اجرای عدالت تجربه می‌کند.
 
پنجاه سال بعد، «هانِنس بیندر» نقاش و کاریکاتوریست سوئیسی، صحنه‌هایی را که داستان در آن اتفاق افتاده بود و عکس‌های قدیمی محل را بررسی کرد و بر اساس آنها رمان «برادران سیاه» را به تصویر کشید. بیندر فقط تصویرگر این کتاب نیست بلکه برخی از بخش‌های داستان را به کمک تصویر خود روایت کرده است. از این رو برخی از بخش‌های داستان متن ندارند و تصاویر، خواننده را در جریان حوادث قرار می‌دهد.
 
بیندر، در این کتاب از تصاویر سیاه و سفید به سبک سیاه‌قلم برای توصیف مناظر و فضای غم‌انگیز و تاریک آن دوران استفاده کرده است.

رمان این‌گونه آغاز می‌شود: «صبح یکی از روزهای اواخر تابستان سال 1838 مردی از دوره ورزاسکا پایین می‌آید. او عجله دارد و حتی به صخره‌ها و ماهی‌های قزل‌آلایی که در رودخانه بالا و پایین می‌پرند نگاه هم نمی‌اندازند. فقط به جلو نگاه می‌کند. از اینکه سروکله روستای زوگنونو پیدا نیست عصبانی است. آنجاست بالاخره اولین خانه‌ها را می‌بیند. حالا می‌داند که به دهکده نزدیک شده است. کنار جاده می‌نشیند. به شیب صخره‌ها نگاه می‌کند. با خود می‌گوید: «اینجا درآمدی وجود ندارد. اینها مجبورند بگذارند بچه‌هایشان برای کار از اینجا بروند.»
 
«برادران سیاه» شناخته‌شده‌ترین و بهترین رمان‌ لیزا تتسنر و یکی از پرطرفدارترین داستان‌های جهان است. برمبنای این داستان فیلم‌ها، سریال‌ها، انیمیشن‌ها و نمایش‌های رادیویی گوناگونی ساخته شده است. در نسخه به روز شده داستان اما تصاویر هاننس بیدر به اثر روحی تازه دمیده‌اند.
 
نشر کرگدن، رمان تصویری «برادران سیاه» را با شمارگان هزار نسخه با قیمت 130 هزارریال منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257672