اُ.هنری؛

نويسنده پايان‌های غير منتظره

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۲
 
 
146 سال از تولد نويسنده داستان «هديه كريسمس» می‌گذرد. نوشته زير نگاه كوتاهی‌ست به آثار اين نويسنده نيويوركی.
نويسنده پايان‌های غير منتظره
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)از گذشته تا حال شهر نيويورك بسياری از نويسندگان آمريكايی را مجذوب خود كرده است تا جايی كه داستان‌های بعضی از اين نويسنده‌ها بيشتر در نيويورك اتفاق می‌افتد. يكی از اين نويسندگان نيويورك-نويس اُ.هنری
يكی از بزرگترين ويژگی‌های داستان‌های اُ.هنری تغيير ناگهانی مسير داستان و به وجود آمدن فرايندهايی‌ست كه به پايانی غافلگيرانه منتهی می‌شود.
ست؛ داستان‌نويسی كه در 11 سپتامبر 1862 در كاليفرنيای شمالی متولد شد و 48 سال بعد در نيويورك از دنيا رفت. 

اُ.هنری نام مستعار ويليام سيدنی پورتر است، نويسنده‌ای كه درباره زندگی مردم طبقه متوسط و پايين در نيويورك اوايل قرن بيست می‌نوشت و به خاطر تصوير زيبايی كه از روابط انسانی به نمايش می‌گذاشت به شهرت فراوانی دست يافت.
يكی از بزرگترين ويژگی‌های داستان‌های اُ.هنری تغيير ناگهانی مسير داستان و به وجود آمدن فرايندهايی‌ست كه به پايانی غافلگيرانه منتهی می‌شود. داستان‌های اُ.هنری زبانی كنايه‌آميز و شوخ‌طبعانه دارند. تصويری كه او از تنش بين طبقات اجتماعی نيويورك در آستانه ورود به قرن بيستم نشان می‌دهد به خوبی منعكس كننده فضای اجتماعی آمريكا در آن دوران است. اُ.هنری در جدا كردن برخی از عناصر اجتماعی و توصيف آن‌ها با زبانی جذاب و موجز مهارت بی‌نظيری داشت. 


اولين
تصويری كه او از تنش بين طبقات اجتماعی نيويورك در آستانه ورود به قرن بيستم نشان می‌دهد به خوبی منعكس كننده فضای اجتماعی آمريكا در آن دوران است.
مجموعه داستان اين نويسنده با عنوان «دله‌دزدها و پادشاهان» در سال 1904 منتشر شد. اين مجموعه شامل تعدادی از بهترين داستان‌های اوست كه در عين حال كمتر شناخته‌شده‌اند. داستان‌های اين مجموعه هر كدام به جنبه‌ای خاص از زندگی در شهر كوچكی در مركز امريكا می‌پردازند. هر يك از اين داستان‌ها در سطحی بالاتر با هم ارتباط داشته و قسمتی از داستانی كلی‌ترند كه با استفاده از ساختاری پيچيده دورنمای خود را ظاهر می‌سازند.
دومين مجموعه داستان او به نام «چهار ميليون نفر» دو سال بعد منتشر شد داستان‌های اين مجموعه همگی در نيويورك اتفاق می‌افتند. اُ.هنری كه نيويورك را «بغداد بنا شده در مترو» می‌ناميد از «هزار و يك شب» به عنوان كتاب مورد علاقه‌اش ياد می‌كرد.
اُ.هنری كه كار خود را با نوشتن مطالب طنز در روزنامه‌ها و مجلات آغاز كرده بود در طول زندگی خود ده مجموعه
. اُ.هنری در جدا كردن برخی از عناصر اجتماعی و توصيف آن‌ها با زبانی جذاب و موجز مهارت بی‌نظيری داشت.
داستان و بيش از ششصد داستان كوتاه منتشر كرد. داستان‌های او كه مورد استقبال خوانندگان قرار می‌گرفت اغلب از طرف منتقدان با انتقاد شديد مواجه می‌شد. با وجود اين انتقادات او به شهرتی بين‌المللی دست يافت و باعث تثبيت ژانر داستان كوتاه به عنوان يك قالب ادبی شد. 


شهرت و گستردگی ترجمه آثار او تنها در روسيه باعث شد تا نام اُ.هنری به عنوان يك نام پرطرفدار برای پسران روسی انتخاب شود و حتی بعضی از جملات داستان‌هايش در زبان روسی به عنوان ضرب‌المثل مورد استفاده قرار گیرد. جايزه ادبی معتبری نيز به نام اين نويسنده هر ساله به بهترين داستان كوتاه در آمريكا داده می‌شود. تا كنون چند فيلم و تعدادی نمايشنامه نيز از آثار او اقتباس شده ‌است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 25814