​دو كتاب با موضوع زنان صدر اسلام در انتشارات اميركبير چاپ دوم شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۹
 
 
كتاب‌هاي «زنان پيامبر اكرم(ص) و زنان با پيامبر اكرم(ص)» و «زنان ائمه‌معصومين(عليهم‌السلام) و زنان با ائمه‌معصومين(عليهم‌السلام)» كه در سال 96 منتشر شده بود به چاپ دوم رسيد.
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در معرفی كتاب زنان پيامبر اكرم(ص) و زنان با پيامبر اكرم(ص) آمده؛ «اسلام به انسان‌بودن زن و مرد در آفرينش از ديدگاهي واحد مي‌‏نگرد و براي آنان جايگاهی يکسان قائل است. تعليم اسماء در انسان‏‌ها اعم از زن و مرد به وديعه نهاده شده است و همچنين از همان ابتدا رسالت بردوش کشيدن امانت الهي برعهده انسان قرار گرفته است.

درحالي‏‌که اسلام در روزگار و سرزميني ظهور کرد که زن به لحاظ حقوقي و اجتماعي در موقعيتي فروتر از مردان قرار داشت. پيامبراکرم(ص) طي بيست و سه سال رسالت خويش کوشيد که تحولي بنيادين در فرهنگ جامعه جاهلي آن روز ايجاد کند تا از سويي زمينه رشد و تعالي همه‌جانبه زنان را فراهم سازد و از سوي ديگر ديدگاه جامعه را نسبت به آنان متحول نمايد. زنان در عصر رسول‌الله(ص) بسيار مورد توجه و تکريم آن حضرت بودند و تحت آموزه‏‌های جديدي که پيامبراکرم(ص) در جزيرةالعرب رواج داد، وضعيت آنان به‌سرعت تغيير کرد و جايگاه فرهنگي ـ اجتماعي متفاوتي يافتند.

در کتاب حاضر مصاديق بارزی از مشارکت سياسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی، بازرگانی و تجاری زنان پيامبراکرم(ص) و زنان پيرامون ايشان آمده است و همچنين در اين کتاب به تفصيل مشی عملي رسول‌الله(ص) با زنان شرح داده شده است.»

و اما درباره كتاب زنان ائمه‌معصومين (عليهم‌السلام) و زنان با ائمه‌معصومين (عليهم‌السلام) بايد گفت اين کتاب در دو فصل تقديم خوانندگان مي‌شود؛ فصل اول بانام زنان ائمه‌معصومين(عليهم‌السّلام) به بررسي شرح زندگانی همسران آن بزرگواران مي‌پردازد و دارای يازده بخش است که هر بخش اختصاص به شرح احوال و زندگی همسران يکي از امامان دارد.

 فصل دوم که باعنوان زنان با ائمه‌معصومين(عليهم‌السّلام) ناميده شده است، خود دارای دوازده بخش است و در هر بخش به شرح زندگاني دختران و اصحاب هريک از امامان پرداخته شده است.

نکته حائز اهميت در مورد زنان صحابه ائمه‌معصومين(عليهم‌السّلام) اين است که تعداد آن‌ها محدود به اسامي ذکر شده در اين کتاب نمي‏‌باشد و آنچه در اينجا بدان پرداخته شده، اسامي بانوانی از صحابه يا راويان احاديث ائمه‌معصومين(عليهم‌السّلام) است که در طول تحقيق به‌نام يا زندگاني آنان در کتب تاريخي دسترسي پيدا کرده‌ايم و شرح‌حال فعاليت‏‌ها و فداکاري‏‌های آنان صفحاتي از کتب تاريخي را به‌خود اختصاص داده بود.»
 

دكتر مرضيه محمدزاده مولف اين دو كتاب است. پيش از اين كتاب‌های «دانشنامه شعر عاشورايي»، «زندگانی نُه تن از ائمه‌معصومين(ع)» در قالب نُه جلد کتاب مجزا، «شهيدان جاويد»، «دوزخيان جاويد»، «بانوي آفتاب»، «درياي تشنه»، «فرزندان امام‌حسين(ع)»، «مقتل امام حسين عليه‌السّلام» و... از ايشان به چاپ رسيده است.

 هر دو عنوان كتاب در تيراژ 500 نسخه و به قيمت 24هزار تومان از سوی انتشارات اميركبير روانه بازار شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258656