۷
 

کارآگاهان خونسرد به کتابفروشی‌ها رسید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
کارآگاهان خونسرد اولین رمان پلیسی جنایی، دانیال حقیقی منتشر شد. او درباره این اثر گفت: زندان و دغدغه آزادی یکی از اصلی ترین موضوعات کارآگاهان خونسرد است و ماجرای واقعی یکی از افسانه ای ترین مجرمین پایتخت را روایت می کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، رمان «کارآگاهان خونسرد» در صد و پنجاه صفحه به همت نشر چشمه منتشر شده است و در ویترین کتاب فروشی ها قرار گرفته است. 

«کارآگاهان خونسرد»، شرح تلاش یک مرد برای اثبات خودش به سیستم است که منجر به قانون شکنی و تقابل با کارآگاهانی را دارد که درست مانند خود او فکر می کنند و قدم های او را پیشبینی می کنند. 

این رمان که بر اساس یک داستان واقعی نوشته شده و عنوان فرعی دوئل را بر خود دارد، پس از تحقیقات میدانی مفصلی به رشته تحریر درآمده است.

دانیال حقیقی درباره این مرحله از کارش گفت: هر رمانی اگر بنا باشد که تجسمی از زیست معاصر باشد، باید نویسنده آن پیش از آغاز به نوشتن متن اصلی، یک مرحله ژورنالیستی را پشت سر گذاشته باشد. جایی که نیاز است تا فکت ها، اطلاعات و جزییات را جمع آوری کند. و این جنبه ژورنالیستی کار نویسنده است. 

کارآگاهان خونسرد که در ژانر نوآر نوشته شده، جزو معدود آثار اورژینال فارسی در ژانر کارآگاه خشن یا هاردبویلد است. 

حقیقی در این باره گفت: فکر می کنم امروز شخصیت اصلی جامعه هاردبویلد ها هستند. کسانی که یک تنه به دل ماجرا می زنند تا از حق خود دفاع کنند یا خودشان را اثبات کنند. به همین دلیل من تاکید ویژه ای در پروژه فکری‌ام روی پلات، شخصیت و فلسفه هاردبویلد می کنم. زندان و دغدغه آزادی یکی از اصلی ترین موضوعات کارآگاهان خونسرد است و ماجرای واقعی یکی از افسانه ای ترین مجرمین پایتخت را روایت می کند.نویسنده درباره موج ژانر نویسی گفت: نوشتن یک رمان جنایی خوب یا علمی تخیلی یا وحشت، به قدری دشوار است که کمتر کسی جرات رفتن به سمت آن را دارد. با یک نگاه ساده می شود فهمید هنوز اکثریت نویسندگان حاضر نیستند دست از نوشتن رمان‌های به اصطلاح اجتماعی بردارند و یا دست کم راه و روش شخصی و ایده فردی خودشان را بنویسند. امروز اکثراً از روی دست دیگران می نویسند و فقط کافی است یک نویسنده کمی موفق شود تا به عنوان الگویی برای دیگران قرار بگیرد. در خصوص ژانر این اتفاق کمی سخت تر است. چون اگر نویسنده فضای ذهنی و جهان بینی لازم برای وارد شدن به فضای یک ژانر را نداشته باشد، با تقلید فقط موفق به ساختن یک باسمه می شود.

دانیال حقیقی درباره احتمال ادامه کارآگاهان خونسرد گفت: من تحقیقات زیادی در زمینه برخی پرونده‌های جنایی که کرده‌ام و چند مورد دیگر هم روی دستم مانده اما بنا به برخی ملاحظات که اول از همه از لحاظ اخلاقی برای خودم مهم است هنوز هیچ کدامشان را به ناشر نسپرده ام. سوای این موضوع، اهمیت زیادی برایم دارد تا در شکل روایت و فرم رمان هم نوآوری داشته باشم و در تکنیک پیشرفت کنم. این که ما یک سوژه جذاب داشته باشیم نباید باعث شود شتاب زده عمل کنیم. مجموعه کارآگاهان خونسرد حتما دنباله دارد و قصه های دیگری به آن اضافه خواهد شد اما فعلا تصمیم دارم یک دوره سکوت و بازسازی شخصی را سپری کنم.

پیش از این سه گانه علمی تخیلی «اقیانوس نهایی» به این قلم در نشر نگاه منتشر شده است. حقیقی علاوه بر رمان، در زمینه آثار غیر داستانی هم کارهایی نوشته که در دست انتشار هستند.

رمان «کارآگاهان خونسرد» در صد و پنجاه صفحه به همت نشر چشمه به قیمت 14000 تومان منتشر شده است
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258843
 


 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۲:۵۲:۴۰
چه خوب. (224720)
 
مینا رسول زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۳:۴۳:۴۱
رمان نویس خوبی نیست. اقیانوس تنهایی کلافه‌ام کرد. (224723)
 
رسول
۱۳۹۶-۱۲-۲۵ ۱۴:۴۸:۲۹
این رمانش اصلا متفاوت بود با آن کتابهای غیر قابل فهمی که ازش خوانده بودم. خیلی خوب بود انصافا (224769)
 
تمین
United States
۱۳۹۷-۰۱-۱۱ ۱۴:۰۶:۴۴
عالی بود. نمی شد کتابو بذاری زمین. (224869)
 
یک منتقد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۱۵:۰۵:۳۱
کارآگاهان خونسرد را خواندم. رمانی جذاب بود. اما ایرادهایی هم دارد. فصل آخر به رمان لطمه می‌زند. دخالت‌های نویسنده هم مزاحم و مخلل است. اگر نویسنده نمی‌خواست ادای کارهای تقلیدی را دربیاورد، داستانی جذاب و عامه پسند خوب بود. اما نویسنده تلکیفش با متنش معلوم نیست. اگر موضعش مشخص بود با رمانی سرگرم کننده رو به رو بودیم که البته آدم‌هایش کاریکاتوری از شخصیت رمان‌های خارجی است و بومی نشده است. این گار قبل از چاپ یک ویراستاری اساسی می‌خواست تا این ایرادها برطرف شود. البته شک ندارم که نویسنده‌اش در پی توچیه کارش برمی‌آید. اگر تخریب در فضای نقد ادبی ما حاکم نبود، اسمم را می‌نوشتم. ولی شک ندارم که اگر اسمم را بنویسم با حاشیه‌های زیادی رو به رو می‌شوم. دلیل نزدیک نشدنم در کارهای نقدم به کتاب‌های ایرانی همین است. انتظار دارم از ایبنا که بی طرف باشد و این نقدم را منتشر کند. (224876)
 
یک منتقد دیگر
Spain
۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۱۶:۴۸:۱۵
خودتان گفتید و خودتان هم نتیجه گرف تهاید و خودتان هم اعلام کرده اید چقدر مظلومید. جسارت داشته باشید و پشت نام های فرعی خود را توجیه نکنید. (224877)
 
مریم بابایی
Spain
۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۲۰:۴۳:۲۴
باز متوهم‌ها پیدایشان شد. نقدی داشته‌ای نوشته‌اید، دیگر چرا فضا رو ملتهب می‌کنید. شماها واقعا حال‌تان خوب نمی‌شود. (224881)