​«هنر موسیقی» ویژه اسفندماه خواندنی شد/ موسیقی در آثار سایه

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۲
 
 
تازه‌ترین نشریه ماهانه «هنر موسیقی» ویژه اسفند‌ماه با نگاه به جایگاه موسیقی در سروده‌های امیرهوشنگ ابتهاج منتشر شد.
 
به  گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) تازه‌ترین ماهنامه فرهنگی، هنری و اجتماعی «هنر موسیقی» ویژه اسفندماه 1396 با محوریت قرار دادن موضوع «سایه و موسیقی» در پرونده‌ای به مناسبت 90 سالگی امیرهوشنگ ابتهاج در قالب 92 صفحه به چاپ رسیده است.
 
این شماره از نشریه با سرمقاله مهدی ستایشگر با عنوان «در صحبت و نصیحت سایه» آغاز می‌شود و سپس پرونده‌ای به مناسبت 90 سالگی امیرهوشنگ ابتهاجبا عنوان «سایه و موسیقی» آورده شده است. در این پرونده یادداشت‌ها و مطالبی از فرهاد فخرالدینی، محمدرضا لطفی، سوسن مطلوبی و فرهود امیرانی به چشم می‌خورد. در ادامه این پرونده خاطره‌ای از سایه به قلم میلاد عظیمی، «نوشداروی امید» به قلم شهریار شاهین‌دژی و «خنیاگران در شعر سایه» از مهدی فیروزان آورده شده است.
 
در بخش «سایه به روایت تصویر» تصاویری از امیرهوشنگ ابتهاج به همراه محمدرضا شفیعی کدکنی، حسن کسائی، سعید رودباری، محمد خلیل کسائی، حسین عمومی، فرهاد فخرالدینی، همایون خرم، علی هاشمی، محمد سریر، پرویز مشکاتیان، بهرام بیضایی، ایرج افشار، محمدابراهیم باستانی پاریزی، داریوش شایگان و ... به چشم می‌خورد.
 
«برگی از اندوه در شعر و موسیقی ایران؛ پرستوهای شادی پر گرفتند» به قلم محمدجواد کسائی، «نقد موسیقی به زبان ساده» به قلم آروین صداقت‌کیش، «نقدی بر آلبوم داستانی نه‌تازه اثر نگار بوبان» نوشته مهدی سیدی‌نژاد، «آیا آموختن ردیف برای آوازخوان شدن کفایت می‌کند؛ تلاشی برای یافتن پاسخ یک پرسش دیرینه» به قلم علی شیرازی، «نگاهی گذرا به رویدادهای موسیقی در سال 1396 با تمرکز بر مستقل‌ها» از سیامک قلی‌زاده، «یادداشتی به بهانه یازدهمین سال درگذشت پرویز یاحقی به قلم بابک بختیاری و «اهمیت مقوله تاریخ ضبط موسیقی در ایران» به بهانه انتشار سه مجموعه گردآوری شده اواخر قاجار و پهلوی به قلم پویا نکویی از مطالب این شماره از نشریه «هنر موسیقی» است.
 
یادنامه‌ای به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت افشین یداللهی شامل «گفت‌وگوی منتشر نشده با افشین یداللهی به قلم حمید ناصحی، «روانشناسانه ترانه و شعر می‌گفت» به قلم بابک زرین، «دغدغه تو دغدغه جامعه ما بود» به قلم امیرحسین مساح، «دررثای افشین یداللهی» به قلم حسن علیشیری، گفت‌وگو با فردین خلعتبری به قلم حمید ناصحی و «میراث افشین یداللهی» به قلم یغما گلرویی نیز از دیگر مطالبی است که در این شماره به چشم می‌خورد.
 
یکصد و هفتادمین شماره نشریه ماهانه «هنر موسیقی» به صاحب امتیازی، مدیر مسئولی و سردبیری مهدی ستایشگر در 92 صفحه با قیمت 15 هزار تومان در کیوسک‌های مطبوعاتی و فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی و هنری در دسترس علاقه‌مندان موسیقی است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 258990