آموزش عالی در جهان پیش رو چگونه است؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۲
 
 
کتاب «آموزش عالی در جهان پیش رو» نوشته مارتین ترو با ترجمه آریا متین و ایمان بحیرایی به کتابفروشی‌ها رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «آموزش عالی در جهان پیش رو» نوشته مارتین ترو با ترجمه آریا متین و ایمان بحیرایی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در دیباچه‌ای که انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بر این کتاب نوشته می‌خوانیم: «دانشگاه امروزی در اثر چرخش‌های فرهنگی، اجتماعی و فناوری در عصر حاضر دستخوش تغییراتی شده، و این تغییرات موجب ظهور مفاهیم تازه‌­ای در مطالعات آموزش عالی، علم و فناوری گردیده است.

در این بستر جهانی، در سال­‌های اخیر مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، علم و فناوری نه ­تنها مورد توجه واقع شده بلکه در نظام شناخت و آینده‌‌نگری آموزش عالی اهمیت محوری پیدا کرده است. فهم چالش­‌های پیش­روی آموزش عالی و انتظارات از آن با تکیه بر مولفه‌­های درونی و بیرونی نظام علم، وضعیت فعلی و آینده‌­نگری تعاملات میان دانشگاه و محیط پیرامون به مدد مطالعات فرهنگی و اجتماعی ممکن می­‌نماید و از این طریق می‌­توان راهبردهای تعادل­بخش میان کارویژه‌­های دانشگاه با نیازهای اجتماعی و بازار کار ارائه داد. 

براین ­اساس مطالعات آموزش عالی و علم برای شناخت وضعیت موجود، ارزیابی تعاملات آن با جامعه و فرهنگ و ایفای نقش موثرتر آموزش عالی در ترسیم آینده كشور نیازمند بهره‌گیری از ظرفیت علوم اجتماعی و علوم انسانی و کاربست راهبردهای آن در عرصه سیاست­گذاری و تصمیم‌گیری است. برای دستیابی به این اهداف، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ١٣٨٢ با هدف پژوهش در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و توسعه علمی، ایفای نقش نهاد واسط میان دانشگاه و جامعه و به­ عنوان نهاد مولد اندیشه و اتاق فکر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه‌­های مورد اشاره تاسیس شده و در پی انجام پژوهش‌ها و مطالعاتی در محورهای زیر است:

1.پژوهش در زمینه مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی، توسعه علمی و فناوری 2. مطالعه در حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی 3. توسعه کانون‌های تفکر در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و توسعه علمی 4. آینده‌نگری دانشگاه‌ها و شناخت نیازهای جدید آموزش عالی در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی 5. شناخت و بسط مطالعات میان‌رشته‌ای و روش‌­های گسترش آن.

​با توجه به اهداف فوق، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در کنار برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی‌، اقدام به تالیف و ترجمه آثار علمی در زمینه‌های فوق برای توسعه و رشد این حوزه مطالعاتی و همچنین تامین منابع فکری و علمی لازم برای سیاست‌گذاری فرهنگی و اجتماعی در آموزش عالی نموده است. امیدواریم كتاب­‌های منتشر شده توسط این پژوهشكده، به بهترین شکل در دسترس استادان، مدیران، کارشناسان، و علاقه­‌مندان مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی قرار گیرد و در ارتقای كیفی كارویژه­های آموزش عالی و علم در جامعه ایران به سهم خود نقشی فعال داشته باشد.»

از آموزش عالی انبوه تا دسترسی همگانی: یک مزیت آمریکایی، آموزش عالی، نگاهی به پیش: دستورالعملی برای پژوهش‌های آینده، رسالت‌ها و درون‌مایه‌های پروژه «آموزش عالی: نگاه به پیش: و بسط و تحول آموزش عالی عناوین مطالب اصلی این کتاب‌ها هستند.

کتاب «آموزش عالی در جهان پیش رو» نوشته مارتین ترو به ترجمه آریا متین، ایمان بحیرایی با شمارگان هزار نسخه در 260 صفحه به بهای 18500 تومان از سوی انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263583