نکاتی که باید پیش از رخداد زلزله بدانید

آیا آماده‌اید؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۹
 
 
کتاب «آیا آماده‌اید؟» به آگاهی همگانی از نحوه مواجهه با پدیده زمین‌لرزه، از مراحل مهم مدیریت کاهش ریسک زلزله پرداخته است. نسخه اصلی این اثر از سوی مگی‌مونی نویسنده کانادایی‌تبار تالیف شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) زلزله و ترس دو مقوله‌ای هستند که چندان بی ارتباط با یکدیگر نیستند. محققان معتقدند آسیب‌های ناشی از تبعات وقوع زمین‌لرزه‌های مهیب، به شدت بیشتر از خود آنهاست. حال سوال اینجاست که آیا سطح آگاهی مردم از واکنش‌هایی که بعد از مخاطراتی مانند زلزله دارند به اندازه‌ای است که موجب کمترشدن تلفات شود؟ کتاب «آیا آماده‌اید؟» به شما می‌گوید که چگونه باید برای مخاطره‌ای مانند زلزله از پیش آمادگی داشت تا بتوانیم تلفات آن را به حداقل برسانیم.
 
نسخه اصلی این اثر از سوی مگی‌مونی نویسنده کانادایی‌تبار تالیف شده است که مناسب با شرایط اجتماعی و محیطی این کشور بوده است. کتاب «آیا آماده‌اید؟» را مهدی زارع و عطیه محسنی بر اساس شرایط و فرهنگ جامعه ایران تالیف و تنظیم مجدد کرده‌اند.
 
این اثر بر پایه دو هدف مهم نوشته شده است؛ نخست طرح مقدمه‌ای از علم زمین‌لرزه و دوم راهنمایی ارزشمند جهت ارائه‌ آمادگی در شرایط اضطراری.
 
یکی از روش‌های کاهش ریسک، آگاه‌سازی مردم و آموزش همگانی آن‌هاست. آنکه مردم بدانند چگونه خود را برای زندگی در یک منطقه لرزه‌خیزی مانند تهران آماده کنند. از نکات مهم برای پیشگیری و آمادگی برای رخداد زمین‌لرزه است. این اثر بر اساس کتابی با همین عنوان در کانادا منتشر شده است.
 
در پیشگفتار این کتاب با اشاره به وضعیت لرزه‌خیزی شهر تهران، لزوم آمادگی شهروندان و آشنایی آن‌ها با نحوه مواجهه با این پدیده طبیعی به مواردی از قبیل مدیریت ریسک اشاره کرده است. در کشور لرزه‌خیزی مانند کشور ما آگاهی همگانی از نحوه مواجهه با پدیده زمین‌لرزه از مراحل مهم مدیریت کاهش ریسک زلزله است. در این مورد و برای آموزش متخصصان، مهندسان و کارشناسان حوزه کاهش ریسک و مدیریت بحران کتاب‌های آموزشی وجود دارد، ولی از نظر وجود کتاب و مواد آموزشی مخاطبان عمومی و در دسترس و قابل استفاده برای همه کمبود حس می‌شود.
 
در بخشی از کتاب می‌خوانید: «تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر وقوع زلزله‌ای بزرگ موجب قطع برق، آب و ویرانی خانه‌هایتان شود، آیا می‌توانید مدت سه روز یا بیشتر مقاومت کنید؟
با وجود این که هنگام وقوع یک زمین‌لرزه بزرگ، تمامی نیروهای امدادرسان، اعم از پلیس، آتش‌نشان و فوریت‌های اورژانس به کار گرفته می‌شوند، اما دریافت این کمک‌ها به علت تخریب زیرساخت‌های حمل و نقل و شبکه‌های ارتباطی تا ساعت‌ها یا حتی روزها به تاخیر می‌افتد. حتی دریافت کمک از سوی کشورهای دیگر نیز ممکن است روزها و هفته‌ها طول بکشد. پس در چنین شرایطی دریافت کمک بسیار محدود است...»
 
«آیا آماده‌اید؟» نوشته مگی‌مونی در 149صفحه، به قیمت 12هزار تومان، از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269854