رهایی از چاقی با نیروی ذهن و اراده

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۹
 
 
کتاب «رهایی از چاقی» به‌طور ریشه‌ای و با تاکید بر رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد و اعتماد به توانایی‌های ذهن، راه‌‌هایی برای رسیدن به سلامت و شادابی و سلامتی پیش‌روی شما قرار می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مشکل اضافه وزن و چاقی، یکی از مشغله‌های ذهنی رایج جوامع امروزی است که مختص قشری خاص یا حتی گروه سنی ویژه‌ای نیست. از کودکان و نوجوانان کم جنب‌وجوشِ چاق تا دختران و پسران جوان و سالمندان، به نوعی با اضافه وزن سروکار دارند. شاید به همین دلیل است که امروزه صنعت بسیار پردرآمد لاغری با قرص‌های ضداشتها تا رژیم‌های غذایی و جراحی‌های مختلف،‌ تا این اندازه فراگیر شده است. اما چیزی که در تمام برنامه‌هایی که برای کاهش وزن و رسیدن به وضعیت مطلوب بدنی مورد غفلت قرار می‌گیرد، مساله قدرت ذهن و بعد روان‌شناختی است.
 
«رهایی از چاقی» از منظر رویکرد پذیرش و تعهد تدوین شده و کار با ذهن را در اولویت قرار داده و به خواننده کمک می‌کند که به جای تاکید و تمرکز طاقت‌فرسا بر جسم و رژیم غذایی، از طریق آشنایی با کارکرد ذهن و پیروی از ارزش‌های درونی خود، در مسیر یک زندگی بانشاط و سلامت قدم بردارد.
 
این کتاب به قلم ژوزف سیاروچی؛ پژوهشگر و استاد روانشناسی دانشگاه وسترن سیدنی، آن بیلی؛ روانشناس بالینی و راس هریس؛ پزشک، روانشناس و کارشناس درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) تالیف شده و علی صاحبی و مهدی اسکندری آن‌ را به فارسی ترجمه کرده‌اند. اثر حاضر در سال جاری از سوی نشر دانژه به بازار نشر عرضه شده است.


در مقدمه کتاب می‌خوانیم: «کتابی که در دست دارید، یک کتاب رژیم غذایی نیست، بلکه کتابی است که درخصوص ایجاد پلی روی شکاف روانی موجود در بین «کاری که می‌خواهیم انجام دهیم» و «کاری که در واقع انجام می‌دهیم». این کتاب بر سلامتی و رژیم تمرکز دارد و سلامتی و رژیم را به‌عنوان یکی از موضوعات اساسی زندگی مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب به‌گونه‌ای طراحی شده تا به شما کمک کند به سمت یک زندگی بانشاط و هدفمند قدم بردارید. بیشتر ما به‌گونه‌ای زندگی می‌کنیم که انگار قرار است زندگیمان تا ابد ادامه داشته باشد و منتظر روزی هستیم که به اندازه کافی تناسب اندام داشته باشیم و یا لاغر شده باشیم تا بتوانیم تازه از آن به بعد به خودمان اجازه دهیم که زندگی کردن را شروع کنیم. چه می‌شد، اگر می‌توانستید هم‌اکنون و در این لحظه دیگر مجبور نباشید برای آغاز زندگی مطلوب خود، منتظر رسیدن به وزن مناسب‌تان باشید... در این کتاب به شما نشان می‌دهیم چرا و چگونه در دام وزن، همان چرخه مخرب رژیم گرفتن و برگشت مجدد وزن در طولانی‌مدت، گیر می‌کنیم. در این کتاب به شما یاد می‌دهیم چگونه خود را از این دام رها کرده و یکی زندگی غنی، هدفمند و همه‌جانبه را برای خود خلق کنید.»

ما انسان هستیم، نه مجسمه‌های دست‌ساز
بیش از نیمی از جمعیت جهان دچار اضافه وزن هستند، بنابراین در واقع در محیط اطراف ما، داشتن اضافه وزن موضوعی کاملا طبیعی محسوب می‌شود. هزاران دلیل در محیط اطراف ما برای این پدیده وجود دارد: دستیابی به غذاهای پرکالری و گسترش فرهنگ کاهش فعالیت جسمی. مثلا دیگر لازم نیست مانند اجدادمان یک آهو را ده کیلومتر دنبال کنیم تا نهایتا آن‌ را شکار کنیم و بخوریم. می‌توانیم به‌جای آن با ماشین وارد پارکینگ رستوران شویم، با پله برقی بالا برویم و آن‌ را خریداری کنیم و به همین شکل ماشینی نیز به خانه بازگردیم و آن‌ را طبخ کنیم و بخوریم. با این‌حال دانستن این موضوع کمکی به ما نمی‌کند، هنوز هم معتقدیم باید شبیه مدل‌های باریک و لاغر به‌نظر برسیم. برداشت‌های نادرست، به تلاش‌های دائمی و ناامیدکننده در جهت کاهش وزن توسط رژیم غذایی منتهی می‌شود، اگر از وزن ایده‌آلی برخوردار نیستیم، ضعفی در اراده ما وجود دارد.
 
نخستین چاپ کتاب «رهایی از چاقی» در 424 صفحه با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه به بهای 50 هزار تومان از سوی نشره دانژه روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278931