خوب و بدِ دمنوش‌ها و جوشانده‌های گیاهی

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶
 
 
کتاب «جرعه‌جرعه سلامتی»، ضمن معرفی خواص ویژه 32 دمنوش و جوشانده گیاهی، به نکاتی کاربردی درباره تفاوت دمنوش و جوشانده و دمنوش‌های گیاهی مخلوط اشاره می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، قرن‌هاست که اقوام مختلف در سراسر کره خاکی از طرفداران جوشانده‌های گیاهی هستند، چراکه دریافته‌اند انواع جوشانده‌ها بسیاری از دردها را درمان می‌کنند و برای پاکسازی و زدودن آلودگی داخلی بدن گرفته تا رفع استرس و اضطراب، مفید هستند. بسیاری از گیاهان را می‌توان همانند چای، دم کرده و در موارد مختلفی از آن‌ها استفاده کرد. برای مصرف این جوشانده‌ها باید با خواص گیاهان دارویی آشنایی داشته باشیم.
 
برخلاف باورعامه، دمنوش با جوشانده فرق می‌کند. به عبارتی، دم کردن و جوشاندن گیاهان، دو روش مختلف است که هر روش تاثیر جداگانه‌ای بر بدن می‌گذارد. اگر گیاه را مستقیم‌ با آب سرد یا گرم بجوشانند، جوشانده‌ای به‌دست می‌آید که خاصیت و اثر آن قوی‌تر از دمنوش است و در مقایسه با عرقیات گیاهی، خواص تقویتی و همچنین عطر خارج شده از گیاه بیشتر است. البته تحقیقات نشان داده که‌ جوشانده برخی گیاهان به دلیل تاثیر قوی و فوری بر برخی ارگان‌های بدن، عوارض ناگواری به دنبال دارد و می‌تواند به مسمومیت یا حتی مرگ منجر شود. در نتیجه توصیه می‌شود، برای مصارف روزانه به میزان متعادل از دمنوش استفاده و از مصرف جوشانده به‌ویژه جوشانده گیاهان ناشناخته بدون نظر و تجویز متخصصان این حرفه اجتناب شود.
 
کتاب «جرعه‌جرعه سلامتی» نوشته سمیرا محمدی، خواص مربوط به 32 دمنوش و جوشانده گیاهی را بیان و در پایان به نکاتی کاربردی درباره نحوه آماده‌سازی و استفاده از جوشانده‌های گیاهی اشاره دارد.


دمنوش شیرین‌بیان
شیرین‌بیان از نظر طب سنتی ایران، گرم و خشک است. دمنوش شیرین‌بیان در رفع سردرد موثر است. کافی است یک فنجان از آن را بنوشید. دمنوش شیرین‌بیان ادرارآور است، برای نرم کردن سینه موثر بوده و سرفه را برطرف می‌کند. غِرغِره این دمنوش، باعث کاهش التهاب تارهای صوتی می‌شود و خشونت صدا را از بین می‌برد. برای درمان اسپاسم عضلات و تورم موثر است، در بهبود برونشیت نقش دارد و در درمان روماتیسم و ورم مفاصل نیز استفاده می‌شود. دمنوش شیرین‌بیان از دیرباز در درمان زخم معده و سرطان معده استفاده می‌شده است. این دمنوش ملین بوده و در درمان سوءهاضمه نیز موثر است. نفخ شکم را از بین می‌برد و ورم معده را برطرف می‌کند. زخم‌ها و تاول‌های پوست را با دمنوش شیرین‌بیان شست‌وشو دهید تا زود خوب شوند. دمنوش شیرین‌بیان عامل ضد ویروس موضعی برای زخم و التهاب زونا، چشم، دهان و دستگاه تناسلی است.
 

دمنوش گزنه
دانه گزنه اثر مسهل دارد. دمنوش گزنه باعث حرکات دودی دستگاه گوارش می‌شود و یک ملین ملایم است. کِرم روده و معده را می‌کشد، کبد را صاف می‌کند و درمان‌کننده بواسیر است. برای پاک کردن مثانه، رفع عفونت و دفع سنگ مثانه، برگ گزنه را همراه با ریشه شیرین‌بیان دم کنید و بنوشید. برای تقویت نیروی جنسی، تخم گزنه را همراه با تخم کرفس آسیاب کنید و بخورید. اگر در ادرار خون وجود داشته باشد، دمنوش گزنه آن‌را برطرف می‌کند. این دمنوش، ناراحتی‌های کلیه را برطرف و ادرار را زیاد می‌کند. عادت ماهیانه زنان را تنظیم می‌کند. برای رفع تنگی‌نفس و پاک کردن سینه مفید است. پاک‌کننده اخلاط سینه و ریه است. این گیاه حاوی ماده‌ای به نام «سکرتین» است که بهترین عامل برای تحریک و به‌کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده و کیسه صفراست. به مادران شیرده برای زیاد شدن شیر کمک می‌کند. یک خوراکی موثر در کنترل قند خون است. برای التیام زخم، از بین بردن زگیل و برطرف کردن کهیر مفید است.
 
نخستین چاپ کتاب «جرعه‌جرعه سلامتی» در 128 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 20 هزار تومان از سوی انتشارات ساره و ستاره روانه بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 281041