مباحث نوین اقتصاد را با بیانی شیوا بیاموزید

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳
 
 
در کتاب «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد» مباحث نوین فلسفه اقتصاد با بیانی شیوا و روان برای دانشجویان، اساتید و محققان اقتصاد و اقتصاد اسلامی مطرح شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد» با تلاش محمدجواد توکلی دانشيار گروه اقتصاد موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و به سفارش گروه اقتصاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نگارش درآمده است. 
 
این کتاب با هدف ارائه آخرين دستاوردها در زمينه فلسفه اقتصاد و فلسفه اقتصاد اسلامی نوشته شده است. در نگارش اين كتاب تلاش شده تا مباحث نوین فلسفه اقتصاد با بیانی شیوا و روان برای دانشجویان، استادان و محققان اقتصاد و اقتصاد اسلامی تبیین شود.

یکی از ویژگی‌های برجسته این اثر توجه هم‌زمان به مباحث فلسفه اقتصاد و فلسفه اقتصاد اسلامی است. در این بررسی رویکردی تطبیقی در مقایسه مباحث فلسفه اقتصاد متعارف و فلسفه اقتصاد اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است. در اين اثر، به صورت مجزا مبانی معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی و ارزش‌شناسی اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است. علاوه بر اين مباحث روش‌شناسی اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی نيز مورد بررسی قرار گرفته است.
 


 
مباحث کتاب «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد» در قالب 9 فصل و در 4 محور كلی مبانی معرفت‌شناختی، هستی‌شناختی و  ارزش‌شناختی اقتصاد و همچنین روش‌شناسی اقتصاد تنظيم شده است. فصل اول كتاب به  چیستی و کارکرد مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد پرداخته است.

در فصل دوم، مبانی معرفت‌شناختی اقتصاد ارائه شده است. فصل سوم، به مبانی معرفت‌شناختی اقتصاد اسلامی اختصاص دارد. فصول چهارم و پنجم به ترتيب مبانی هستی‌شناختی اقتصاد و مبانی هستی‌شناختی اقتصاد اسلامی را ارائه كرده‌اند. در فصول ششم و هفتم نيز مبانی ارزش‌شناختی اقتصاد متعارف و اقتصاد اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. و بالاخره، فصول هشتم و نهم به ترتيب به روش‌شناسی اقتصاد و روش‌شناسی اقتصاد اسلامی اختصاص يافته است.
 
این کتاب بر اساس سرفصل‌های مصوب آموزش عالی برای درس «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد» در دوره کارشناسی اقتصاد تدوین شده است. در نگارش کتاب تلاش شده که نه تنها سرفصل‌های مصوب پوشش داده شود؛ بلکه مباحث تکمیلی نیز به اختصار وارد شود. هرچند کتاب برای دوره کارشناسی اقتصاد نوشته شده شده؛ ولی مباحث ارائه شده  برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری اقتصاد و رشته‌های مرتبط  نیز قابل استفاده است. اساتید و محققان اقتصاد و اقتصاد اسلامی می‌توانند با مطالعه این کتاب با دستاوردهای جدید در حوزه مطالعات فلسفه اقتصاد آشنا شوند. برای این منظور از کتاب‌ها و مقالات لاتین دسته اول که توسط اساتید برجسته فلسفه اقتصاد در جهان نوشته شده، استفاده شده است. مطالعه مباحث اين كتاب می‌تواند یاری‌دهنده محققان اقتصادی در تدوين نظريات اقتصادی بومی و اسلامی باشد.

کتاب «مبانی فلسفی و روش‌شناسی اقتصاد» در 360 صفحه و به قيمت 40 هزار تومان  توسط انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شده است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 287068