اهميت عرض دين در حديث حضرت عبدالعظيم(ع)

 
تاریخ انتشار : جمعه ۹ اسفند ۱۳۸۷ ساعت ۱۷:۱۹
 
 
چاپ اول كتاب «شرح حديث عرض دين حضرت عبدالعظيم حسني(ع)» نوشته آيت‌الله‌العظمي صافي‌گلپايگاني از سوي انتشارات «دليل ما» منتشر و روانه بازار نشر شد.\
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين اثر مي‌كوشد به شرح حديث عرض دين پرداخته و درباره مراتب ايمان، يقين و رضا، مطالبي را به روشني تبيين کند. 

كتاب حاضر به دو بخش كلي تقسيم شده كه عنوان بخش اول آن «پيشينه عرض دين» است و به نمونه‌هاي تاريخي عرض دين بزرگان در محضر امامان معصوم(ع) اشاره مي‌كند.

آيت‌الله صافي‌گلپايگاني ضمن كافي دانستن مطالعه آيات قرآن كريم و مطالعه سيره پيامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) برای تحصيل ايمان و اعتقاد، درباره بحث پيشينه عرض دين مي‌نويسد: «يكي از راه‌هايي كه با آن مي‌توان به درستي شناخت عقايد و مطابقت آن با وحي و هدايت قرآن مجيد و تعليمات رسول اعظم و اهل‌بيت طاهرين(صلوات‌الله عليهم) آگاه شده و به اطمينان و سكون قلب بيشتر رسيد، عرض دين بر بزرگان دين‌شناس است، خصوصاً در تفاصيل مسائل اعتقادي كه فقط به وحي و اخبار رسول‌ اعظم(ص) و اهل‌بيت(ع) قابل اثبات است و راهي براي معرفت آنها، جز رجوع به مدارك صحيحه سمعي از كتاب و سنت وجود ندارد.» 

به اعتقاد نويسنده، عقايد بايد بر قرآن مجيد و احاديث صحيح و دانايان به اين مصدر و اساس عرضه شود. مانند «زكريا بن آدم» كه امام رضا(ع) فرمود: «المامون علي‌‌الدين و‌الدنيا» و شيخ طوسي و مجلسي كه مثل اين بزرگواران تصديق می كنند دينی كه عرضه شده، همان دينی است كه خدا بر پيغمبر(ص) نازل فرموده است. 

از جمله شخصيت‌هاي بزرگي كه دين خود را عرض بر امام زمان خود کرد، حضرت ابوالقاسم عبدالعظيم‌بن عبدالله‌بن علي‌بن الحسن‌بن زيد‌بن امام‌حسن مجتبي(ع) است. 

حضرت عبدالعظيم حسني(ع)، يكي از اعاظم ذريه رسول و فرزندان مرتضي و بتول(صلوات‌الله عليهم اجمعين) و از شخصيت‌ها و معاريف علماي اهل‌بيت و بزرگان صحابه حضرت جواد(ع) و حضرت هادي(ع) و محارم اسرار ائمه(ع) است. از اين كه چنين شخصيتي در مقام عرض دين خود برآمده است، اهميت تصحيح عقايد، اعم از آنچه واجب‌الاعتقاد يا فراتر و بيشتر از آن است، معلوم مي‌شود. 

بخش دوم كتاب حاضر، «شرح حديث عرض دين» است كه درباره اين حديث، از دو جهت سخن مي‌گويد. نخست، از جهت سند حديث و دوم از جهت لفظ و متن حديث. 

از منابع مورد استناد شارح و نويسنده در تدوين اين اثر، مي‌توان قرآن كريم، نهج‌البلاغه، شرح نهج‌البلاغه ابن‌ابي الحديد، صحيفه سجاديه، امالي صدوق، بحارالانوار، تهذيب‌الاحكام طوسي، توحيد صدوق، من لا يحضره‌الفقيه، غررالحكم و كفايه‌الاثر را نام برد. 

چاپ اول كتاب «شرح حديث عرض دين حضرت عبدالعظيم حسني(ع)» در شمارگان 3000 نسخه، 110 صفحه و بهاي 12000 ريال راهي بازار نشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34777