تلاش ناشران بزرگ برای ریشه‌کن کردن فقر کتاب در مناطق محروم

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
مؤسسه ملی کتاب در آمریکا تصمیم گرفته است با کمک انجمن‌ها و ناشران بزرگ دیگر مناطق محروم از کتاب را برای دسترسی آسان به کتاب تجهیز کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از latimes- مؤسسه ملی کتاب آمریکا تصمیم گرفته است با همکاری ناشران و وزارت مسکن و توسعه شهری این کشور تلاش کند موضوع مناطق محروم از کتاب را برای همیشه حل کند  و منظور از مناطق محروم همان مناطقی است که نمی‌توانند به راحتی کتاب موردنظر خود را بخرند و به آن دسترسی داشته باشند.
 
مؤسسه ادبی که به دلیل برگزاری جوایز سالیانه ملی کتاب معروف است روز پنج‌شنبه به این گروه پیوست و قصد دارد کتاب‌های بسیاری را به صورت رایگان در اختیار عمومی قرار دهند.
 
خانه انتشاراتی Penguin Random که یکی از بزرگترین انتشارات دنیا است نیز اعلام کرد حدود 200 هزار نسخه کتاب به این پروژه کمک خواهد کرد. دو عدد دیگر از پنج انتشاراتی بزرگ دنیا، «مک‌میلان» و «هچِت»، قول داده‌اند تمام تلاش خود را برای کمک به این پروژه انجام دهند.
 
چهار میلیون کودک و خانواده‌شان در خانه‌های عمومی زندگی می‌کنند که اغلب در خارج از شهر قرار دارند و به کتابفروشی یا کتابخانه دسترسی ندارند.
 
مؤسسه کتاب این کتب را در میان کودکان مدرسه‌ای و خانواده‌هایی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند تقسیم خواهد کرد. از اوایل ماه مارس میلادی-حدود دو ماه دیگر- این پروژه به مرحله عمل خواهد رسید.
 
کنسولگری کتابخانه شهری و کمپین افزایش کتابخوانی نیز به این پروژه یاری خواهند رساند. پس از اهدای کتب به خانواده‌ها در مناطق محروم این مؤسسه قصد دارد در پروژه بعدی خود کتابخانه‌های محلی را تجهیز کند تا توانایی افتتاح کتابخانه در این مناطق را داشته باشند. مؤسسه ملی کتاب بخش مهمی از این پروژه خواهد بود و در پی آن است که ارتباطی بین نویسندگان و انجمن‌های مختلف برقرار کند.
 
«دیوید اشتاینبرگر»، مدیر هیات مدیره انجام این پروژه در این باره گفت: «مؤسسه ملی کتاب مایل است اطمینان حاصل کند همه جوانانی که در حال ساختن آینده خود هستند به آثاری که دوست دارند بخوانند دسترسی داشته باشند. با کمک همکاران و انجمن‌های محترم می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که فرهنگ کتابخوانی گسترش می‌یابد. ما باید فرهنگ مطالعه را بالا ببریم و به همگان نشان دهیم کتاب در زندگی انسان از اهمیت زیادی برخوردار است. کودکان باید از دوره کودکی با کتابخوانی آشنا شوند. نوجوانان در سن بلوغ نیاز به کتابخوانی دارند تا شبهه‌های خود را نسبت به زندگی و جهان هستی رفع کنند. نیاز به توضیح نیست که انسان در همه سنین نیاز به خواندن کتاب دارد تا از زاویه دید دیگران به دنیا بنگرد و حس همدردی خود را افزایش دهد.»
 
«لیسا لوکاس»، مدیر اجرایی مؤسسه کتاب ملی نیز اعلام کرد پروژه با پخش کتاب بین کودکان مدرسه‌ای آغاز خواهد شد. «مؤسسه پیش از این حدود 30 هزار کتاب برای برنامه‌های خارج از مدرسه کودکان اهدا کرده است. قصد داریم با همکاری دیگر مؤسسه‌ها و انجمن‌ها تا پایان سال 2017 این تعداد را به سیصد هزار نسخه کتاب برسانیم و امیدورار باشیم دیگر در این کشور منطقه محرومی وجود نداشته باشد و کتاب نیز مانند دیگر نیازهای اساسی یک خانواده تأمین شود.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244038