کودکانی که قربانی خشونت و قتل از سوی پدر می‌شوند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
«مامورو هاسه» پدر ژاپنی است که بیست سال پیش و پس از به قتل رسیدن پسرش داستان زندگی‌اش را منتشر کرد و حالا پس از بیست سال قرار است کتاب وی در کشور «تایوان» منتشر شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ژاپن تایمز- تاریخ 24 می بیستمین سالگرد پسرکی است که در یازده سالگی به قتل رسید. یک سال پس از این حادثه پدر وی تصمیم می‌گیرد داستان زندگی و مرگ پسر خود، «ژون هاسه» را در قالب یک کتاب به مردم کشورش عرضه کند.
 
حالا این کتاب که «ژون» نام دارد و اولین بار در سال 1998 توسط ناشری ژاپنی وارد بازار کتاب شد قرار است توسط یک ناشر در «تایوان» منتشر شود و در تاریخ بیستم می با سه هزار نسخه به خوانندگان عرضه شود.
 
بنا بر گفته «سینشوشا»، ناشر ژاپنی این کتاب اعلام کرد شرکت تایوانی سال گذشته از «مامورو هاسه»، پدر 61 ساله قربانی درخواست کرد تا اجازه بدهد نسخه ترجمه‌شده این کتاب به زبان تایوانی منتشر شود.
 
ناشر تایوانی امیدوار است انتشار این کتاب سبب شود مردم نسبت به مراقبت از کودکان خودآگاهی بیشتری بیابند. آن هم در زمانه‌ای که کودکان زیادی قربانی خشونت و قتل می‌شوند. قرار است خوانش و مباحثه گروهی این کتاب در سطح کشور «تایوان» برگزار شود و بخشی از عواید فروش این کتاب به مؤسسه حمایت از کودکان پرداخت شود.
 
«هاسه» برای افزایش آگاهی مردم درباره موضوعات مختلفی که یک قربانی ممکن است با آن روبه‌رو شود داستان زندگی پسرش را مکتوب کرد. در این کتاب او عقاید خود در باب قوانین ژاپن در حوزه گروه سنی جوانان و موضوعات مربوط به حقوق بشر قربانیان را نیز اعلام می‌کند. در عین حال احساسات خود را به عنوان یک پدر که فرزند 11 ساله‌اش را از دست داده است با خواننده در میان می‌گذارد.
 
او معتقد است محیط جرم و جنایت در کشورهای مختلف یکسان است و امیدوار است این کتاب بتواند به مردم خارج از کشور «ژاپن» کمک کند درباره فضای جرم و جنایت اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 
«ژون هاسه» قربانی فردی به نام «سیتو ساکاکیبارا» شد که خود را یک دانش‌آموز معرفی کرده بود و بین تاریخ فوریه تا می سال 1997 به پنج دانش‌آموز حمله کرد و دو نفر از جمله «ژون» توسط این نوجوان به قتل رسیدند. این قتل‌ها که در «کوبه» در ژاپن رخ داده بود همه اهالی را شوکه کرده بود. پس از این ماجرا و دستگیری قاتل قوانین مربوط به متهمین زیر سن قانونی چندین بار تغییر کرد. قاتل پس از شش سال زندانی شدن و پس ار رسیدن به سن 21 سالگی از زندان آزاد شد و همین موضوع خشم بسیاری را برانگیخت و موجب شد این اتفاق نظر مردم جهان را به خود جلب کند.
 
البته پدر «ژون هاسه» که در غم از دست دادن فرزندش بسیار غمگین بود برای افزایش آگاهی والدین شروع به نوشتن این کتاب کرد. وی در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرد هنوز و پس از 21 سال این داغ برای او تازگی دارد و قاتل فرزندش را نمی‌بخشد. «از انتشار کتاب در کشوری دیگر استقبال کردم. زیرا نه تنها مظلومیت فرزندم به گوش همه مردم جهان می‌رسد بلکه این هشدار را به آنان می‌دهد که فکر نکنند همه قاتلین سطح شهر باید بزرگ‌سال باشند. از طرف دیگر خواندن آن به والدین فرزندان پرخاشگر می‌آموزد فرزندان خود را از شرایط پرمخاطره و خشونت‌بار دور کنند و اگر توانایی رشد و تربیت یک کودک را ندارند از بچه‌دار شدن اجتناب کنند.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247409