«میلو یناپولوس» از انتشارات «سایمون و شوستر» شکایت می‌کند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
«میلو یناپولوس»، روزنامه‌نگار بریتانیایی تصمیم گرفت از انتشارات «سایمون و شوستر» به دلیل لغو قرارداد کتابش شکایت کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین- پس از اینکه کتاب خاطرات «میلو یناپولوس» تحت عنوان «خطرناک» از طرف ناشر رد شد، وی اعلام کرد خودش با هزینه شخصی کتاب را منتشر می‌کند و از انتشارات«سایمون و شوستر» برای نادیده گرفتن قراردادشان و دریافت خسارت 10 میلیون دلاری به دادگاه شکایت خواهد کرد.
 
کتاب خاطرات «یناپولوس» اولین کتابی است که او با هزینه شخصی‌‌اش منتشر می‌کند. وی روزنامه‌نگار و دبیر فناوری وب سایت خبری «برایبارت نیوز» است و برای نظریه‌هایش در انتقاد از عدالت اجتماعی و سیاسی در دنیا معروف شد.
 
این خبر در حالی منتشر شد که نشر «سایمون و شوستر» با او قراردادی امضا کرده و حتی 250 هزار دلار به عنوان پیش‌پرداخت کتاب به نویسنده پرداخت کرده بود. کمی بعد و به دلیل آنچه مدیران این انتشارات غیراخلاقی خواند قرارداد خود را با وی فسخ کردند. به نظر می‌آید این نویسنده در مصاحبه‌ای رادیویی درباره آزار کودکان سخن گفته و این موضوع را قابل‌اغماض خوانده بود.  موضوعی که به مذاق مدیران این نشر خوش نیامد و قرارداد خود را با او به صورت یکطرفه فسخ کردند.
 
«پناپولوس» با انتشار ویدئویی در یوتیوب به مدیران این نشر اعلام کرد: «کاری می‌کنم که دیگر هرگز نتوانید چنین جفایی را در حق یک آزادی‌خواه و حتی محافظه‌کار انجام دهید.»
 
کتاب «خطرناک» حالا قرار است در تابستان وارد بازار شود و به همین دلیل مسافرت او برای تبلیغ کتابش از دوشنبه آینده آغاز می‌شود. خود وی در این باره می‌گوید: «همه تمرکز در حال حاضر بر روی خود من وسفرهای تبلیغاتی است اما مطئنم کتاب پس از انتشار بسیار محبوب خواهد بود. کتاب را در نشر خودم منتشر خواهم کرد. جایی که همه آثار در آن بدون سانسور منتشر می‌شوند. در حالی که انتشارات «سایمون و شوستر» برای انتشار کتاب من بخش‌های زیادی از آن را حذف کرده بودند.»
 
البته اعتراض‌ها به نگرش و انتشار کتاب وی از ماه‌ها پیش توسط ناشران و نویسندگان مختلف ابراز شده بود. این مخالفت در پی آنچه بی‌اخلاقی نویسنده اعلام شد به گوش ناشران بسیاری رسید اما انتشارات «سایمون و شوستر» در مقابل آن مقاومت کرد. تا اینکه «یناپولوس» در مصاحبه‌ای رادیویی بی‌اخلاقی و آزار کودکان را مجاز شمرد. همین موضوع سبب شد انتشارات قرارداد خود را با او فسخ کند و خشم او را برانگیزد.
 
البته او کمی بعد از طریق شبکه اجتماعی شخصی‌اش سخنانش را تکذیب کرد و اعلام کرد آزار کودکان از دیدگاه وی بسیار «زشت و زننده» است. وی در این باره نوشت: «اصولاً انسانی هستم که با سخنانم دیگران را خشمگین می‌کنم و البته برای من اهمیتی ندارد که دیگران از حرف‌های من شاد یا غمگین شوند. اما این مورد بسیار متفاوت است. اگر امکان این را داشتم که به عقب بازگردم جملاتم را به شکلی دیگر بیان می‌کردم! زیرا از کلمات من برداشت‌های متفاوتی انجام شده است.»
 
سخنگوی «سایمون و شوستر» در این باره به مجله «گاردین» گفت: «اگرچه تاکنون شکایتی از طرف آقای «یناپولوس» تنظیم و به ما اعلام نشده است اما در این صورت هم از خود و عقایدمان دفاع می‌کنیم. ما بر سر موضع خود در قبال لغو قرارداد کتاب آقای «یناپولوس» ایستاده‌ایم و معتقدیم شکایت ایشان هیچ ارزشی نخواهد داشت.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247960