«سارا پری» با «مار غول‌پیکر اسکس» در صدر برندگان جایزه «نیبیس» انگلستان

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴
 
 
دو اثر پرفروش سال انگلستان، «مار غول‌پیکر اسکس» نوشته «سارا پری» و «دختری از مرکب و ستارگان» نوشته «کایران میلوود هارگریو» برنده برترین جایزه ادبی این کشور با نام «نیبیس» شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از گاردین، «مار غول‌پیکر اسکس» داستانی به سبک گوتیک الهام گرفته از افسانه‌های محلی منطقه «اسکس» انگلستان، سرزمین مادری نویسنده «پری» است که تاکنون 200 هزار نسخه از آن به فروش رفته که 40 برابر حداکثر احتمال اولیه فروش آن بوده است. این رمان هم‌چنین تاکنون نامزد جوایز متعددی از جمله جایزه ادبی «کاستا» بوده است.
 
در این بخش از این جایزه «پری» با نویسندگانی چون «سباستین بری» با رمان «روزهای بی‌پایان» Days Without End  و «پاول بتی» برنده جایزه «من بوکر» 2016 برای «تماما فروخته شد» The Sellout به رقابت پرداخت.
 
در همین حال، اثر «میلوود هارگریو» که توانست نمایش‌نامه «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» نوشته «جی‌کی رولینگ»، «دیوید ویلیام»، و «نادیا حسین» را پشت‌سر بگذارد، از نظر فروش به موفقیت چشم‌گیری دست یافته است. کتاب وی با نام «دختری از مرکب و ستارگان» پیش از این جایزه نیز برنده کتاب سال کودک و جایزه کتاب کودک «واتراستون» و نامزد نهایی جایزه ادبی «برانفورد» شده بود.
 
برپایه این گزارش، در بخش رمان‌های جنایی و پلیسی نیز «حیله‌گرها» Dodgers گوی سبقت را از دیگر رقبا  ربود.
 
هم‌چنین «فیلیپ ساندرز» در بخش روایت‌های غیرداستانی با کتاب «خیابان شرقی غربی» East West Street توانست در رقابت با نویسنده فضانورد انگلیسی «تیم پیک» با اثر «سلام، آیا این سیاره زمین است؟» شامل مجموعه عکس‌های گرفته شده از ایستگاه فضایی بین‌المللی جایزه این بخش را از آن خود کرد.
 
در مراسم اهدای جوایز بهترین کتاب انگلستان هم‌چنین «جی‌کی رولینگ»، 20 سال پس از انتشار نخستین جلد از «هری پاتر» جایزه افتخاری پرفروش‌های اثر ادبی را به خود اختصاص داد. او به طور متوسط هر سال یک جلد از مجموعه داستان‌های «هری پاتر» را روانه کتاب‌فروشی‌ها کرده و آخرین رمان از این مجموعه «یادگاران مقدس مرگبار» فروشی معادل 1.8 میلیارد پوند داشته و به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تاریخ را به خود اختصاص داده است. این درحالی است که آخرین اثر «رولینگ» در قالب نمایشنامه با نام «هری پاتر و کودک نفرین‌شده» در این فهرست محاسبه نشده است.
 
«رولینگ» پس از دریافت این جایزه گفت: بیست سال پیش حتی فکر نمی‌کردم که نویسنده بشوم و بتوانم کتابی منتشر کنم چه برسد به دریافت چنین افتخاری.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 248058