۱
 

طولانی‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات / از کلیدر تا کوروش بزرگ

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
 
 
این روزها رمان‌های بسیار بلند شاید بین هزار تا هزار و پانصد صفحه حجم داشته باشند، اما در سال‌های نه چندان دور حرف از ده جلد و چهار-پنج هزار صفحه در میان بود.سایت شورت‌لیست در گزارشی جالب فهرستی از طویل‌ترین رمان‌های تا به امروز منتشر شده را گردآوره کرده که «کلیدر» محمود دولت‌آبادی نیز جزء آن است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ابینا) در دنیای مدرن که همه چیز در سرعت خلاصه می‌شود شاید رمان‌های چند جلدی دیگر جایی نداشته باشند. دیگر نویسندگان و شاعران نیز به سرودن هایکو و نوشتن مینیمال روی آورده و ترجیح می‌دهد پیام‌های خود را تا جای ممکن خلاصه کنند. اما در تاریخ ادبیات کم نیستند رمان‌های حجیم و چندجلدی که مخاطبان را مجذوب خود کرده و جایی خاصی در قفسه کتابخوانه‌های کتاب‌دوستان دارند. سایت شورت‌لیست در گزارشی ده رمان طولانی مشهور را فهرست کرده است، که شما را دعوت به خواندن آن می‌کنیم.

۱۰. پسر پونی
نویسنده: کالکی کریشنا مورتی
۹۰۰ هزار کلمه/۲۴۰۰ صفحه
این رمان در سال ۱۹۵۰ میلادی و در ۵ جلد منتشر شده است. این رمان تاریخی که به زبان تامیلی نوشته شده، داستان آرولموژیوارمان یکی از پادشاهان سلسله چولا که در قرن ۱۰ و ۱۱ بر مسند قدرت بود را بازگو می‌کند.نوشتن این داستان ۳ سال و ۶ ماه به طول انجامیده است. احتمالاً خواندن آن هم بدون نیاز به یادگیری یک زبان جدید برای ما همین قدر طول خواهد کشید.

۹. کلیدر
نویسنده: محمود دولت آبادی
۹۵۰ هزار کلمه/ ۲۸۳۶ صفحه
یک رمان مشهور ایرانی که در سال ۱۹۸۴ میلادی منتشر شده است. این کتاب داستان خانواده‌ای کرد در سبزوار خراسان را بیان می‌کند که همسایگان‌شان با خصومت و دشمنی با آنها رفتار می‌کردند. وقایع رمان مصادف یا فجایع سال‌های پس از جنگ جهانی دوم است و فضای ملتهب و آشفته سیاسی ایران را بازگو می‌کند. دولت آبادی ۱۵ سال برای نوشتن این رمان وقت گذاشته است. خداراشکر که مردم این رمان را دوست داشتند وگرنه زمان زیادی برای نوشتن آن به هدر رفته بود.

۸. یوسف و برادرانش
نویسنده:توماس مان
۱۴۹۲ صفحه
این کتاب حماسی در سال ۱۹۴۳ میلادی و اواسط جنگ جهانی در سوئد منتشر شده است. این رمان داستان‌های مشهور تورات، از یعقوب تا یوسف را هم‌زمان با داستان‌های تاریخی دوره آمارنه مصر (حدودا ۱۳۰۰سال قبل از میلاد) تعریف می‌کند. نوشتن این کتاب که چهار بخش دارد شانزده سال به طول انجامیده است.

۷. کلاریسا یا خاطرات بانوی جوان
نویسنده: ساموئل ریچاردسون
۹۸۴،۸۷۰ کلمه/ ۱۵۳۴ صفحه
یک نمونه از رمان نامه‌نگارانه که به صورت یک سری از اسناد مانند نامه‌ها یا یادداشت‌های دفتر خاطرات نوشته شده است. این کتاب حجیم در سال ۱۷۸۴میلادی منتشر شد تا داستان غم‌انگیز یک قهرمان ثابت قدم که توسط خانواده‌اش مورد ظلم قرار گرفته بود را بازگو کند. صادقانه می‌گویم: اگر ما تقریباً یک میلیون واژه را بخوانیم، احتمالاً از پایان خوب داستان خوشحال خواهیم شد.

۶. نبرد من
نویسنده:کارل اُوه کناوسگوئرد
یک میلیون کلمه/ ۳۶۰۰ صفحه
نگران نباشید، این کتاب توسط یک اتریشی خودبزرگ‌بین نوشته نشده است. بلکه در واقع مجموعه‌ای ۶ جلدی از شرح حال و خاطراتی است که توسط کارل اُِوه کناوسگوئرد بین سال‌‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ منتشر شده است. تا به امروز بیش از نیم میلیون نسخه از این کتاب فقط در نروژ فروخته شده است، یعنی یک نفر از هر ۹ نفر در این کشور کتاب را خریده است.

۵. تروما
نویسنده: آرنو اشمیت
یک میلیون و ۱۰۰ هزار کلمه/ ۱۵۳۶ صفحه/ ۶ میلیون و هشتصد هزار کاراکتر
آرنو اشمیت همراه با هانس وولشیگر ترجمه آثار ادگار آلن پو را به زبان آلمانی انجام دادند و در این جریان، او تصمیم گرفت تا یک رمان درباره مسائل ترجمه آثار ادگار آلن پو به زبان آلمانی بنویسد. همیشه خوب است در مورد آنچه می‌دانید بنویسید.

۴. مرد بدون خاصیت
نویسنده: روبرت موزیل
۱۷۷۴ صفحه
این رمان ۳ جلدی «داستان ایده‌ها» است که در دوران روزهای آخر سلطنت پادشاهی اتریش-مجارستان در سال ۱۹۱۳ میلادی اتفاق‌افتاده است. این کتاب به کشف طیف وسیعی از خصوصیات مهم انسانی نظیر حقیقت، عقیده، جامعه و تفکرات پرداخته است و به طرق مختلف، پیش‌بینی کرده است که اروپا با مشکلاتی پس از سال ۱۹۱۸ مواجه خواهد شد. متأسفانه، این رمان هرگز به پایان نرسید، چون موزیل قبل از اتمام آن فوت کرد و نتوانست پایان مناسبی برای آن بنویسد. او در طول زندگیش به خاطر این کتاب به شهرت یا ثروتی دست نیافت، با وجود اینکه ۱۳ سال صرف نوشتن آن کرد.

۳. مأموریت زمین
نویسنده: لافایت رون هوبارد
یک میلیون و دویست هزار کلمه/ ۳۹۹۲ صفحه
این کتاب ۱۰ جلدی توسط پدر کلیسای ساینتولوژی نوشته شده است. مأموریت زمین در مورد یک جانور عجیب و غریب است که به عنوان یک ماجراجوی تخیلی علمی طنزآمیز در آینده‌ای دور تعریف شده است. این کتاب توسط منتقدان مورد تمسخر قرار گرفت و حتی فروش آن در برخی نقاط ممنوع شد. شهر دالتون در گرجستان سعی کرد آن را از کتابخانه عمومی خود بردارد چون معتقد بودند این کتاب حاوی مطالب تکراری در مورد مازوخیسم مزمن، کودک‌آزاری، غیبگویی، قتل خونین و دیگر موارد ضداجتماعی، منحرف‌کننده و ضد همه چیز است. با این وجود، هر ده جلد کتاب پرفروش شدند.

۲. در جستجوی زمان از دست رفته
نویسنده: مارسل پروست
۱۲۶۷۰۶۹ کلمه/ ۳۰۳۱ صفحه/ ۹۰۶۰۹۰۰۰ کاراکتر
این کتاب به عنوان طولانی‌ترین رمان در کتاب رکوردهای جهای گینس ثبت شده است. موضوع حافظه غیرارادی به طور مداوم در زندگی راوی از دوران کودکی تا بزرگسالی تکرار می‌شود. این کتاب در بین سال‌های ۱۹۱۳ و ۱۹۲۷ منتشر شده و تأثیر زیادی بر روی آثار قرن بیست و یکم داشته است. این رمان مدرن از سوی محققان برجسته‌ای مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین، به طور خلاصه: این رمان واقعا طولانی است، اما واقعا شاهکار است.

۱. کوروش بزرگ
نویسنده: جورج دی اسکودری/ مادلین دو اسکودری
۲ میلیون و صد هزار کلمه/ ۱۳۰۹۵ صفحه
این رمان با دو میلیون و صد هزار کلمه در ۱۰ جلد نوشته شده و یکی از مهم‌ترین رمان‌های قرن هفدهم میلادی به حساب می‌آید. اگرچه جورج دی اسکودری نویسنده رمان است اما کتاب بیشتر به خواهرش منسوب شده است. این کتاب یک رمان قهرمانانه پر از پیچ و تاب‌های بی‌پایان برای حفظ تعلیق است. با وجود حجم طولانی‌، در آن زمان بسیار محبوب بود. با این حال، پس از آن دوباره منتشر نشد تا زمانی که یک پروژه دانشگاهی راه‌اندازی شد تا آن را برای خواندن در اینترنت در دسترس قرار دهد. منتظر چه هستید؟ ۱۳۰۹۵ کلمه شما را می‌خواند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252727
 


 
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۲۰:۳۵:۵۰
سلام
چرا اینقدر جای کلمه و صفحه رو اشتباه نوشتید؟ (223187)