ژان پل سارتر، سیمون دوبوار و کاترین دنو چه نقشی در ترور جان اف کندی داشتند؟

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
 
 
در اسناد محرمانه‌ای که اخیرا آرشیو ملی آمریکا درباره قتل جان اف کندی منتشر کرده است نام‌ ژان پل سارتر، سیمون دوبوار و کاترین‌دنو به چشم می‌خورد. مدارک نشان می‌دهد که آن‌ها در فعالیت‌های ضد جنگ با ویتنام نقش داشته‌ و به سربازان فراری از جنگ کمک‌های مالی می‌رساند‌ه‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه لوپوئن، هفته گذشته نزدیک به سه هزار سند محرمانه از آرشیو ملی آمریکا درباره پرونده قتل جان اف کندی، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا منتشر شد.

محققان بعضاً در این اسناد به اطلاعات نامربوطی نسبت به پرونده دالاس 22 نوامبر 1963، روزی که کندی در آن به قتل رسید، دست یافته‌اند. به عنوان مثال آن‌ها به اسم‌های عجیبی چون ژان پل سارتر، سیمون دوبوار و کاترین دنو برخورده‌اند، که ارتباطی با ترور کندی نداشته‌اند.

 روزنامه لوپوئن نوشته که واضح است کاترین دنو، بازیگر سرشناس فرانسوی و سارتر و سیمون دوبوار، زوج نویسنده و متفکر فرانسوی هیچ ارتباطی با پرونده قتل رئیس‌جمهور اسبق آمریکا نداشته‌اند؛ اما نام‌ هر سه آن‌ها توسط مامور فرانسوی آژانس اطلاعات آمریکا در گزارش‌های مربوط به سازمان سیا به تاریخ 11 جولای 1969 آمده است. این گزارش‌ها نشان می‌دهد که این سه به لاری کاکس، سرباز فراری آمریکایی که به فعالیت ضد جنگ با ویتنام متهم شده بود یاری می‌رساندند.

طبق گزارش‌های سازمان سیا، کاترین دنو، بازیگر فرانسوی 1500 فرانک و سارتر 100 دلار و نویسنده کتاب «جنس دوم» نیز مبلغی نامشخص را به لاری کاکس داده بودند و او با این کمک‌های مالی توانسته بوده 20 سرباز فراری و مخالف جنگ با ویتنام را با لباس مبدل در پاریس مخفی نگه دارد.

لاری کاکس که حالا در یک سازمان دفاع از حقوق بشر مشغول به کار است درباره این پرونده به روزنامه فرانسوی لو پاریزین گفته است: «بیشتر گزارش‌هایی که درباره این پرونده آمده اشتباه است. من اطمینان دارم که این‌ چیزها عجیب و غیر‌معمول نیست. تا آن جا که به یاد می‌آورم ما هیچ پولی از هیچ سازمانی دریافت نکرده بودیم. گهگداری کمک‌هایی از این طرف و آن طرف می‌رسید. اما به یاد ندارم که یکی از این افراد نامبرده شده، نقشی در آن داشته است. این مربوط به خیلی قبل است. من سارتر را تنها یک بار در طی یک تظاهرات ضد جنگ دیدم که او مرا آن روز در آغوش گرفت و با هم کمی حرف زدیم. من ابدا نه با او و نه با آن هنرپیشه مشهور رفت‌و آمدی نداشتم. سیمون دوبوار را هم هرگز ملاقات نکردم.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253690